Ayşe Nur Bahçekapılı Kimdir? Siyasi Hayatı ve Kariyeri

Ayşe Nur Bahçekapılı, 26 Kasım 1954'te Trabzon Maçka'da doğdu. TBMM Başkanvekili Bahçekapılı hakkında ayrıntılı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Ayşe Nur Bahçekapılı Kimdir? Siyasi Hayatı ve Kariyeri

Ayşe Nur Bahçekapılı, 26 Kasım 1954 yılında Trabzon Maçka'da doğmuştur. Türk siyasetçi olan Ayşenur Bahçekapalı, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bir üyesidir ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 24. ve 26. dönemlerinde başkanvekili olarak görev yapmıştır.

Eğitim ve Kariyer Hayatı

Ayşe Nur Bahçekapılı Kimdir?

Ayşe Nur Bahçekapılı, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Serbest avukat olarak çalışmış ve 1988-1992 yılları arasında İstanbul Barosu'nun yönetim kurulundaki görevlerinden birini üstlenmiştir. Bahçekapılı, İstanbul Barosu'nun Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak Turgut Kazan'ın başkanlığı döneminde çalışmıştır. Ayrıca, 1997-2005 yılları arasında Türkiye Barolar Birliği'nin yönetim kurulunda Eralp Özgen ve Özdemir Özok'un başkanlıkları döneminde üyelik görevini yürütmüştür.

Siyasi Hayatı

Ayşe Nur Bahçekapılı Kimdir?

Ayşe Nur Bahçekapılı, Sosyal Demokrat Halkçı Parti İstanbul Kadın Kolları Başkanlığı göreviyle siyasete atılmıştır. 

2007 yılından itibaren İstanbul 2. Bölge milletvekili olarak seçilmiştir.

Bahçekapılı, Türkiye ve Küba arasındaki parlamentolararası ilişkilerin gelişmesi için Türkiye Küba Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevini yürütmüştür.

2009-20013 yılları arasında Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekilliği yapmıştır.

2013-2015 yıllarında TBMM Başkanvekilliği görevlerinde bulunmuştur. Bahçekapılı, Kasım 2015-Haziran 2018 tarihleri arasında tekrar TBMM Başkanvekilliği görevini yürütmeye devam etmiştir.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.