Rip Akıntısı Nedir? Nasıl Oluşur? Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Rip Akıntısı Nedir? Nasıl Oluşur? Kurtulmanın Yolları Nelerdir?
02.06.201512:31

Deniz sezonunun açılması ile boğulma vakalarına sıklıkla rastlıyoruz. Kıyıda oluşan rip akıntısından kurtulmanın yolları ve rip akıntısı hakkındaki her şeyi sizin için derledik.

Haber güncelleme tarihi 09.02.2019 02:18

Yaz aylarının gelmesiyle açılan deniz sezonunda sıklıkla rastladığımız boğulma vakalarından kurtulmak ve kurtarmak için  bilinçli olmak oldukça önemlidir. 
“Bana bişey olmaz”,“ben yüzme biliyorum”, “tek başıma yüzmüyorum, kalabalıkla birlikteyim” demeyin. İyi yüzücülerin bile zorluk yaşadığı bu tip akıntılarda bilinçli davranılması gereklidir.

Sizlerin oldukça merak ettiği rip akıntısı nedir?, rip akıntısının geldiğini nasıl anlayabiliriz?, Rip akıntısından nasıl kurtuluruz?, rip akıntısı nasıl oluşur?  gibi soruların cevaplarını araştırdık ve derledik. Gelin hep birlikte rip akıntısı hakkında bilgi edinelim.

rip-akintisi-001.gif


Rip Akıntısı Nedir?

Kıyıdan denize doğru meydana gelen rip akıntısı kıyıya çarpan dalgaların geri dönüşünde denize uyguladığı basınç nedeniyle oluşmaktadır. 
Genellikle kıyılarda meydana gelen kıyının morfolojik durumana bağlı olarak dünyanın birçok bölgesinde görülmektedir. Rip akıntıları, kıyıya dik gelen dalgalar, kıyıda bulunan kayalar, rıhtım, mendirek ve kalabalık halde yüzen insanların bulunduğu kesimlerde dalgaların doğrusal gidişini kesintiye uğratması nedeniyle oluşmaktadır.

rip-akintisi-nasil-olur.jpg


Rip Akıntısının Geldiğini Nasıl Anlarız?

Rip akıntısını genellikle dikkatlice bakıldığında anlaşılmaktadır. Akıntı bölgesi denizin geneline göre daha koyu bir renk olmakla birlikte deniz yüzeği kırışık olur. Denize doğru oluşan düzenli köpük görülmektedir.
Geçtiğimiz dönemlerde “ kıyıda yüzen çocuk birden gözlerden kaybolarak boğuldu” şeklindeki haberlere sıkça rastlamışızdır. Bu nedenle denize girmeden önce denizin durumunu kontrol etmeli ve kıyıda oynayan çocuklarınızı sürekli gözetmelisiniz.

rip-akintisi-nasil-anlasilir.jpg


Rip Akıntısı Tipleri Nelerdir?

1. Sabit Rip Akıntısı

Sahil ve dip yapısı nedeniyle oluşan ve sürekli olarak aynı bölgede görülen akıntı tipidir.

2. Aniden Oluşan Rip Akıntısı

Rip akıntısının en tehlikeli tipidir. Dalga boylarının birden yükselmesiyle oluşan bu akıntı tipinde oldukça dikkatli, sakin ve bilinçli davranılması gerekmektedir.

3. Gezici Rip Akıntısı

Kıyıya paralel akıntının neden olduğu bu akıntı tipi kıyı boyunca sürekli olarak yer değiştirmektedir.

rip-akintisi-tipleri-.jpg


Rip Akıntısıyla Karşılaşıldığında Ne Yapılmalıdır?

