Ayşe Gülsün Bilgehan Kimdir? Çalışma ve Siyasi Hayatı

Ayşe Gülsün Bilgehan, 25 Şubat 1957'de Ankara'da doğdu. CHP eski Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan hakkında bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Ayşe Gülsün Bilgehan Kimdir? Çalışma ve Siyasi Hayatı

Ayşe Gülsün Bilgehan, 25 Şubat 1957 tarihinde Ankara'da doğmuş bir siyasetçidir. Babası İsmet İnönü'nün kızı Özden Toker ve gazeteci Metin Toker'in kızıdır. Ayşe Gülsün Bilgehan, Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü'nde Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü bitirmiştir. Evli ve 3 çocuk annesi olan Bilgehan, 2010 yılında CHP Genel Başkan Yardımcılığı yapmıştır.

Eğitim ve Çalışma Hayatı

Ayşe Gülsün Bilgehan Kimdir?

Bilgehan, Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü'nde Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu ve Bilkent Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yaptı, aynı zamanda İnönü Vakfı Başkan Yardımcısı oldu.

İstanbul Birleşik Kadın Örgütleri "Yılın Kadın Yazarı" ve "Abdi İpekçi Ödülü", Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi "Üstün Hizmet Madalyası", Fransa Devleti tarafından verilen "Onur Nişanı" sahibidir.

Siyasi Hayatı

Ayşe Gülsün Bilgehan Kimdir?

TBMM'nin 22., 24., 25. ve 26. dönemlerinde Ankara milletvekili olarak görev yaptı ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ve Batı Avrupa Birliği Asamblesi'nin Türk Delegasyonu üyesi oldu.

2007 seçimlerinden sonra, CHP'deki Deniz Baykal yönetimine güvensizlik oyunu veren 11 arkadaşı ile birlikte yeni bir muhalif grup oluşturdu.

2010 yılında yapılan CHP kurultayında Kemal Kılıçdaroğlu genel başkan seçildi ve Bilgehan, "CHP Genel Sekreter Yardımcısı" oldu. Ancak bir süre sonra yeni yönetimde yer almadı.

2010 yılının Aralık ayında tekrar Parti Meclisi üyeliğine seçildi ve 25 Aralık 2010 tarihinde Genel Başkan Yardımcısı oldu. 2011 yılına kadar bu görevini sürdürdü. annesidir.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.