Balık Yağı Neye İyi Gelir? İnsan Vücuduna Sağladığı 8 Faydası

Balık Yağı Neye İyi Gelir? İnsan Vücuduna Sağladığı 8 Faydası
27.07.201510:27

Balık yağının faydaları saymakla bitmez. Beyin gelişiminden göz sağlığına ve depresyona kadar birçok hastalığa karşı koruma ve direnç sağlayan balık yağı hakkındaki tüm detaylar.

Haber güncelleme tarihi 03.05.2021 10:21

Balık Yağı (Omega - 3) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sağlığımız açısından oldukça önemli olan, birçok hastalık karşısında direnç sağlayan ve koruyan balık yağı, vücudumuz tarafından üretilmeyen ancak ihtiyaç duyduğumuz omega 3 yağ asitlerini bolca barındırmaktadır. Kalp ve damar hastalıkları, beyin sağlığı, alzheimer, obezite, dikkat eksikliği ve rahim kanseri gibi birçok hastalığa iyi geldiği belirtilmiştir. Bu içeriğimizde sizlere balık yağı yani omega-3'ün faydalarını ve insan sağlığına yararlarını anlatacağız.

balik-yaği-(omega---3)-hakkinda-bilinmesi.jpg

Yetişkinler ve çocuklar için tavsiye edilen balık yağlarını araştırdık. Omega-3 deposu balık yağı ürünlerini incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız.


Balık Yağının Mucizevi Faydaları

Balık yağı içerdiği yüksek oranda vitaminler ve aminoasitler ile insan sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Birçok hastalığın doğal tedavisi olan balık yağı günlük kullanıma uygun doğal ilaçlardan biridir. İşte mucizevi doğal ilaç balık yağının faydaları...

1. Kalp Sağlığının İyi Gelir

kalp-sağliğinin-i̇yi-gelir.jpg

Damar tıkanıklığı gibi kalp sağlığını etkileyen olumsuz faktörlerden koruyan omega-3 balık yağı aynı zamanda kalp yetmezliğinden ölüm oranını da düşürüyor. Hava kirliliği sebebiyle insan vücudunun ve kalbin gördüğü zararları da minimuma indiren omega-3 düzenli olarak kullanılmalıdır.


2. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

kilo-vermeye-yardimci-olur-001.jpg

Etkili bir yağ yakıcı olan balık yağı vücuttaki fazlalıkların ve ödemlerin atılmasını kolaylaştırır. Vücudun herhangi bir yerinde biriken ve hiç bir işe yaramayan doymuş yağların parçalanmasını kolaylaştıran omega-3 ile kilo verebilirsiniz. Aynı zamanda kas kütlesini de korursunuz. Tabi spor ve düzenli beslenme şart.


3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

bağişiklik-sistemini-güçlendirir.jpg

Özellikle kış aylarında kullanılması tavsiye edilen balık yağı sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve başta grip olmak üzere üst solunum yolları enfeksiyonlarından sakınabilirsiniz. İçerdiği omega-3 sayesinde soğuk algınlığı hastalıklarından koruyan balık yağı aynı zamanda otoimmün hastalıklarından da korumaktadır.


4. AIDS Hastaları İçin Çok Yararlıdır

aids-hastalari-i̇çin-çok-yararlidir.jpg

Kalp rahatsızlıkları, diyabet, mide rahatsızlıkları ve düşünsel rahatsızlıkların önüne geçen balık yağı AIDS hastalığının da etkilerini azaltmaktadır. Gün geçtikçe vücudun erimesini sağlayan AIDS hastalığı omega-3 mucizesi sayesinde vücuda zarar veremez.


5. Mide - Bağırsak Problemlerini İyileştirir

mide---bağirsak-problemlerini-i̇yileştirir.jpg

Ülser, reflü ve gastrit gibi mide hastalıklarının etkisini azaltarak mide krampları ve mide yanmaları balık yağı sayesinde tedavi edilebilir. Mide asidini dengeleyen balık yağı mide duvarlarını da koruyarak bu rahatsızlıklardan kurtulmanızı sağlar. Balık yağı aynı zamanda bağırsakların temizlenmesi ve mikroplardan arınmasını da sağlamaktadır.


