Ayna Kırılması Uğursuzluk Mudur?

Ayna Kırılması Uğursuzluk Mudur?
28.09.201513:15

Ayna kırılmasının uğursuzluk getireceğine olan inanışı çocukluğumuzdan beri duyarız. Peki, bu inanışın temelinde ne yatıyor?

Haber güncelleme tarihi 12.12.2019 11:23

Ayna kırılmasının uğursuzluk getireceğine olan inanış tahmin ettiğiniz gibi bir batıl inançtır. Üstelik en eskilerinden biridir. Ayna yapılmadan önce bile bu inanış vardı. Peki aynanın kurulması uğursuzluk getirir mi? Ayna kırılmasının anlamı nedir? Ayna ilk nerede kullanılmıştır? İşte, ayna ve uğursuzluk konusu ile ilgili detaylar...

İlkçağ insanlarında da bu inanışı görüyoruz. Ayna o zamanlarda kendi aksini gösteren her şeydi. Örneğin göller veya su birikintileri... O zamanlarda insanlar bunu görünce çok şaşırmış ve onun kendi ruhu olduğuna inanmıştır. Hatta sudaki görüntüsünün kaybolmasına sebep olanları da düşman olarak görmüştür.

eski ayna


İLK AYNA NE ZAMAN KULLANILDI

Gelelim ilk aynanın kullanıldığı zamana. İlk ayna Mısır devletlerinde kullanılmıştır. Pirinç, bronz, gümüş ve altın gibi maddelerden yapılan aynalar aslında ayna değil, çok iyi parlatılmış yüzeylerdi ve kırılması mümkün değildi. Yine bu yüzeylerden yansıyanın kişinin ruhu olduğuna inanılırdı. Hatta bu noktada bir inanç daha ortaya çıktı: Vampirlerin ruhu yoktur ve bu yüzeylerde görüntüleri yansımaz.

vampir

Daha sonra cam kaplar yapılmaya başlandı. Dolayısıyla bu cam kapların içindeki sudan da görüntü yansıyordu ve cam kaplar kırılabiliyordu. İşte bu noktada içinde bulunan ruhun bir parçasının vücudu terk ettiği inancı ortaya çıktı. Romalılar her yedi senede bir hayatın kendini yenilediğine inandığı için 1. Yüzyılda camın kırılması sonucu ruhun ve insan sağlığının düzelmesi için yedi yıl geçmesi gerektiğine inanmıştır.


İşte bu bahsettiğimiz batıl inanç, 15. yüzyıl İtalya’sında arkası gümüş kaplı, çok kolay kırılabilen ilk aynaların yapılması ile birlikte daha da gelişmiş ve inanç biraz da ekonomik boyut kazanmıştı çünkü bu aynalar pahalıydı. Aynaları temizleyen hizmetkarlar aynaları kırarsa yedi yıl boyunca ölümden daha kötü cezalarla karşılaşabilecekleri konusunda bilgi sahibiydi. Bu sebepten ötürü de günümüze kadar ayna kırılmasının uğursuzluk getirdiği dillendirilmiştir.

kırık ayna

Sadece aynanın kırılmasının uğursuzluk getireceğine dair batıl inanış yoktur. Aynı zamanda bu inançla birlikte bu uğursuzluğu yok etmek için inanışlar da doğmuştur. Bunlardan bir tanesi kırılan aynanın parçalarının güneye akan bir nehirde yıkanması veya toprağa gömülmesidir. Bu şekilde kötü şans yok edilmiş olur. Ancak bunu yaparken kırılan parçalara evden çıkarken bakılmaması gerekir. Bir diğeri ise yatak odasındaki aynaların kullanılmadığı zaman örtülmesidir. Böylece ruh içinde kalmaz. Aynı şekilde ölen birinin evindeki aynalar da örtülür. Böylece ruh başlayacağı yolculuğunda engellerle karşılaşmaz.

17. Yüzyıl İngiltere ve Fransa’sına geldiğimizde ucuz aynalar üretildiğini görüyoruz. Günümüzde bu inanışın devam etmesinin sebebi o zamanlarda ayna kırılmasının uğursuzluk getirdiğine dair batıl inancın bu kadar iyi yerleşmiş olmasındandır.  

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
445
442
732
286
472
1121
327
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.