Bernard Mandeville Kimdir

1670 yılında Hollanda'da doğan ve 1733 yılında hayatını kaybeden politik hiciv ustası Mandeville, Leiden Üniversitesi'nde eğitim görmüştür.
Bernard Mandeville Kimdir

Bernard Mandeville Biyografisi

Hukuk ve tıp eğitimi gören Mandeville, 1714 yılında yazdığı Arıların Masalı adlı eserinde tıpkı bireyin çıkarının tüm insanlığın çıkarına olacağını savunan homo-economicus (iktisadi insan) kavramında olduğu gibi insanların bencil dürtülerinin genel çıkarı sağlayacağını savunmuştur. Ona göre tasarruf ve yardımseverlik gibi faaliyetler ekonomiyi durgunlaştırırken doğal felaketler bile iş bölümünü artırabiliyor. Ancak Adam Smith, onun kötü alışkanlık ve erdem arasında fark gözetmeyen ahlak felsefesini reddetmekle birikte laissez faire'i (bırakınız yapsınlar) öngören fikirlerinden etkilenmiştir.

Arıların Masalı adlı eserinde, Hristiyan ahlakına ters düşen insanın kötü huylarının (lüks tüketim, gösteriş, hırs) toplumun sağlıklı olduğunu gösterdiğini söyler. Ona göre kişilerin kendi çıkarını başkalarınınkinden üstün tutması toplumun refahını artıran bir etkendir.

 

NeOldu.com / Özel Haber

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.