Azerbaycan'da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Azerbaycan'da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler
28.03.201612:21

Azerbaycan, Kafkaslar'da yer alan ve ülkemize sınırı bulunan tarihi ve turistik yerleri ile tanınan bir ülkedir. Bölge birçok saray, kule, kale ve milli park gibi dünyaca meşhur servetlere sahiptir. İşte, Azerbaycan'ın gezip görmeniz gereken yerleri...

Haber güncelleme tarihi 07.11.2018 12:26

Azerbaycan, Kafkasya'nın güneyinde yer alan en büyük yüzölçümü alanına sahip ülkesi konumundadır. Türkiye, İran, Rusya, Gürcistan ve Ermenistan ile sınır komşusu olan ülkenin Hazar Denizi'ne de kıyısı vardır. Yaklaşık 9,5 milyon nüfusun  yaşadığı Azerbaycan'ın yüzölçümü alanı tam 86.600 kilometrekaredir. Başkenti ise ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 40'ını barındıran Azerbaycan'ın ekonomik, siyasi, kültürel, bilimsel ve daha pek çok açıdan en önemli merkezi olan Bakü'dür. Tarihi geçmişi Taş Devri'ne kadar uzanan ülke çok köklü bir maziye sahiptir ve Azerbaycan topraklarının bulunduğu coğrafyada tarih boyunca sayısız devlet kurulmuştur. 1918'de Mehmet Emin Resulzade önderliğinde kurulan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti 'Doğu'da kurulan ilk cumhuriyet' olarak bilinmektedir. Kızıl Ordu'nun ülkeye girişiyle yıkılan Azerbaycan Cumhuriyeti 1991'de Sovyet hakimiyetindeki diğer Türki cumhuriyetleriyle beraber yeniden dirilmiştir. Yakın tarihinde kötü hadiselerle yüzleşen Azerbaycan'ın topraklarının % 20'sini kapsayan Karabağ Bölgesi'ndeki 7 ilçe Ermenistan tarafından işgal edilmiştir. Bölgenin tarihi geçmişi Azerbaycan'ın önemli tarihi mekanlara ve turistik yerlere sahip olmasına katkı sağlamıştır. Her yıl yüz binlerce turist ağırlayan Azerbaycan'ın gezilecek görülecek yerlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Şirvanşahlar Sarayı

sirvansahlar-sarayi-001.jpg

13. ve 16. yüzyıllar arasında inşa edilen bu görkemli saray, ülkenin başkenti Bakü'nün tarihi yerleri ile meşhur 'İçerişeher' olarak bilinen bölümünde yer almaktadır. I. Halilullah devrinde oluşturulan yapı; saray mescidi, hamam ve saray alimi Seyid Yahya Bakuvi Türbesi'nden oluşan şahane bir saray kompleksidir. Şirvanşahlar olarak bilinen devletin hükümdarlarının ikametgahı olarak bilinen görkemli saray, 2000 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınmıştır. Bölgedeki mimari eserlerin en tanınmışı hatta incisi olarak kabul edilen Şirvanşahlar Sarayı, 1964 yılından beri müze olarak hizmet vermekte olup Bakü şehir surları içerisinde tüm gizemiyle sizleri beklemektedir.

''Bakü Gezilecek Yerler''


Kız Kalesi

kiz-kalesi-002.jpg

Bakü'nün en değerli sembollerinden biri olarak bilinen muazzam kale, Abşeron Yarımadası'nın en ihtişamlı yapısıdır. Başkentin tarihi bölgesi İçerişehir'de yer alan Kız Kalesi, Hazar Denizi'ne bakar. Mesud İbn Davud'un tasarladığı kale, tam 28 metre yüksekliğe sahiptir ve duvarlarının kalınlığı 5 metreye kadar erişir. Kız Kalesi'nin tarihi ve yapılış amacı hakkında çeşitli rivayetler öne sürülmektedir. Uzmanlar bu antik kalenin 3000 yıllık mazisi olduğunu belirtse de net bilgiye ulaşılamıyor. 2000 yılında Şirvanşahlar Sarayı ile beraber UNESCO Dünya Mirası ilan edilen Kız Kulesi Azerbaycan'ın mutlaka görülmesi gereken yerlerindendir. Kalenin içerisine girebilir ve zirvesine çıkarak etrafı izleyebilirsiniz.


