Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Ayvanın Faydaları Nelerdir?
12.10.201510:58

Oldukça sevilen bir kış meyvesi olan ayva, vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir. Zengin bir lif kaynağı olan ayva, mide için faydalı olduğu kadar vücudun pek çok alanında fayda sağlamaktadır. İşte ayvanın faydaları hakkında her şey.

Haber güncelleme tarihi 19.01.2019 09:12

Ayvanın Faydaları

Kış aylarının gelmesiyle birlikte sevilerek tüketilmeye başlanılan ayva, vücut sağlığı açısından oldukça faydalıdır. İçeriğindeki zengin vitamin ve mineraller sayesinde vücudun direnç kazanmasına yardımcı olarak hastalara karşı koruma sağlamaktadır. Oldukça iyi bir besin kaynağı olan ayva içerisinde bol miktarda A, B ve C vitamini barındırmaktadır. Vitamin bakımından zengin bir içeriğe sahip olmasının yanı sıra mide sağlığı için oldukça faydalı olan lifleri barındırmaktadır. Kış meyvelerinden biri olan ayva, havaların soğumasıyla birlikte sıkça karşılaştığımız grip ve nezle gibi hastalıklara karşı etkili bir direnç ve koruma sağlamaktadır. Özellikle gün içinde tüketilen bir adet ayva vücudun ihtiyacı olan C vitaminini karşılayarak vücut direncinin artmasını sağlamaktadır. Böbrek sağlığından kan basıncı dengesine kadar vücudun birçok alanında fayda sağlayan ayva oldukça güçlü bir antioksidan kaynağıdır. İçeriğindeki besin lifleri sayesinde mide sağlığına katkı sağlarken, kış aylarında sıkça karşılaşılan soğuk algınlığına karşı da etkili bir koruma sağlamaktadır.

ayva-tuketimi-.jpg

Ayvayı taze olarakta tüketebileceğiniz gibi aynı zamanda kompostosunu veya reçelini de yapabilirsiniz. Çok eski yıllardan beri sevilerek tüketilen ayva Roma döneminde yiyecek, içecek ve reçel yapımının yanı sıra parfüm yapımında da ayvadan yararlanıyorlardı. Ayvanın dünyadaki üretimine bakılarak ayva üretiminde Türkiye’nin üst sıralarda yer aldığını söyleyebiliriz. Ayva birçok alanda fayda sağlayan meyvelerin başında gelmektedir. Gerek tüketim şekilleri gerekse kullanım alanları bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan ayva, hastalıklara karşı koruma sağladığı gibi ilaç yapımında da kullanılmaktadır. İlaç yapımının yanı sıra kozmetik ürünlerin yapımında da ayvadan yararlanılmaktadır.

ayvanın faydaları


Ayvanın Vücut Sağlığına Katkıları

Birçok alanda vücut sağlığına katkıda bulunan ayva, kilo vermeye yardımcı, cilt sağlığı, mide sağlığı, kolesterol, kalp sağlığı ve kansere karşı olan etkileri ile bilinmektedir. Kış meyvesi olan ayva içeriğindeki zengin antioksidan kaynağı, vitamin ve mineraller sayesinde soğuk algınlığına karşı etkili bir koruma sağlamaktadır.

kalp-sagligi--007.jpg


Ayvanın Kalp Sağlığına Faydaları

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan ayva kalp sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Antioksidan özelliğinin yanı sıra doğal antibiyotik olarak nitelendirilen ayva, damar tıkanıklığına karşı etkili bir koruma sağlayarak kalp sağlığını korumaktadır.

Kalbin düzenli olarak çalışmasına yardımcı olan ayva, kan basıncını dengeleyerek olası kalp sorunlarının önüne geçer. İçeriğindeki zengin potasyum ile kan basıncının normal düzeyde kalmasına yardımcı olur. Sağlıklı seviyede seyreden kan basıncı kalp ve damar sağlığını koruyarak olası sorunlara karşı koruma sağlar.

