• DOLAR5,73440.63
 • EURO6,31290.20
 • ALTIN280,0801.64
 • BIST100.237-0.10

Bebek Bakımının Püf Noktaları

Bebek Bakımının Püf Noktaları
24.11.201515:26

Bebek bakmak zor iştir. Özellikle de genç ve tecrübesiz anneler için çok daha zordur. Biz sizlere bebek bakımının püf noktaları hakkında bilgi vereceğiz. İşte bebek bakımı hakkında bilgi ve püf noktaları;

Haber güncelleme tarihi 02.03.2019 18:53

Bebek Bakımı

Bebek dünyaya gelmeden önce annenin yaşayacaklarını önceden bilmesi, öğrenmesi her zaman onun için avantaj olacaktır. Bu yüzden bebeğiniz henüz karnınızdayken bebek bakımı ile ilgili püf noktaları öğrenmeye başlamalısınız. Başlıklar altında ebeveynler için kriz haline gelen durumları ve çözümlerini açıklayalım;

bebek-bakimi-ile-ilgili-puf-noktalar.jpg


Bebek Bakımı ile İlgili Püf Noktaları

Bebek Emzirme Nasıl Yapılır?

Anne ve bebek arasındaki en güçlü bağdır. Anne için en mükemmel andır aynı zamanda. Bebek için de öyle, hem beslenmesi açısından hem de annesinin kokusunu tamamen içinde hissedebildiğinden olsa gerek. Bu dünyanın en güzel duygusunu yaşamak ve bebeğinize de yaşatmak için emzirmenin birkaç püf noktasına uyarak bu anları her zaman mükemmel şekilde yaşayabilirsiniz.

bebek-bakimi-ile-ile-ilgili-puf-noktalar.jpg

Bebeğinizi emzirirken;

 • Mutlaka her 10 dakikada bir, iki göğsünüzden de emzirin.
 • Yenidoğan bebeklerde emzirme saati, aralığı diye bir şey yoktur. Bebeğiniz her ağladığında emzirebilirsiniz.
 • Bebeğin günde 10- 12 kez emmesi normal olandır.
 • Bebeğinizi emzirdiğiniz için ona başka hiçbir şey vermenize gerek yoktur. Suya bile ihtiyacı yoktur.
 • Emzirdiğiniz süre boyunca göğsünüzün yara olmaması için düzenli olarak krem kullanmalısınız. ( Anneler endişelenebilir, ancak bu kremin bebeğe emerken hiçbir zararı olmaz.)
 • Geceleri uyku halindeyken bebeğinizi emzirirken çok dikkatli olmalısınız. Uyuya kalırsanız bu bebeğiniz için büyük tehlike oluşturabilir. Bu şekilde hayatını kaybeden çok bebeğin olduğunu sakın unutmayın.

anne-sutunu-artirmak.jpg


Bebek İdrarı ve İdrar ve Dışkısı Hakkında

 • Annelerin en çok endişelendikleri konulardan bir tanesi de bebeklerin dışkılarını ve idrarlarını ne kadar sürede yaptıkları ya da yapmadıklarıdır.
 • Yenidoğan bebek ilk aylarda günde 6-7 kez dışkı yapar.
 • Bebeğin ilk aylarda dışkısının cıvık olması normaldir. Bu anne sütüyle beslendiğinin göstergesidir.
 • Dışkı ilk aylarda yeşil renkte olur. Daha sonra sarıya döner.
 • Bir bebek günde 6-8 kez idrar yapmalıdır. Bu onun doyduğunun göstergesidir.
 • Aylar geçtikçe bebekler 2-3 günde bir dışkı yapar.

bebek-bakimi-ile-ilgili-puf-noktalar-002.jpg


Bebeğin Altı Nasıl Değiştirilir?

