Beden Dili Okumanın ve Beden Dili ile İletişimin 7 Kolay Yolu

Beden Dili Okumanın ve Beden Dili ile İletişimin 7 Kolay Yolu
19.07.201917:21

Beden dili ile iletişim, karşınızdaki insanın zihni hakkında size birçok ipucu verebilir. Bu içeriğimizde beden dili okumanın ve beden dili ile iletişimi sağlıklı hale getirmenin 7 kolay yolunu paylaşıyoruz.

Haber güncelleme tarihi 07.12.2019 12:00

Beden Dili Okumanın ve Beden Dili ile İletişimin 7 Kolay Yolu

Pek çok insan, ‘Bir süper gücün olsa ne olsun isterdin?’ sorusu yöneltildiğinde zihin okumak şeklinde cevap verir. Bu şimdilik doğrudan imkansız görünse de aslında bir yolu var! Eğer doğru yere bakmayı biliyorsan, beden dili başkalarının ne düşündüğü hakkında inanılmaz ipuçları verebilir. İnsanların ses tonundan, konuşurken kullandığı el kol hareketlerinden veya bakışlarından ne düşündüğünü algılayabilmek aslında  kadar da zor sayılmaz! Bu içeriğimizde konuşulmayan sinyallerin iletişimdeki gücünden bahsedeceğiz. İşte beden dili okumanın 7 yolu!

1. Kolları Kavuşturmak ve Bacak Bacak Üstüne Atmak Fikir Ayrılığına İşaret Eder

Bir kimseyle karşılıklı iletişim içerisindeyken, karşınızdaki kollarını kavuşturmuş ve bacak bacak üstüne atmış sizi dinliyorsa, bu karşınızdaki kişinin söylediklerine fiziksel bir duvar ördüğünün göstergesidir. Hatta çoğu zaman bu tavırda dinleyen kimseler, karşı tarafı sadece dinliyormuş gibi görünerek aslında kafasında söyleyeceklerini derlerler. Bu da etkili iletişimi ortadan kaldıran bir durumdur. Psikolojik olarak kavuşturulmuş kollar ya da ayak ayak üstüne atılmış bacaklar bir kişinin zihinsel, duygusal ve fiziksel olarak karşılarında duran şeye karşı direnç gösterdiklerini gösterir.

kollari-kavusturmak.jpg


2. Gerçek Gülüşler Göz Çevresinde Kırışıklıklar Meydana Gelmesini Sağlar

Gülümsemek ne kadar gerçekçi olursa olsun, samimiyetinizin sinyallerini verir. İletişim esnasında dil yalan söyleyebilir fakat gözler söylemez! Gerçek ve samimi bir gülüş gözlere yansır, göz çevresini kırıştırır hatta kazayağı oluşumuna sebep olur. 

gercek-gulusler.jpg


3. Beden Dilini Yansıtmak İletişimde İyiye İşarettir

İkili bir iletişim esnasında, siz kollarınızı kavuşturduğunuzda veya bacak bacak üstüne attığınızda karşı tarafın da aynı şeyi yaptığını farkettiğiniz oldu mu? Beden dilini yansıtmak iletişim kurduğumuz insanla bağ kurduğumuzda bilinçsizce yaptığımız bir harekettir. Bu tavır, konuşmanın iyiye gittiğinin ve karşı tarafın mesajı aldığının işaretidir. Pozitif bir iletişimde kurulan sıcak bir bağ, beden dillerinin benzerliğinden kolayca anlaşılabilmektedir. 

beden-dilini-yansitmak.jpg


4. Duruş Karşı Tarafa Çok Şey Anlatır

Dik duruş, avuç içi aşağı dönük yapılan jestler, geniş ve açık el kol hareketleri gibi davranışlar karşılıklı iletişim esnasında partnerinize çok şey anlatır. Dik duruş özgüvenin veya iş ortamında önemli pozisyonun mesajını verirken, açık el kol hareketleri hitabın güçlülüğüne işaret etmektedir.

durus-karsi-tarafa-cok-sey-anlatir.jpg


5. Gözler, Yalan Söylediğimizi Apaçık Belli Eder

İnsanların yalan söylerken direkt göz teması kurmaktan çekindikleri bilinen bir gerçektir. Fakat bunun tam tersi bir davranış olan, uzun süreli göz kontağı da çoğu zaman yalan söylendiğinin işaretidir. Çok ısrarcı bir şekilde, gözünü bile kırpmadan konuşan ve dik bakışlar atan bir kimsenin yalan söylediği çok olası bir durumdur.

goz-temasi-kurmak.jpg


6. Kalkık Kaşlar Rahatsızlık Göstergesidir

Genellikle şaşkınlık, korku ve endişe anlarında bilinçsizce kaşlarımızı kaldırırız. Konuştuğunuz kişi iletişim esnasında bu durumlardan biri yaşanmıyorsa ters giden bir şeyler var anlamına yorulmalıdır.  

kalkik-kaslar.jpg


7. Diş Sıkmak Stresli oluşun Göstergesidir

Sıkılmış dişler, gergin bir boyun, asık surat stresi işaret eder. Karşıdaki insan ne derse desin, bunlar rahatsızlığın göstergesidir. Gece uyurken diş sıkmak bile kötü geçen bir günün işareti olabilir.

dis-sikmak.jpg

Önerilen İçerik; Beden Dili Kullanımı

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
0
2
0
2
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.