Bibi-Heybet Camii

bibi-heybet-camii.jpg

Bakü'nün Sebail semtinde bulunan bu mükemmel cami, 1281-1282 yılları arasında Şirvanşahlar Devleti hükümdarlarından II. Ferruhzad tarafından yaptırılmıştır. İki minaresi bulunan Şii camii, 1936 yılında Rus işgali sırasında tamamen yıkılmıştır. Onun adıyla Bibiheybet denilen bölgeye konuşlandırılan cami, 1997 yılında inşa edilmiştir. Azerbaycan'ın en ünlü camilerinden biri olarak bilinen Bibi-Heybet Camii, buradaki sadaka kutusu ile ünlüdür. Camiye gelen vatandaşlar buradaki açık sadaka kutusuna yardım bırakırlar. Burada biriken para, ihtiyaç sahipleri tarafından gereği kadar alınır. İslam coğrafyasının en mükemmel yardımlaşma biçimlerinden birine sahne olan bu camiyi Azerbaycan seyahatinizde kesinlikle ziyaret etmelisiniz.


Bakü Televizyon Kulesi

baku-televizyon-kulesi.jpg

Yapımına 1979 senesinde başlanan TV kulesi, 1996 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır. Bakü'nün istisnasız her yerinden gözlemlenebilen şahane kule, tam 310 metre yüksekliği ile ülkenin en yüksek yapısı olarak bilinmektedir. Hızlandırılmış asansörlerle çıkılan Bakü TV Kulesi'nde lüks bir restoran da hizmet vermektedir. Buradan şehri izlemenin keyfini çıkarmalısınız. Muhteşem ışıklandırma sistemleriyle donatılan kule, özellikle akşamları harika görüntüler oluşturmaktadır.


Bayrak Meydanı

bayrak-meydani-001.jpg

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'nün Sebail İlçesi'nde bulunan Bayrak Meydanı, 162 metrelik bayrak direğiyle bu alanda Dünya'nın büyüğü olarak Guinness yetkilileri tarafından tasdik edilmişti. Bayrak Meydanı'nda göndere çekilen Azerbaycan Bayrağı'nın genişliği 35 uzunluğu ise tam 70 metredir. 20 bin metrekarelik alanı kapsayan bayrak meydanı, Azerbaycanlıların ve Bakü'yü ziyaret eden turistlerin en fazla ilgi gösterdiği noktalardan biridir. Buradaki bayrak direği dikildiği tarihte Dünya'nın en büyüğü olma ünvanını 2011 yılında 165 metre ile Tacikistan'a kaptırmıştır.


Azerbaycan Halı Müzesi

azerbaycan-hali-muzesi.jpg

Başkent Bakü'nün en merkezi yerlerinden biri olan Sahil İlçesi'nde Mikayıl Hüseynov Caddesi üzerinde yer alan bir halı müzesidir. Otantik mimari tarzıyla dikkat çeken kurum, Ortaçağ'dan bugüne Azerbaycan kültürünü yansıtan 6.000'den fazla dokuma halıya ev sahipliği yapan müze, bu alanda Dünya'nın en önce kurulan ve en büyük kurumudur. Farklı motif ve desenleriyle tam bir kültür aynası olan birbirinden güzel Azerbaycan halılarını görmek için bu müzeyi ziyaret edin.


Alev Kuleleri

alev-kuleleri-001.jpg

Farklı yüksekliklerdeki 3 binadan meydana gelen Alev Kuleleri, 2007 ve 2013 yılları arasında inşa olunmuştur. Başkent Bakü'nün yeni sembollerinden biri olan kulelerin üzerinde elektronik alev efektleri gösterilmektedir. Şehir merkezinde yer alan ve Bakü'nün her yerinden görülebilen Alev Kuleleri'nün en büyüğü 182, diğerleri ise 165 ve 161'er metre yüksekliğe sahiptir. Özellikle akşamları görsel ziyafet sunan kuleler bölgenin yeni gözdeleridir.