6. Depresyon Tedavisinde Kullanılır

depresyon-tedavisinde-kullanilir.jpg

Depresyon ve anksiyete bozukluğu rahatsızlıklarında doktorların önerdiği doğal besinlerden biri olan balık yağı omega-3 düşünsel yeteneklerin artmasını ve bu sayede zihnin kuvvetli çalışmasını sağlar. Depresyonun verdiği mutsuzluk ve ruhsal çöküntü halini balık yağı kullanarak giderebilirsiniz. 


7. Alzheimer Hastalarına İyi Gelir

alzheimer-hastalarina-i̇yi-gelir.jpg

Balık yağının hafızayı güçlendirdiği söylemi halk arasında oldukça yaygın bir görüştür.  Alzheimer hastalığı ile birlikte gelen hafıza kayıplarını en aza indiren balık yağı aynı zamanda alzheimer hastalığına yakalanma riskini de azaltıyor. 


8. Cilt Sağlığı ve Saçlara İyi Gelir

cilt-sağliği-ve-saçlara-i̇yi-gelir.jpg

Yaşlanmayı geciktirici etkisi olan balık yağı cildin tazelenmesini ve kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Saç kırıklıkları ve kafa derisindeki rahatsızlıkları da ortadan kaldırdığı bilinen omega-3 cilt bakımı ve saç bakımında sıklıkla kullanılmaktadır.  


Neden Her Gün Balık Yağı Tüketmeliyiz?

neden-her-gün-balik-yaği-tüketmeliyiz.jpg

Balık yağı beyin sağlığı, yüksek kolesterol tedavisi, kalp sağlığı, tansiyon, dikkat eksikliği ve adet sancılarına kadar birçok hastalık ve rahatsızlığın tedavisinde kullanıldığında olumlu sonuçlar veren balık yağının, tüketimi ve günlük dozajı mutlaka bir uzman onayı ve kontrolü ile belirlenmelidir. Balık yağının faydaları kadar kişiden kişiye değişen birçok yan etkisi bulunabilir.

 • Balık yağı organları dışarıdan gelebilecek hasar ve sarsıntılara karşı korumaktadır. 
 • Düzenli balık yağı kullanımı beyin fonksiyonlarını dengelemektedir.
 • Balık yağı, karbonhidratlar gibi vücudun ısı dengesini sağlamaktadır. 
 • Yağlar, enerji olarak depo edilirler.
 • Tokluk hissi verir. 
 • Retinanın gelişimine katkı sağlar.
 • Tümör gelişimini yavaşlatır. 
 • Çocuk gelişimine katkı sağlar.
 • Hafızanın güçlendirilmesi ve dikkat bozukluğu tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda zekayı güçlendirir.

Balık Yağının Sağlığımıza Katkıları Nelerdir?

balik-yağinin-sağliğimiza-katkilari.jpg

 Balık yağı kalp ve damar sağlığımız açısından oldukça faydalı bir takviyedir. Balık yağı trigliserit değerlerinin normale gelmesini ve tansiyonun dengelenmesini sağlamaktadır. Ancak kalp ilacı kullananların balık yağı tüketmeleri kalp sağlıkları açısından ekstra bir katkı sağlayamayacaktır. Göz kuruluğu ve glokom gibi görme bozukluklarının tedavisinde olumlu etki sağlayan balık yağı, göz sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Aynı zamanda beyin sağlığımız açısından düzenli olarak balık yağı tüketmeliyiz. Alzheimer, dikkat eksikliği, depresyon ve hiperaktivite gibi sorunların tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir. Yüksek tansiyonun doğal yollarla tedavi edilmesi açısından uzmanlarca önerilen balık yağı, beyin damarlarının genişlemesi ve kan basıncının normale gelmesini sağlayarak tansiyonun dengelenmesini sağlamaktadır. Kalp ameliyatı sonrasında kan basıncının ve tansiyonun dengelenmesi adına kullanılmaktadır. 


