Baykuş Ötüşü Neden Uğursuz Bilinir?

Baykuş Ötüşü Neden Uğursuz Bilinir?
28.09.201516:16

Baykuş ötüşünün uğursuz sayılması tamamen insanların korkularıyla ilgilidir. Peki, neden baykuşa böyle bir anlam yüklenmiştir? Hadi hep birlikte göz atalım.

Haber güncelleme tarihi 13.02.2020 10:08

Baykuş Sesi Neden Uğursuzluk Olarak Bilinmektedir?

İnsanlar her daim karanlıktan her zaman korkmuşlardır. Çünkü, karanlıkta bilinmeyen vardır ve insanlar aslında en çok bilinmeyenden korkarlar. Baykuş da gece avlanan bir kuş olduğu için insanlarda bir korkuya sebep olmuştur. Peki, kartal ve şahin gibi yırtıcı kuşlar değil de neden baykuş ötüşü uğursuz sayılmıştır? Bunun sebebi sadece baykuşun gece avlanması değildir.

baykus-002.jpg

Baykuş aslında zararlı kemirgen, kurbağa, kertenkele ve küçük kuşlarla beslenen ve ekolojik dengeye fayda sağlayan bir kuş olmasına rağmen insanlar baykuştan genellikle korkmuştur. Bunun sebepleri;

  • Gece dolaşması
  • Çok sessiz uçması
  • İnsan çığlığı gibi ötmesi

Baykuş, olağanüstü özelliklere sebep olan bir kuş olduğu için aslında boş yere suçlanır. Diğer canlı türlerine göre gece görüşü çok kuvvetlidir. Kanatlarındaki telekler kadife gibi yumuşak tüylerle kaplıdır. Bu yüzden uçarken kartal gibi ses çıkarmazlar. İnsanlar veya diğer canlılar bir baykuşu ancak çok yakınına geldiğinde fark eder. Bu yüzden her an ortaya çıkabilecekmiş hissi verdiği için insanların baykuştan huzursuz olmasına sebep olur.

baykuş

Baykuşun sadece ötüşü değil başka davranışları da uğursuzluk olarak görülür. Bunlardan bazıları şunlardır: Baykuşun arka arkaya üç kez ötmesi, bir evin çatısına konması, evin çevresinde üç kez uçması. Babillilere göre; gece çığlık atan baykuşun sesi çocuğunu doğururken ölen bir annenin çığlığını anımsatırken, Eski Mısırlılar da baykuşu ölüm olarak sembolize etmişlerdir. Tarihi hiyerogliflerde baykuş karanlığı ve ölümü temsil etmiştir. Yüzyıllar geçince Avrupa, Asya ve Avrupa’da yayılmış olan Romalılar da baykuşu uğursuzluk olarak görmüştür. Hatta baykuşları yakalayıp yakmış, sonra da küllerini nehirlere savurmuşlardır. Sezar öldürülmeden hemen önce baykuş haykırışları duyulduğu için Romalılar bu durumu daha da abartmış olabilir. Romalılar Avrupa’ya yayıldıkça düşüncelerini ve kültürlerini de yerleştirmişlerdir. Bu yüzden günümüzde de birçok inanış ve davranış aslında buna Romalılara ve dolayısıyla Babilliler ile Mısırlılara dayanıyor. Roma ordularının ulaşamadığı kuzey bölgelerinde ise baykuşun hâlâ bir uğur olarak görüldüğünü söylemekte fayda var.

baykuş


Baykuşu Uğur Olarak Kimler Görür?

Roma ordularının ulaşamadığı yerlerde uğur olarak görülen baykuş aynı zamanda Eski Yunanlılar’da da kötü bir anlam ifade etmez. Aksine savaşın, aklın ve sanatın Tanrısı Athena’nın sembolü olan baykuş, Yunanlılara göre onları korur ve gece görüş özelliği ona Tanrı tarafından verilmiş olan bir yetenek olarak kabul edilir. Bu yüzden tapınaklarında birçok baykuş yaşardı. Savaşa hazırlanan bir ordunun üstünden baykuş uçarsa zafer kazanılacağına inanıyorlardı. Hatta baykuşun bilgeliğinden öyle etkilenmişlerdir ki MÖ 6. Yüzyılın sonundan 1. Yüzyıla kadar Atina’da bastırılan paraların arka tarafında baykuş yer alırdı.

harry

Harry Potter filmlerinde Harry’nin baykuşu Hedwig gibi birçok çizgi film veya çizgi romanda baykuş, çocuklara filozof bir kişilik olarak öğretiliyor. Bu sayede baykuş, üstüne atılan iftiralardan az da olsa kurtuluyor diyebiliriz

Önerilen İçerik; Dünya'nın En Güçlü 10 Hayvanı

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2166
2122
1000
903
2171
532
531
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 7
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.