Bebekler altları pis ve ıslaksa huzursuz olurlar. Annenin de bebeklerinin altını sık sık kontrol edip değiştirmesi gereklidir. Bebeğinizin altı uzun süre pisli kalırsa pişik olabilir. Bu yüzden sık değiştirmek önemlidir. Bebeklerinizin altını ıslak mendille temizleyebilirsiniz. Ancak ıslak mendili mutlaka sabunundan arındırmalı, suyun altında yıkamalısınız.

bebek-bakimi-ile-ilgili-puf-noktalar-001.jpg


Yeni Doğan Bebekte Göbek Bağı Bakımı

Hastaneden taburcu olurken hemşireler göbek bağı bakımı konusunda sizi bilgilendireceklerdir. Eczaneden alacağınız göbek bağı bakım seti ile bebeğinizin göbek bağı bakımını düzenli olarak yapmalısınız. Önemli olan göbek ve çevresinin her zaman kuru tutulmasıdır. (Bebeğinizin bezini bağlarken henüz göbek bağı düşmemişse bez bağlarken de sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bunun için göbek bağı düşmeyen bebekler için satılan bebek bezlerinden alabilirsiniz.)

bebek-bakimi-ile-ilgili-puf-noktalar-003.jpg


Bebek Banyosu Ne Zaman Yapılır?

Yeni doğan bebeğinize göbek bağı düşene kadar banyo yaptırmamalısınız. Göbek bağı düşmeden önce ise bebeğinizin vücudunu temiz bir bezle silebilirsiniz. Bebeklerin göbek bağı 5-15 gün arasında düşer. Bebek banyosu için kendinden oturaklı küçük küvetler kullanabilirsiniz. Bu bebeğinizi banyo yaptırırken size büyük kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca oturağı olmayan ancak fileler yardımıyla da bebeğinizi rahatlıkça yıkayabilirsiniz. Ancak en rahatı içerisinde kendinden yatar pozisyonda oturağı olan bebek küvetleridir. Bu küvetler banyoda duşa kabin ya da küvetlerin içerisine yerleştirilebilir. Özel satılan bu bek küvetlerinin altında yer alan tıpayı açmanız halinde de kirli su direk olarak duşa kabine ya da küvete akar. Böylece çok rahat edebilirsiniz.

bebek-bakimi-ile-ilgili-puf-noktalar-004.jpg


Bebeklerde Cilt Bakımı

Bebeğinizin cildine krem, yağ sürmenize gerek yoktur. Kremler bebeğinizin terlemesini önler, sonunda da vücudunda sivilce çıkmasına neden olur. Ancak bebeğinizin cildi kuru ise bebek losyonunu sürebilirsiniz. Doktorunuzun vereceği krem ve losyonları kullanmayı ise ihmal etmemelisiniz. Ayrıca bebekler için özel olarak üretilen bitkisel vücut şampuanları vardır. Bunlardan bazıları kendinden yağa sahip şampuanlardır. Doktorunuzun önerilerine göre kuru cilt sorununa bu şekilde önlemler alabilirsiniz. Ancak bebek yağı doktorunuz önerirse banyodayken havluya daha bebeğinizi sarmadan uygulamanız daha faydalı olacaktır. Çünkü bebeğinizin vücudu ıslak iken uyguladığınız bu tedavi bebeğinizin yağı cildine daha kolay çekmesini sağlayacaktır.

bebek-bakimi-ile-ilgili-puf-noktalar-005.jpg


Bebeklerde Tırnak Bakımı

Bebeğinizin yüzünü, gözünü çizmemesi için tırnaklarını bir bebek tırnak makasıyla mutlaka kesmelisiniz. Ancak bunu yaparken mutlaka birinden yardım istemelisiniz. Bebeğinizin tırnağını o uyuduğunda da rahatça kesebilirsiniz. Bebek tırnak makaslarının dışında bebek marketlerde bebeklere özel makaslarda satılır. Bu ürünler olası kazalara karşı önlem almanızı sağlarlar.

bebek-bakimi-ile-ilgili-puf-noktalar-006.jpg


Bebeklerde Hıçkırık

Bebekler küçükken oldukça sık hıçkırırlar. Bunun nedeni diyafram kasının uyarılmasıdır. Anneler bebekleri hıçkırdıklarında da endişelenirler. Ancak endişelenecek bir şey yoktur. O anda anne bebeğini hemen emzirirse, bebeğin hıçkırığının geçtiğini görebilir.

bebek-bakimi-ile-ilgili-puf-noktalar-007.jpg


Bebeklerin Yatış Pozisyonu

Bebeklerin yatma pozisyonu da çok önemlidir. Bebekler için en güvenli pozisyon sırt üstü yatmaktır. Bununla birlikte bebeğinizin üstünü göğsüne kadar örtmelisiniz. Yatağında oyuncak olmamalı. Bunlar bebeğinizin güvenli bir şekilde uyuması için almanız gereken tedbirlerdir.

