Batı Nil Virüsü Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Batı Nil Virüsü Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?
29.09.201814:15

Batı Nil Virüsü sivrisinekler yoluyla yayılan, ölüme sebep olabilen bir virüstür. Peki nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir? Tüm cevaplar içeriğimizde...

Haber güncelleme tarihi 14.12.2022 11:59

Batı Nil Virüsü'nün ilk örneğine 1937 yılında Uganda'nın Batı Nil Bölgesinde rastlandı. Daha sonra virüs 1999 yılında Queens, New York'ta da görüldü. O zamandan beri, enfekte kuşlar yoluyla taşınan virüs, Amerika dahil birçok kıtada orman yangını gibi yayıldı.

Yıllar geçtikçe bu virüsün şiddeti ve sebep olduğu ölümler azaldı ama hala tehlikesini koruyor. Batı Nil virüsü hakkında bilmediğiniz tüm merek edilenleri içeriğimizde bulabilirsiniz.

Batı Nil Virüsü Nedir?

Batı Nil Virüsü Nedir?

Batı Nil Virüsü sivrisinekler yoluyla bulaşan, bulaştığı kişide birçok nörolojik belirti gösteren bir RNA virüsüdür. Farklı zamanlarda birçok salgına neden olan virüs, hala etkinliğini sürdürmektedir. Virüsün bulaştığı birçok kişi hastalığı hafif geçirse de nörolojik belirti gösteren hastaların yüzde 10'u hayatını kaybetmektedir.

Batı Nil virüsü sadece kan ve beyin arasındaki bariyeri geçtiğinde ölümcül hale gelir. Enfeksiyon omuriliğe ya da beyin dokusuna çarptığında ve normal beyin fonksiyonunu etkilemeye başladığında hastalığın ciddiyeti artar.

Batı Nil Virüsü Nasıl Bulaşır, Neden Olur?

Batı Nil Virüsü Nedir?

İnsandan insana geçmeyen Batı Nil virüsü, genellikle sivrisinekler yoluyla bulaşır. Doğumda ya da emzirme yoluyla anneden bebeğe de geçebilmektedir. Çok nadir olarak kan ve organ nakli ile de virüs bulaşması görülmüştür. Ancak bu günlerde, bağışlanan tüm kanlar virüs için test edilmektedir.

Hastalığa neden olan sivrisinek türü Culex'tir. Kanla beslenen bu sinek kirli sularda yaşar ve insanları sıklıkla ısırır. İçlerinde Batı Nil Virüsü taşıdıkları için ısırma yoluyla insanları enfekte eder. Çoğu Batı Nil virüsü vakaları, özellikle yaz sonu ve sonbahar başında meydana gelir. Ancak, daha sıcak ve hafif güney iklimlerde de yıl boyunca etkinliğini süren çeşitleri de vardır.

50 yaşın üzerindeki insanların Batı Nil virüsü belirtilerini geliştirme olasılığı daha yüksektir. Garip olan, bebeklerin herkesten daha düşük risk altında olmasıdır. Batı Nil Virüsünün çok görüldüğü yerlerde dışarıda olacaksanız, özellikle şafak ve alacakaranlıkta böcek spreyi kullanmak her zamankinden daha önemlidir.

Batı Nil Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Batı Nil Virüsü Nedir?

Kuluçka süresi 2 ile 14 gün arasında olan Batı Nil Virüsü belirtileri arasında ateş, baş ağrısı, yorgunluk, ishal, kumsa, deride kızarma ve şişmiş lenf bezleri bulunur. Hastalığı ağır geçirenlerde virüs sinir sistemini etkiler; başı dik tutamama, kaslarda seyirme, zihin bulanıklığı, titreme, menenjit, ensefalit ve felç belirtileri görülür.

Belirtiler ve virüs ne kadar korkunç görünse de aslında hastalığa yakalananların büyük bir kısmı belirti göstermez. Hastalığın belirti verdiği grubun yüzde 10'u ağır sinir sistemi belirtileri nedeniyle hayatını kaybeder.

