• DOLAR6,04933.39
 • EURO6,90373.83
 • ALTIN229,4854.52
 • BIST88.7351.83

Aşırı Terleme Sorunu ve Çaresi

Aşırı Terleme Sorunu ve Çaresi

Yaz aylarının kabusu aşırı terleme nedir? Aşırı terlemeyi önlemek için neler yapılmalı? Cerrahi yöntem var mı? Tüm bu sorularınızın cevabını yazımızda veriyoruz.

Haber güncelleme tarihi 03.02.2016 17:21

Aşırı Terleme Nedir? Neden Olur?

Terleme, vücudun ısı dengesini sağlayan sistemdir. Bu sistem beynimizin kontrolünde fakat isteğimiz dışında çalışır. Ter yalnızca su atılması işlemi değildir. Ter ile beraber vücuttan zararlı maddeler ve mineraller de atılır. Vücudumuz ter bezlerinin yardımıyla bu işlemi gerçekleştirir. Ter bezleri ekrin ve apokrin diye ikiye ayrılır. Ekrin bezlerin salgısı kimyasal bakımdan asitik yapıdadır ve vücudun her yerinde yaygın bir şekilde bulunur. Apokrin ter bezleri ise kimyasal olarak baz yapıdaki salgılarıyla genelde göğüs, koltuk altı, anüs çevresi, genital bölge ve gözkapaklarında bulunur. Apokrin bezler, cinsel yaşam açısından önemlidir ve karşı cinsler üzerinde etki yapan asıl hormonsal salgıları üretirler.

Havalar ısındıkça çoğu kişinin en büyük derdi terleme olur. Kimisi için tam anlamıyla kabus olan aşırı terlemeye hiperhidroz denir. Aşırı terlemenin sebeplerine bakıldığında kilo, stres, heyecan, kişisel bakım eksikliği ve tüketilen gıdalar sonucu meydana geldiği görülse de hiçbir sebep yokken de aşırı terleme olabilir. Kişilerin %40 ında bu durum kalıtsaldır. 35- 40 yaşından sonra azalma görülse de hayat boyu devam eder. Özellikle el, ayak, koltuk altı ve yüz bölgesindeki aşırı terleme, kişinin sosyal yaşantısını olumsuz etkilemektedir.

 

Aşırı Terlemenin Yol Açtığı Sosyal ve Psikolojik Durumlar

Aşırı terlemenin sebebi psikolojik bir rahatsızlık da olabilir. Sinir hastası olan ya da strese sebep olabilecek başka bir rahatsızlığı bulunan kişilerde de aşırı terleme görülebilir. Örneğin aşırı terleme sorunu olan bir kişi buna özenle dikkat ettiği için zaten baskı altındadır. Bir görüşmeye ya da bir davete gittiğinde terleyeceğini ve kıyafetinin kötü duruma geleceğini bildiği için stres yapar ve daha çok terler.

Terlemenin kıyafetlerde oluşturduğu görüntü rahatsız edici olsa da daha çok rahatsız edici olan şey terin kokmasıdır. Zaten terlemenin verdiği rahatsızlığı yaşayan kişi terin kokmasıyla birlikte iyice huzursuz olur. Toplumdan uzak kalmaya çalışabilir. Psikolojik sorunlar baş gösterdiğinde anti sosyal ve aşırı tedirgin bir kişilik ortaya çıkabilir.

Ellerinde terleme olan kişi tokalaşmak istemeyebilir ya da bu ortamlardan uzak durmaya çalışır. Bu durum özellikle iş yaşamını olumsuz etkiler. Koltuk altı ve sırtı aşırı terleyen kişiler istedikleri renklerde kıyafetleri giyemeyebilirler. Daha çok koyu renk ve teri belli etmeyen kıyafet seçimleri yapmak zorunda kalırlar. Bir başka şekilde aşırı terledikleri ve ter kokusu hissettiği için toplumdan uzaklaşmak isteyen ya da mağazada kıyafet denemekten çekinen kişiler terlemenin yol açtığı sosyal durumlara örnek olarak verilebilir.