bebek-bakimi-ile-ilgili-puf-noktalari.jpg


Bebek Odalarında İdeal Isı Derecesi

Bebeklerin odasında olması gereken sıcaklık 21 derecedir. 21 derece bebekler için uygun sıcaklıktır. Tabi bu zamanında doğmuş ve sağlık problemi olmayan bebekler için geçerlidir. Ayrıca bebek odalarında nem oranı da önemlidir. Bebek odalarında nem oranı %50 oranında olmalıdır. Eğer bebek odasının nemi bu oranın çok altındaysa buhar makinesi kullanarak odayı nemlendirebilirsiniz.

bebek-bakiminin-puf-noktalari.jpg

Annenin Bebek Büyütürken Stresini Azaltması İçin İpuçları

1. Kendinize çok iyi bakın.

Dünyaya gelmiş ve tamamen size muhtaç bir melek var artık hayatınızda. Onun için güçlü olmak zorundasınız. Bebek bakmak, büyütmek çok zorlu bir süreç olduğu için yorulmanız ve bazen kendinizi tükenmiş hissetmeniz çok normal. Ancak bu sırada beslenmenizden, dinlenmenizden kısacası kendinize bakmaktan asla vazgeçmeyin. Bunun için verebileceğimiz en önemli ipuçlarından bazıları;

2. Bebeğiniz uyuduğu vakit hemen siz de uyuyun.

Dinlenmek için bundan daha iyi bir fırsat emin olun ki yok. Bu yüzden bebeğiniz her uyuduğunda mutlaka uyumalısınız.

3. Geceleri bebeğiniz sık uyanacaktır.

Bunun için eşinizden yardım isteyin. Dönüşümlü olarak bebeğe bakarsanız daha az yorulmuş olursunuz.
emzirme-teknikleri.jpg

4. Ziyarete gelenler için kurallar koyun.

Bebeğinizi görmeye gelecek olan arkadaşlarınız ve akrabalarınız için belirli kurallar ortaya koyun. Örneğin; hangi gün kendinizi dinç ve iyi hissediyorsanız o zaman misafirleri kabul edebilirsiniz. Bebeğinizi sevmek isteyenlerin ellerini yıkamalarını isteyin.

5. Bir süreliğine planlamayı bırakın.

İlk aylarda bebeğinizin bir rutinin içine girmesi, alışması çok mümkün değildir. Bu yüzden biraz her şeyi kendi haline bırakın. Bebeğiniz ağladığında emzirin, uyuduğunda siz de uyuyun gibi.

6. Yaşadığınız buhrandan kurtulmaya çalışın.

İlk günler bazı anne ve babalar için zor geçebilir. Ailenize yeni bir üye katıldı ve tamamen size muhtaç, üzerinizde sorumluluk hissettirecek bir üye. Bu yüzden bu duruma alışmak biraz zorlu ve güç olabilir. Bunu atlatmak için içinizdekileri dökün, birileriyle düşüncelerinizi mutlaka paylaşın. Bu size iyi gelecektir.

7. Günlük işleri, ev işlerini bir müddet bırakın.

Eskiden olduğu gibi ev işlerine çok fazla vakit ayıramayabilirsiniz. Bunun için hiç stres yapmayın, öncelik her zaman bebeğinizin, ev işleri biraz beklesin.

8. Dışarı çıkmaya çalışın.

Bebeğinizi güvendiğiniz birine bırakıp yarım saat bile olsa dışarı çıkmaya çalışın. Biraz hava almak size iyi gelecektir.

9. Yardım etmek isteyenleri kabul edin.

Bebeğinizle bir arkadaşınız ilgilenirken siz de biraz işlerinizle meşgul olabilirsiniz.

10. Evdekilerle ilgilenin.

Bebeğinizle meşgul olurken, başka çocuğunuz varsa onunla da ilgilenmeyi ihmal etmeyin. Eşinizle de vakit geçirmeye çalışın.

bebek-buyuturken.jpg


Bebeğiniz Büyürken Bu Hataları Yapmayın!

Yalnız bunu yaparken bazı yanlış davranışlarda bulunabiliriz. İşte bebek büyütürken yapmamamız gerekenler;

1. Bebeğin gereğinden fazla kilo almasını istemek.

Bebeğinizi fazla kilo alması, kilolu doğması ona bir şey kazandırmaz. En önemlisi sağlıklı olması, sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi.

