Bakan Çelik'ten Avrupa Günü Mesajı

Bakan Çelik'ten Avrupa Günü Mesajı
09.05.201712:49

Bakan Ömer Çelik, “9 Mayıs Avrupa Günü” nedeniyle bir mesaj yayımladı. Bu mesajda Çelik, “Avrupa’da yükselen ve en çok İslamofobi ile göçmen karşıtlığından beslenen aşırı sağ, AB değerleri için en büyük tehdidi oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

Haber güncelleme tarihi 09.05.2017 12:59

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, “9 Mayıs Avrupa Günü” için bir mesaj yayımladı. Çelik yayımladığı bu mesajda, 9 Mayıs Avrupa Günü’nün, Avrupa’nın bir coğrafi terim olmaktan uzaklaşarak, ortak ülküler ve ortak değerler amacıyla bir birliğe dönüşme yolundaki ilk köşe taşını ifade ettiğini dile getirdi. Bakan Çelik, şöyle devam etti:

“Fransa Dışişleri Bakanı Robert Schuman’ın 9 Mayıs 1950 tarihli ünlü deklarasyonu, çağımızın en önemli barış ve kalkınma projesi olan Avrupa Birliği’nin doğmasına vesile olmuştur. Avrupa Birliği öncelikle, yüzyıllardır savaşlarla sarsılan kıtaya barışı getirmiş, ardından işleyen bir ortak pazar kurarak Avrupa ülkelerinde refahın yükselmesini sağlamış ve nihayetinde ortak değerleri benimseyerek ortak bir gelecek kurma ve küresel güç olma yolunda gelişimini sürdürmüştür. Ülkemizin AB’ye katılım gayesi en temelinde demokrasi, insan hakları, barış, ekonomik kalkınma ve yüksek yaşam standartlarını ifade etmektedir. AB kültürel değerlerin çeşitliliğinin korunmasını, refahı ve en önemlisi bu idealler üzerine inşa edilmiş ortak geleceği sembolize etmektedir. Her ne kadar mevcut durumda sarsıntılar yaşıyor olsa da, AB sahip olduğu güçlü ve köklü değerler ve ilkelere sahip çıktığı sürece, bu sarsıntılardan korunacaktır.”

Son zamanlarda Avrupa’da yükselen ve en çok İslamofobi ile göçmen karşıtlığından beslenen aşırı sağın, AB değerleri için en büyük tehdidi yarattığına dikkat çeken Çelik, “Üstelik aşırı sağ ve popülist akım temsilcisi olan siyasi liderlerin buradan beslenen söylemler ile kitlelere hitabı, bu değer ve prensiplerin ciddi şekilde erozyonuna neden olmaktadır. Halbuki Türkiye’nin en başından itibaren ısrarla vurguladığı husus, ‘Birliğin’ zamanın ruhuna yakışmayan ve ülkelerin ilerlemesinin önünde duran ön yargılardan, korkulardan sıyrılıp temel değerlerine dönmesidir. Bu süreçte Türkiye, AB’nin en büyük destekçisi olacaktır” şeklinde konuştu.

“AB ile Türkiye’nin ortak değerlerine ve ortak çıkarlarına inanıyoruz” sözleriyle devam eden Çelik, “AB kurumları ve üye ülkeleri ile ‘kaygılar’ yerine, önümüzdeki dönemde hangi alanlarda iş birliği yapabileceğimizi konuşmayı arzu ediyoruz. Avrupa siyasetinin aşırı sağın söylemlerine hapsolduğu bu dönemde, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye, ihtiyaç duyduğu reformları kararlılıkla hayata geçirmeye, demokratik ve özgür dünyanın onurlu bir üyesi olarak varlığını sürdürmeye devam edecektir. Bu ilkeler temelinde AB ile ortak bir gelecek kurmamız mümkündür. Bu özel ve kıymetli günün bize hatırlattığı prensipleri düsturumuz yaparak barışa, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, insan haklarına ve evrensel değerlere inanan tüm Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 9 Mayıs Avrupa Günü'nü içtenlikle kutlarım” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.