Avrupa'nın En Şaşalı Sarayları

Avrupa'nın En Şaşalı Sarayları
15.07.201514:59

Bütün tarihi yapılar gibi saraylar da oluşturulduğu dönemin mimari özelliklerine ışık tutuyor. Bu yönüyle saraylar her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği mekanlar haline dönüşüyor. Bizde sizlere Avrupa'nın en güzel saraylarını derledik.

Haber güncelleme tarihi 31.03.2019 09:47

Sarayları bir ülkenin en güzel mimari eserlerini oluştururken turizmi de hareketlendirir. Dünya’nın birçok yerinde bulunan saraylar her gün onlarca turistin dikkat merkezinde oluyor. Ülkemizde de örneklerine rastladığımız Avrupa’nın en güzel saraylarını sizler için derledik.


1. Versay Sarayı - Fransa

Paris'e yakınlığı ile bilinen Versay Sarayı’nın yaklaşık 1800 odası vardır. Avrupa’da ulunan en geniş saraylardan biridir. Sarayın yapımına 1677’de başlanmıştır. Versay Sarayı yapılışından sonra diğer saraylara ilham kaynağı olmuştur.

versay-sarayi-003.jpg


2. Peterhof Sarayı - Rusya

 Bu saray Rusya’nın en büyük şehirlerinden St. Petersburg’un batısında bulunmaktadır. 1723'de tamamlanan Finlandiya Körfezi'nin güney kıyısındaki saray, Çar I. Petro tarafından yay rezidansı olarak kullanıldı.

peterov-sarayi-4.jpg


3. Topkapı Sarayı - Türkiye

Topkapı Sarayı 15. yüzyılın ortalarından itibaren çok sayıda Osmanlı padişahının ikametgahı olmuştur. Fatih Sultan Mehmet'in 1453 yılında İstanbul'u fethetmesinden sonra 1460 yıllarında yapımına başlanan ve 1478 yılında tamamlanan Saray 700 bin metrekarelik alana kurulmuştur. Dört avluya açılan sarayda yaklaşık 5 bin kişi hem yaşıyor, hem de çalışıyordu.

topkapi-sarayi-4.jpg


4. Windsor Sarayı - İngiltere

İngiliz monarşisinin resmi ana rezidanslarından biri olan Vindsor dünyanın sürekli yaşanılan en eski kalesidir. 1078 yılında yapımına başlanan Saray, garnizon ve hapishane olarak da kullanılmıştır. Saray İngiltere Kraliçesi tarafından halen kullanılmaktadır.

windsor-sarayi-4.jpg


5. Schönburnn  Sarayı - Avusturya

Kraliçe Maria Tereza, Viyana'da Schönnbrunn Sarayı'nı yaklaşık 300 yıl önce Avrupa hayatının merkezi haline getirdi. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun görkemli yapılarından olan bu saray, günümüzde de turistlerin en çok rağbet gösterdiği yerlerden birisi olmaya devam ediyor.

schonburnn-sarayi.jpeg


6. El Escorial - İspanya

İspanyolların dünyanın sekizinci harikası olarak düşündükleri El Escorial Sarayı başkent Madrid’e yakın bir yerde kurulmuştur. Kütüphane ve külliye olarak da kullanılan El Escorial Sarayı 207 metre uzunluğunda ve 161 metre genişliğindedir. Rönesans döneminin en büyük eseri olarak kabul edilen bu sarayın içerisinde birçok İspanyol kralının da mezarı yer almaktadır.

el-escorial-sarayi-2.jpg


7. Frauenberg Sarayı - Çek Cumhuriyeti

Geçmiş Bohemia derebeylerinin ikametgahı olan Frauenberg Sarayı, Çek Cumhuriyeti'nin en sevilen yapılarından biridir.

frauenberg-sarayi-2.jpg


8. Neuschwanstein Sarayı - Almanya

Bayern Kralı II. Ludwig tarafından inşa ettirilen Neuschwanstein Kalesi'nin inşaatı 1886 yılında sona erdi. Her ne kadar II. Ludwig sarayın açılışını göremese de Masallar Sarayı olarak da adlandırılan bu saray Almanya'nın Thüringen eyaletinde her yıl ziyaretçilerin akınına uğramaya devam ediyor.

neuschwanstein-sarayi-2-001.jpg


9. Doge Sarayı - İtalya

Doge Sarayı, tarihi Venedik Cumhuriyeti'nin siyasi kurumlarına ev sahipliği yapmıştır. Görkemli yapı, İtalya'nın deniz ve ticaret gücünün simgesi sayılır. Gotik stilinde inşa edilen saray, birçok yangından hasar görmüş fakat birçok defa restore edidi. Saray şu anda müze şeklinde faaliyet gösteriyor. 

doge-sarayi-2.jpg


10. Pena Sarayı - Portekiz

Turistlerin, çok fazla ilgi gösterdiği bu saray, 14’üncü yüzyıldan itibaren Portekiz krallarının yazlık rezidansı olarak kullanılmıştır. Bazılarına göre bu saray Disneyland'a benzediği söyleniyor.

pena-sarayi.jpg

Önerilen İçerik; Avrupa'nın En İyi Plajları

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
1
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.