2. Bebeğin baş çevresinin düşük çıkmasına üzülmek.

Bebeğin kafasının büyük ya da küçük olması ilk zamanlar da bir şey ifade etmez. Çünkü bebeklerin kafa gelişimi doğduktan sonrada devam etmektedir. Buna üzülmek anlamsızdır.

3. Bebekleri diğer bebeklerle karşılaştırmak.

Bebeğinizin boyunu başka bebeklerin boyuyla ölçmenizde oldukça yanlış bir davranıştır. Her bebek birbirinden farklı genetik özelliklere sahiptir. Siz siz olun bebeğinizi diğer bebeklerle asla kıyaslamayın.

4. Bebeğinizin premetiro doğmasına üzülmeyin.

Çok daha fazla gelişme göstererek diğer bebeklerin seviyesine gelebilir. Bunun tıpta birçok örneği vardır. Bu yüzden kendinizi yıpratmayın.

5. Bebeğiniz çok emiyor, kilo alacak diye endişe etmeyin.

Anne sütü kadar bebeğinize fayda sağlayacak başka bir şey yoktur. Bebeğinizi bol bol emzirin.

6. Bebeğinizin kilosu kız ya da erkek olmasına bağlı olarak değişmez.

Bebeklerin büyümelerinin standart bir ölçüsü zaten vardır. Size de bunu takip etmek düşer.

bebeginiz-buyurken-bu-hatalari-yapmayin.jpg


Bebek Bakımında Anneyi Hataya Sürükleyen Ön Yargılar

Tecrübesiz anne babalar yanlış bildikleri bir sürü şey hakkında kendilerini strese sokup bebeklerini de tedirgin ederler. Aslında yanlış yapılan birşey yok. Anne babaların korkularına, endişelerine göre bazı tespitlerde bulunmuş uzmanlar.

1. Bebeğim aç kalıyor, ilk gün henüz süt gelmedi.

İlk günlerde anneden gelen süt bebeğin ihtiyacı olanı karşılar. Emzirdikçe süt çoğalır. Bebeğinizin aç kalması söz konusu değil, hem kendinizi hem de onu strese sokmayın.

2. Devamlı emzirmeliyim.

Bebeğinizi ilk doğduğu günlerde sarılık tehlikesine karşı 2 saatte bir emzirmelisiniz.İlerleyen günlerde sürekli emzirmek süt birikmesine engel olacağından bebeğiniz doymamaya başlayacaktır.

3. Evdeki kedi ve köpekleri göndermeliyim.

Yaşam şartlarınızda değişiklik yapmak, bebeğinizin steril yaşayacağı anlamına gelmez.Bırakın bebeğiniz size uysun.

4. Uyurken bebeği sallamamalıyım.

Anne karnında sürekli sallanan bebeğinizi, küçük ritimler halinde sallayabilirsiniz, bu onun denge gelişimine yardımcı olacaktır.

5. Karanlık ve sessiz ortamda uyutmalıyım.

Bebeğiniz gürültüde uyuyamaz diye bir şey yok. Eğer karnı toksa ve gazı çıkmışsa heryerde uyuyabilir. Sessizlik şart değil.

6. Bebeğime eldiven takmalıyım, üşür.

Ortalama 20- 22 derece sıcaklık bebekler için ideal olandır. 2500 gr. doğan bebeklerin vücut sıcaklıklarını korumaları güç olduğundan sıcak tutulmalıdır.

7. Yenidoğan bebekte gaz olmaz.

Yanlış. Bebekler emerken hava da yutacaklarından, her emmeden sonra gazları çıkarılmalıdır.

8. Kaka çok yapıyor ve yeşil renkte üşüttü.

Bunun üşütmekle hiç alakası yoktur. Yeşil renkte kaka bebeğin çok emdiğine işarettir. Düzgün beslenen bebekte ise sarı renkte kaka görülür.

9. Altını her açışımda pişik kremini sürmeliyim.

Pişik kremi her bez açılışında değilde az kullanılmalıdır. Her seferinde kullanılması o bölgenin direncinin düşmesine neden olacağından az kullanılmalıdır.

10. Bebeği kundaklamak zararlıdır.

Bebeği ilk haftalarda yarım kundak yapmak rahat uyumasını sağlar.

bebek-bakiminda-anneyi-hataya-surukleyen-on-yargilar.jpg

Önerilen İçerik; Yeni Doğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
0
1
1
0
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.