Balık Yağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

❓ Balık Yağının Dikkat Eksikliğine Etkisi Nelerdir?

Günümüzün hastalığı dikkat eksikliği, okul çağında çocuklarda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Uzmanlar 7-12 yaş arası çocuklarda dikkat eksikliğine karşı balık yağı tedavisini önermektedir. Çocukların yanı sıra yetişkinlerde de hafızanın güçlenmesi ve beyin sağlığı açısından önerilmektedir. 


 Kadınlarda Balık Yağı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Kadınların korkulu rüyası olan regl ağrılarının tedavisinde ağrı kesici ilaç kullanmak istemeyenler için önerilen balık yağı, adet sancılarını en aza indirmektedir. Aynı zamanda adet sancıları için kullandığınız balık yağını B12 vitamini ile birlikte kullanabilirsiniz. 


❓ Balık Yağı Nasıl Kullanılır?

Balık yağı mutlaka bir uzman denetiminde kullanılmalıdır. Aksi halde balık yağı kullanımın felç riskini önemli bir oranda düşürdüğü gibi dozun aşması durumunda felç riskinin artmasına neden olabilir. Bu nedenle günde 46 gr’dan fazla balık yağı tüketimi felç riskini arttırması nedeniyle önerilmemektedir. 


❓ Balık Yağı Kilo Aldırır Mı?

Halk arasında yaygın olan “balık yağı kilo aldırır” söyleminin aksine obezite tedavisinde balık yağı kullanılmaktadır. Balık yağı kilo alınımının aksine kişiye gün boyunca tok tutmaktadır. Aynı zamanda balık yağı tüketimi ile birlikte uygulanan egzersiz ile yağ yakımının önemli ölçüde arttığı gözlemlenmiştir.


❓ Omega-3 Hangi Balıklarda Bulunur?

Omega- 3 yağ asitlerini içeren balıklar, orkinos, ton balığı, mersin balığı, sardalye ve lüfer de bulunur.


❓ Hamilelikte Balık Yağının Önemi Nedir?

Balık yağının içinde bulunan DHA bebeğin organlarının gelişimine yardımcı olur. Özellikle beyin ve göz gelişimine faydalıdır. Bunun dışında düşük, erken doğum gibi sorunların engellenmesini sağlar. Kısacası sağlıklı ve mutlu bir hamilelik için balık yağı tüketilmesi gereklidir.


❓ Hamilelikte Ne Kadar Balık Yağı Tüketilmelidir?

Balık tüketemeyen hamileler için, üç günde bir balık yağı tüketilmelidir. Daha sık tüketilmesi tavsiye edilmez.


Balık Yağı Kullanımında Doktordan Onay Alması Gereken Hastalar

balik-yaği-kullaniminda-doktordan-onay-almasi.jpg

Balık yağı eğer bir ilaç ile beraber kullanılacak ise veya kişinin kronik bir hastalığı varsa mutlaka uzman onayı ve kontrolünde balık yağı kullanılmalıdır.

 • Karaciğer hastası,
 • Deniz ürünlerine karşı alerjisi olanlar,
 • Bipolar bozukluk,
 • Diyabet,
 • Kalp ritim bozukluğu,
 • Depresyon hastaları öncelikle doktor onayı almalılardır.

Balık Yağının İnsan Vücuduna Sağladığı Diğer Faydalar

Balık yağının kalp damar sağlığı açısından önemi ve katkıları herkes tarafından bilinmektedir. Düzenli ve uzman kontrolünde kullanılan balık yağı damar sertliğini önlediği gibi kemik sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Osteoporoz gibi kemik zayıflamasına neden olan hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Balık yağı kadınlarda rahim kanseri riskini azaltırken aynı zamanda astım tedavisinde de sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Çocuk astım hastalarının doğal yöntemlerle tedavi edilmesi ve ilaç kullanımını azaltmak adına balık yağı tercih edilmektedir. 

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır.

Önerilen İçerik;  Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenir?

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
100
3
100
1
5
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.