Aslında bu bir kısır döngüdür. Aşırı terleme sorunu olan kişi bunu düşündükçe daha fazla terleyecek, terledikçe de daha fazla kafaya takacaktır. Bu kısır döngü içinde psikolojik sorunların yaşanması muhtemeldir. Engel olabilmek için mutlaka doktora gidilmelidir.

 

Aşırı Terlemeyi Arttıran Hastalıklar

Aşırı terleme sebebiyle sosyal yaşamın etkilenmesi sonucu psikolojik anlamda etkilerinin olduğu da gözlemlenmiştir. Bu yüzden aşırı terleme sorununun önüne geçilemiyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Aşırı terlemenin sebepleri arasında vücuttaki bir rahatsızlık da olabilir. Vücuttaki bir takım aksaklıklar ter bezlerinin daha fazla çalışmasına sebep olabilmektedir. Bu hastalıklar aşağıda verilmiştir.

- Tansiyon hastalığı

- Bazı iltihap hastalıkları

- Hipertiroidi(tiroid bezinin fazla çalışması)

- Düşük şeker(ani şeker düşmeleri)

- Parkinson

- Kalp yetmezliği

- Aşırı şişmanlık(obezite)

- Kanser

 

Aşırı Terlemeyi Önleme Yöntemleri

Öncelikle terlemenin neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Bu bir hastalık sebebiyle de olabilir kişinin yapısı gereği de olabilir. Bunu tespit ettikten sonra tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Eğer bir hastalık durumu yoksa terlemeyi önlemek için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Sık sık duş alınmalıdır.
 • Hafif giysiler tercih edilmelidir. Özellikle pamuk ve keten önerilir.
 • Pudra kullanılması terlemeyi azaltabilir ve kokuyu önler.
 • Yenilen yemeklere dikkat edilmelidir çok baharatlı yiyecekler daha çok ter yapabilir ve terin kokmasına sebep olurlar.
 • Aşırı kilolar daha çok ter demektir. Kilo verilmelidir.
 • Spor yapılmalıdır.
 • Aşırı sıcak ya da soğuk içecekler tüketmekten kaçınılmalıdır.
 • Deodorant, ter önleyici ilaçlar vb. kozmetik yardımcılar kullanılmalıdır.
 • Botoks, akapunktur gibi tedavi yöntemleri ile çözüm bulunabilir.

 

Bu yöntemlerin dışında cerrahi müdahale ile de aşırı terleme sorunu çözülebilmektedir. El ve yüzdeki terleme ile koltuk altı terlemesine son verilebilmektedir.

 

Terleme İçin Cerrahi Uygulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde uygulanan en popüler ve etkili cerrahi yöntem klipsli ETS yöntemidir. Uygulanışı itibariyle kapalı cerrahi denen bu yöntem, el ve koltuk altına terleme sinyallerini taşıyan sempatik sinirlerin ucuna titanyum klipsler eklenerek onların mesaj iletmesini engellemek üzerine sağlanır. Genel anestezi ile uyutularak ve göğüs boşluğundan girilerek uygulanır. Uygulama sonucunda terleme biter. Başarı oranı yüksek bir yöntemdir.

Uygulamanın yan etkilerine bakacak olursak; uygulanan yöntemle terlemesi kesilen bölgelerin atamadığı ter diğer bölgelere yönlendirilebilir. Yani fazla terleme olmayan bölgelerde ilk zamanlar aşırı terleme görülebilir. Vücut bu duruma alışıncaya kadar refleks olarak bunu uygular. Adına bu yüzden refleks terleme denir. Bir süre sonra normale döner.

Tabi cerrahi yöntemin diğer tüm yöntemler denenip sonuç alınamadıktan sonra uygulanması gerektiğini hatırlatalım. Neticede bir ameliyattır ve son çare olarak kullanılması tavsiye edilir.

 

NeOldu.com / Özel Haber

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.