• DOLAR5,66260.67
 • EURO6,52751.16
 • ALTIN222,0780.12
 • BIST96.455-1.03

Ben Boğulmam Demeyin! Boğulmaya Karşı Önlemler

Ben Boğulmam Demeyin! Boğulmaya Karşı Önlemler

Deniz sezonunun açılması ile boğulma vakalarına sıklıkla rastlıyoruz. Kıyıda oluşan rip akıntısından kurtulmanın yolları ve rip akıntısı hakkındaki her şeyi sizin için derledik.

Haber güncelleme tarihi 28.08.2018 09:22

Yaz aylarının gelmesiyle açılan deniz sezonunda sıklıkla rastladığımız boğulma vakalarından kurtulmak ve kurtarmak için  bilinçli olmak oldukça önemlidir. 
Bana bişey olmaz”,ben yüzme biliyorum”, “tek başıma yüzmüyorum, kalabalıkla birlikteyim” demeyin. İyi yüzücülerin bile zorluk yaşadığı bu tip akıntılarda bilinçli davranılması gereklidir.

 

RİP AKINTISI NEDİR?

Kıyıdan denize doğru meydana gelen rip akıntısı kıyıya çarpan dalgaların geri dönüşünde denize uyguladığı basınç nedeniyle oluşmaktadır. 

rip-akintisi-nasil-olur.jpg
Genellikle kıyılarda meydana gelen kıyının morfolojik durumana bağlı olarak dünyanın birçok bölgesinde görülmektedir. Rip akıntıları, kıyıya dik gelen dalgalar, kıyıda bulunan kayalar, rıhtım, mendirek ve kalabalık halde yüzen insanların bulunduğu kesimlerde dalgaların doğrusal gidişini kesintiye uğratması nedeniyle oluşmaktadır.


RİP AKINTISINI NASIL  ANLARIZ?

Rip akıntısını genellikle dikkatlice bakıldığında anlaşılmaktadır. Akıntı bölgesi denizin geneline göre daha koyu bir renk olmakla birlikte deniz yüzeği kırışık olur. Denize doğru oluşan düzenli köpük görülmektedir.

rip-akintisi-nasil-anlasilir.jpg
Geçtiğimiz dönemlerde “ kıyıda yüzen çocuk birden gözlerden kaybolarak boğuldu” şeklindeki haberlere sıkça rastlamışızdır. Bu nedenle denize girmeden önce denizin durumunu kontrol etmeli ve kıyıda oynayan çocuklarınızı sürekli gözetmelisiniz.


RİP AKINTI TİPLERİ

Sabit Rip Akıntısı

Sahil ve dip yapısı nedeniyle oluşan ve sürekli olarak aynı bölgede görülen akıntı tipidir.

 

Aniden Oluşan Rip Akıntısı

Rip akıntısının en tehlikeli tipidir. Dalga boylarının birden yükselmesiyle oluşan bu akıntı tipinde oldukça dikkatli, sakin ve bilinçli davranılması gerekmektedir.

 

Gezici Rip Akıntısı

Kıyıya paralel akıntının neden olduğu bu akıntı tipi kıyı boyunca sürekli olarak yer değiştirmektedir.

 


RİP AKINTISIYLA KARŞILAŞILDIĞINDA NE YAPMALI?

Rip akıntısı saniyede 1-2 metre hıza ulaşmaktadır. İyi yüzücülerin bile bu tip akıntılarda boğulma riskine kapılırken saniyede 1-2 metre yüzmesi oldukça zordur. Bu tip durumlarda ;

rip-akintisindan-kurtulma-.jpg
•    Öncelikle panik yapmamalı ve sakin olunmalıdır. 
•    Karaya doğru çırpınarak yüzülmemelidir.
•    Akıntıdan kurtulmak için kıyıya paralel olarak yüzülmelidir.
•    Yardım çağırınız.

Rip akıntısı genellikle kıyılarda meydana gelen doğal bir olaydır. Kıyının morfolojik durumana bağlı olarak dünyanın birçok bölgesinde görülmektedir. Rip akıntıları, kıyıya dik gelen dalgalar, kıyıda bulunan kayalar, rıhtım, mendirek ve kalabalık halde yüzen insanların bulunduğu kesimlerde dalgaların doğrusal gidişini kesintiye uğratması nedeniyle oluşmaktadır.

 


GÖZLERİNİZİ ÇOCUKLARINIZDAN AYIRMAYIN

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman İmamoğlu, yaz dönemlerinde deniz sezonunun açılmasıyla birlikte artış gösteren boğulma vakalarına dikkat çekti. İmamoğlu, “Yapılan uyarılara rağmen boğulma vakaları her yıl meydana geliyor. Türkiye’de deniz mevsımınde boğulmaların çoğu Karadeniz’de olmakta. Karadeniz’de denize girmek için bazı şeyleri bilmek gerekir. Samsun sahili ‘çeken akıntı’ olayının yoğun yaşandığı bir yerdir. Özellikle hilal şeklindeki kıyılarda yaşanan boğulmaların en önemli nedeni ‘çeken akıntılar’ oldupu bilinmektedir. Halk arasında ‘kum kayması’ olarak adlandırlan, ayakların altından kımın birden kaybolması olayı, rip akıntılarına neden oluyor.” Dedi.

rip-akintisi-ve-cocuklar.jpg
Prof. Dr. Osman İmamoğlu  “ Yüzme bilenler bile özellikle dalgaların kıyıya dik olarak vurduğu aşırı dalgalı ve rüzgarlı olan zamanlarda denizden uzak durmak zorundadır. Çocuklar denizde iken gözler biran bile onlardan ayrılmamalıdır. Dalgalı ve rüzgarlı durumlarda ise küçük çocukların denize ayaklarını bile sokmasına izin vermemek gerekir. Rip akıntısı ile karşılaşılınca öncelikle panik yapmamak gerekir. Ondan sonra kıyıya doğru değil, kıyıya paralel olarak yüzülmeli. Rip akıntısı alanı dışına çıkıldıktan sonra kıyıya doğru yüzülmelidir. Boğulmakta olan biri görüldüğünde, eğer yüzme bilmiyorsak, bu konuda tecrübeli değilsek, uygun eğitim almadıysak asla yüzerek kurtarmaya çalışılmamalı. Kesinlikle müdahale etmeye kalkmayarak, başkalarından yardım istemeliyiz. İp, can yeleği, can simidi varsa kişiye onu atın. Başka hiçbir seçenek yoksa iyi yüzme biliyorsanız can yeleği giyerek kişiye doğru yardıma gidin” dedi.


İmamoğlu, çok iyi yüzme bilenlerin bile boğulma riskiyle karşılaştığını belirterek sözlerine “ Şunu kesin olarak bilmeliyiz ki şimdiye kadar bir şey olmamış olması, biz iyi yüzme bildiğimizden değil, güçlü bir rip akıntısı ile karşılaşmadığımızdandır. 'Ben zaten açılmıyorum ancak belime kadar olan yerde yüzüyorum' düşüncesi de yanlıştır. Çünkü rip akıntıları tam kıyıdan ve bilek hizasından başlar. Birçok insan ayağı yere basarken, kendini emniyette hissederken boğulmaktadır " diyerek devam etti.

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.