Virüsün her 150 enfeksiyonundan biri beynin içine girerek nöroinvaziv hale gelir. Hastalık nöroinvaziv hale gelirse Batı Nil ensefaliti veya Batı Nil menenjiti denen durum yaşanabilir. Bu olgularda diğer semptomlara ek olarak zihinsel karışıklıkları, kasılma, felç ve koma gibi durumlar yaratabilir. Kişi hastalığın bu seviyelerine gelip iyileşse bile kalıcı bilişsel ve nörolojik hasarlar meydana gelebilir.

Batı Nil Virüsü Nasıl Teşhis Edilir?

Batı Nil Virüsü Nedir?

Batı Nil Virüsünden şüpheleniliyorsa teşhis için kan testi yapılır. Örnek bir laboratuvara gönderilir ve virüse karşı gelişen antikorlar tespit edilir. Eğer virüsün varlığı saptanırsa tanı konulabilir. Ayrıca virüsün beyne gittiğinden şüphe ediliyorsa omurilik sıvısında test yapılır. Bu şekilde virüsün beyne gidip gitmediği de kesinleştirilir.

Batı Nil Virüsü Nasıl Tedavi Edilir?

Batı Nil Virüsü Nedir?

Henüz ne yazık ki, Batı Nil virüsü için özel bir aşı, ilaç ya da tedavi bulunmamaktadır. En şiddetli vakaların hastaneye yatırılması gerekir. Hastalığın belirtilerini azaltmak ve vücuda direnme kuvveti vermek için bazı farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Batı Nil Virüsüne karşı birçok araştırma bulunmaktadır. Bu araştırmalar tedavi ve aşı geliştirmeyi amaçlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Zika Virüsü Nedir?Sıtma Nedir?
Fil Hastalığı Nedir?

Batı Nil Virüsü Türkiye'de var mı?

Batı Nil Virüsü geçmiş yıllarda Türkiye'de de görüldü ancak çok büyük bir salgına neden olmadı. Şu an hala virüsü yayabilen Culex sivrisineği ülkemizde de bulunuyor ancak virüs vakalarına rastlanmıyor. Dünyada geniş bir alana yayılan virüs Avrupa, Ortadoğu, Avusturalya, Asya ve Afrika'da görülüyor.

Batı Nil Virüsü iyileşir mi?

Batı Nil Virüsünün neden olduğu hastalık birçok vakada kendiliğinden iyileşme gösterebilir. Hastaların büyük bir çoğunluğu belirti bile vermez. Belirti veren kişiler arasında ölümler de görülebilmektedir ancak bu oran çok düşüktür. Hastalığın tedavisi yoktur, belirtileri azaltmak için bazı yöntemler uygulanır.

Batı Nil Virüsü kaç gün sonra etkisini gösterir?

Barı Nil virüsünün kuluçka süresi 2 ile 14 gün arasındadır. Bu süre zarfında belirtiler görülmeye başlanır. Genelde ilk belirtiler ateş ve baş ağrılarıdır, daha sonra tüm vücudu etkileyen farklı belirtiler de ortaya çıkabilir. Eğer virüs beyne ulaşırsa sinirsel belirtiler görülür. Bunlar hastalığın ağır belirtileridir.

Batı Nil Virüsü nerede?

Batı Nil Virüsü ilk kez Uganda'nın Batı Nil bölgesinde görüldüğü için bu ismi almıştır. Yani Batı Nil Uganda'dadır. Uganda Afrika kıtasının doğu kesiminde yer alan bir ülkedir. Virüs burada görülmesinin ardından geniş bir coğrafyaya yayıldı. Amerika, Avrupa ve Asya kıtalarından da görülmeye başlandı.

Batı Nil Virüsü öldürür mü?

Batı Nil Virüsü ölümcül bir hastalıktır. Batı Nil virüsüne yakalanan ve belirti gösteren hastaların yüzde 10'u hayatını kaybetmektedir. Virüse yakalananların büyük bir çoğunluğu belirti vermez, bu nedenle hastalıkta ölüm oranı düşük görülebilir ama tedavi ve aşısı olmayan bu hastalık tehlikelidir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.