Rip akıntısı saniyede 1-2 metre hıza ulaşmaktadır. İyi yüzücülerin bile bu tip akıntılarda boğulma riskine kapılırken saniyede 1-2 metre yüzmesi oldukça zordur. Bu tip durumlarda ;
•    Öncelikle panik yapmamalı ve sakin olunmalıdır. 
•    Karaya doğru çırpınarak yüzülmemelidir.
•    Akıntıdan kurtulmak için kıyıya paralel olarak yüzülmelidir.
•    Yardım çağırınız.

Rip akıntısı genellikle kıyılarda meydana gelen doğal bir olaydır. Kıyının morfolojik durumuna bağlı olarak dünyanın birçok bölgesinde görülmektedir. Rip akıntıları, kıyıya dik gelen dalgalar, kıyıda bulunan kayalar, rıhtım, mendirek ve kalabalık halde yüzen insanların bulunduğu kesimlerde dalgaların doğrusal gidişini kesintiye uğratması nedeniyle oluşmaktadır.

rip-akintisindan-kurtulma-.jpg


Denizde Gözlerinizi Çocuklarınızdan Ayırmayın!

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman İmamoğlu, yaz dönemlerinde deniz sezonunun açılmasıyla birlikte artış gösteren boğulma vakalarına dikkat çekti. İmamoğlu, “Yapılan uyarılara rağmen boğulma vakaları her yıl meydana geliyor.

Türkiye’de deniz mevsiminde boğulmaların çoğu Karadeniz’de olmakta. Karadeniz’de denize girmek için bazı şeyleri bilmek gerekir. Samsun sahili ‘çeken akıntı’ olayının yoğun yaşandığı bir yerdir. Özellikle hilal şeklindeki kıyılarda yaşanan boğulmaların en önemli nedeni ‘çeken akıntılar’ olduğu bilinmektedir. Halk arasında ‘kum kayması’ olarak adlandırlan, ayakların altından kumun birden kaybolması olayı, rip akıntılarına neden oluyor.” Dedi.

rip-akintisi-ve-cocuklar.jpg
 

Prof. Dr. Osman İmamoğlu  “ Yüzme bilenler bile özellikle dalgaların kıyıya dik olarak vurduğu aşırı dalgalı ve rüzgarlı olan zamanlarda denizden uzak durmak zorundadır. Çocuklar denizde iken gözler biran bile onlardan ayrılmamalıdır. Dalgalı ve rüzgarlı durumlarda ise küçük çocukların denize ayaklarını bile sokmasına izin vermemek gerekir. Rip akıntısı ile karşılaşılınca öncelikle panik yapmamak gerekir. Ondan sonra kıyıya doğru değil, kıyıya paralel olarak yüzülmeli.

Rip akıntısı alanı dışına çıkıldıktan sonra kıyıya doğru yüzülmelidir. Boğulmakta olan biri görüldüğünde, eğer yüzme bilmiyorsak, bu konuda tecrübeli değilsek, uygun eğitim almadıysak asla yüzerek kurtarmaya çalışılmamalı. Kesinlikle müdahale etmeye kalkmayarak, başkalarından yardım istemeliyiz. İp, can yeleği, can simidi varsa kişiye onu atın. Başka hiçbir seçenek yoksa iyi yüzme biliyorsanız can yeleği giyerek kişiye doğru yardıma gidin” dedi.
İmamoğlu, çok iyi yüzme bilenlerin bile boğulma riskiyle karşılaştığını belirterek sözlerine “ Şunu kesin olarak bilmeliyiz ki şimdiye kadar bir şey olmamış olması, biz iyi yüzme bildiğimizden değil, güçlü bir rip akıntısı ile karşılaşmadığımızdandır. 'Ben zaten açılmıyorum ancak belime kadar olan yerde yüzüyorum' düşüncesi de yanlıştır. Çünkü rip akıntıları tam kıyıdan ve bilek hizasından başlar. Birçok insan ayağı yere basarken, kendini emniyette hissederken boğulmaktadır " diyerek devam etti.

denizde-cocuklar.jpg

Önerilen İçerik; Boğulma ve İlk Yardım

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
1
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.