Kalp sağlığını doğrudan etkileyen kolesterol, ayva tüketimi ile birlikte dengelenmektedir. LDL olarak adlandırılan kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olan ayva, aynı zamanda kanın temizlenmesine de yardımcı olmaktadır. Tüm bunlar birlikte düşünüldüğünde düzenli olarak tüketilen ayva kalp ve damar sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

sindirim-sistemi--007.jpg


Ayvanın Sindirim Sistemine Faydaları

Oldukça iyi bir besin kaynağı olan ayva, aynı zamanda zengin bir lif kaynağıdır.  Mide için oldukça faydalı lifler barındıran ayva içerisindeki vitaminler ve mineraller sayesinde mide sağlığına önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Etkili bir antiviral özelliğine sahip olan ayva, özellikle sabahları meydana gelen mide bulantısı ve kusma problemlerinde etkili sonuçlar alınmasına yardımcı olur.

İdrar söktürücü özelliğe sahip olan ayva sıvı birikmesini önler. Balla birlikte tüketilen ayva ishal ve kabızlık gibi bağırsak enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayarak etkili sonuçlar alınmasına yardımcı olur. Kabızlık tedavisinin yanı sıra hemoroid tedavisinde şuruplarla birlikte kullanılması önerilmektedir. Kısaca düzenli olarak tüketilen ayva dolaşım ve boşaltım hastalıklarına karşı etkili bir direnç ve koruma sağlar.

Yapılan araştırmalar sonucunda ayvanın mide ülserine karşı oldukça faydalı olduğu belirtilmektedir. Ayva taze olarak tüketilebileceği gibi suyu içilerekte midenin rahatlaması sağlanabilir. Midenin kuvvetlenmesini ve direnç kazanmasını sağlayan ayva aynı zamanda bağırsakların da rahatlayarak düzenli çalışmasına yardımcı olur. Ayvanın mide ve bağırsak sağlığına bu denli katkı sağlamasının nedeni ise içeriğindeki vitamin ve minerallerin yanı sıra zengin bir lif kaynağı olmasıdır.

ayva-ve-kanser.jpg


Ayvanın Kansere Karşı Faydaları

Birçok alanda koruma ve direnç sağlayan ayva kansere karşı oldukça etkili bir koruma ve direnç sağlar. Yapılan araştırmalar sonucunda birçok meyvenin içerisinde bulunan serbest radikaller kanser hücrelerinin azalmasını sağlarken sağlıklı hücrelerin direnç kazanmasına yardımcı olmaktadır.

Özellikle içeriğindeli vitamin ve mineraller sayesinde kolon kanserine karşı oldukça etkili bir savunma sağlayan ayva, kolon kanseri riskinin en aza inmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak tüketilen ayva birçok hastalıkta olduğu gibi vücudun kansere karşı da direnç kazanmasını sağlar.

ayvanin-yararlari-.jpg


Ayvanın Diğer Faydaları

Birçok hastalığın başlıca nedeni olan stres, vücut direncinin düşmesine neden olarak birçok hastalığa davetliye çıkarmaktadır. Zengin bir antioksidan kaynağı olan ayva zihin yorgunluğunu en aza indirirerek strese karşı etkili bir rol oynamaktadır.

Ayvanın bir diğer etkili olduğu alan ise göz sağlığıdır. Çeşitli göz sorunlarına karşı etkili sonuçlar alınmasını sağlayan ayvanın faydaları saymakla bitmez. Ayva tüketimi ile tüberküloz, dizanteri ve karaciğer yetmezliği gibi hastalıkların tedavisine katkı sağlayabilirsiniz.


Ayva Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yüksek tansiyon hastaları ayva tüketiminden kaçınmalılardır.
  • Düzenli olarak ilaç kullanan kişiler veya hamileler ayva çekirdeğini tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalılardır.
  • Müshil görevi gören ayva, aşırıya kaçmadan tüketilmelidir.
  • İshal olan kişiler ayva tüketimi tercih etmemelilerdir. Rahatsızlıkları geçtikten sonra tüketebilirler. Aksi halde vücudun daha fazla su kaybetmesine neden olabilirler. 

ayva

Önerilen İçerik;

 Çekirdeğin 15 Olağanüstü Faydası!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
1
0
1
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.