Aziz Barnabas Günü Nedir?

Aziz Barnabas Günü Nedir?
11.06.201712:54

11 Haziran günü Aziz Barnabas Günü olarak kutlanır. Peki, Aziz Barnabas kimdir?

Haber güncelleme tarihi 21.07.2017 13:48

Barnabas, Havariler Çağı'nda Pavlus ile anlaşmazlığa düşen, dini mektupları heretik sayılan Hristiyan azizidir. Levi Kabilesi'nden olan Barnabas, Kıbrıslıdır. Pavlus'a, Kıbrıs ve Anadolu'ya yapılan 1. Misyon Gezisi'nde eşlik eden ve Kıbrıs Kilisesi'nin kurucusu olan Barnabas’ın Kıbrıs'ta öldürüldüğüne dair inanış vardır. Her sene 11 Haziran günü "Aziz Barnabas Günü" olarak kutlanır.


aziz barnabas incili

Havari Petrus'un akrabası ve İncil yazarlarından Markos'un arkadaşı olan Barnabas, 1. Misyon Gezisi'ne Pavlus ile beraber çıksa da daha sonra yolları ayrıldı. Barnabas, Pavlus'un yeni yorumlarını sonuna kadar eleştirdi. Ayrıca Sünnet Geleneği'ni savundu. Buna karşılık gezi anılarını yazan Luka ise anlaşmazlık sonucunda Pavlus'un yanında oldu.

Bazı kaynaklar tarafından Barnabas'ın havarilerden olduğu iddia edilir ve Barnabas'a atfedilen bir İncil daha bulunur. Barnabas İncili, Matta, Markos, Luka ve Yuhanna İncillerinden şu yönüyle farklıdır: İsa'nın kişiliği bu İncil'de Tanrı'nın oğlu olmaktan çok örnek insan modeli halindedir. Hz İsa bu İncil'de örnek ve önder bir insan olarak tanıtılmıştır. Teslis inancı ile uyuşmayan bu İncil, bugünkü teslis inancına sahip Hristiyanlıkça kabul görmez. Muhammed'in geleceğinin bu İncil’de müjdelendiği söylenir.

325 senesinde yapılan İznik Konsili'nde 300 civarında İncil arasından sadece teslis inancına uygun olan 4 İncil seçilmiş, diğerleri yasaklanmıştır. Hz İsa'nın anadili olan Aramice kullanılarak yazılmış Barnabas'ın İncil'i de bunlardan birisidir. Barnaba (Barnabas İncili) 1709’dan kalma İtalyanca'dan çevrilerek günümüze ulaşmıştır.


saint barnabas

İddiaya göre Barnabas İncili olduğu varsayılan bir kitap, 1981 yılında Uludere'de bir mağarada bulundu. Rivayetlere göre bu İncil Genelkurmay tarafından korunuyor, Vatikan ve birçok dini kurum ise bu İncil’i istiyor. Özellikle İran medyası tarafından Barnabas İncili'nin, Hristiyan inancını tamamen yok edeceği düşünülmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.