Bakü Bulvarı

baku-bulvari-001.jpg

Başkentin Hazar Denizi kıyısında bulunan bölge, 1909 yılında oluşturulmuş bir sahil yoludur. Yaklaşık 4 km uzunluğa sahip olan ünlü bulvar, Bakü'nün en popüler gezi ve istirahat alanı olarak bilinmektedir. Muhteşem Hazar Sahili, güzide restoranları, alışveriş merkezleri ile yılın her günü cıvıl cıvıl olan Bakü Bulvarı, yürüyüş ve jogging meraklılarının en gözde mekanlarından biridir.


Targovu Caddesi

targovu-caddesi-001.jpg

Azerbaycanlılar tarafından 'Targovu' olarak bilinen meşhur cadde, Bakü'nün en popüler yeridir. Yüzlerce bizness merkezi, restoran, otel, kafe gibi mekanı barındıran Targovu, Sahil metrosuyla kolayca ulaşabileceğiniz bir noktada yer alır. Farklı ışıklandırmaları, rengarenk parke taşları ve peyzajlı alanlarıyla dikkat çeken cadde yedinden yetmişe herkesin akın ettiği çekici bir yerdir.


Qobustan Kayaları

qobustan-kayalari.jpg

Qobustan Kayaları'nın bulunduğu alan, 3096 hektarlık dev bir bölgeyi kapsamaktadır. Bakü'den 56 km mesafede Karadağ adlı bölgenin Qobustan kasabasında yer alan tarihi mekan, 1966 devlet tarafından koruma altına alınmıştır. Burada Mezolit (Orta Taş) Dönemine ait abideler bulunmaktadır. Bölgedeki kayaların üzerindeki insan ve hayvan şekilleri dikkat çekmektedir. İnsanlık tarihinin en eski yerleşim birimlerinden biri olduğu saptanan bölge, 2007 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınmış olup Azerbaycan'ın tarihi ve turistik yerlerinden biridir.


Han Bağı

han-bagi.jpg

Azerbaycan'ın en büyük merkezlerinden biri olan ve geçmişte ülkeye başkentlik eden Gence'de bulunan şahane bir istirahat alanıdır. Kent merkezinde yer alan Han Bağı, 'Serdar Bağı' olarak da bilinmketedir. Burası 1847 yılında bölgede Rus Çarı'na vekalet eden başkomutan, yani onun serdarı Mihail Vorontsov tarafından yaptırıldığından bu ismi almıştır. Gence halkının en değerli dinlenme köşelerinden birine çevrilen Han Bağı'nde muhteşem ağaçlar, yürüyüş yolları ve çay için istirahat edebileceğiniz kafeler mevcuttur.


Göygöl Milli Parkı

goygol-milli-parki.jpg

Ülkenin ilk ulusal parkı olan bölge, Hanlar ve Gence şehirlerinin arasında bulunmaktadır. 2008 yılında milli park olarak belirlenen bölge, tam 12.755 hektarlık devasa bir bölgeyi içine almaktadır. Deniz seviyesinden 1000 ila 3060 metre yüksekliğe sahip olan ulusal park, muhteşem doğa manzaralarına sahiptir. Milli parkın içerisinde meşhur Göygöl Gölü de bulunuyor. Göl balık türü açısından çok zengindir. Yaban hayatına da elverişli olan Göygöl Milli Parkı tilki, kurt, domuz, ayı ve geyik gibi birçok canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Azerbaycan'ın gezilecek yerlerinden biri olan milli park ülke turizmine büyük katkı sunmaktadır.


Şeki Hanları Sarayı

seki-hanlar-sarayi.jpg

Ülkenin Şeki merkezinde yer alan ve önceleri Şeki Hanları'na ikametgahlık eden ünlü bir saraydır. 1762 ve 1797 yılları arasında inşa edilen mükemmel sarayın yapımında mimar Azerbaycanlı Hacı Zeynal Abidin Şirazi büyük emek sarfetmiştir. 300 metrekarelik alanı kapsayan saray, 10 metre yüksekliğe, 8,5 metre genişliğe ve yaklaşık 32 metre uzunluğa sahiptir. İçerisindeki işlemelerle görenleri büyüleyen ve Azerbaycan'ın en değerli tarihi yerleri arasında gösterilen eski saray mutlaka görülmelidir.

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
711
54
656
55
35
16
55
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.