Aşırı Terleme Sorunu Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Aşırı Terleme Sorunu Neden Olur ve Nasıl Önlenir?
26.05.201513:56

Yaz aylarının kabusu aşırı terleme nedir? Aşırı terlemeyi önlemek için neler yapılmalı? Cerrahi yöntem var mı? Sorularınızın cevabını yazımızda veriyoruz.

Haber güncelleme tarihi 07.08.2022 18:54

Aşırı Terleme Nedir?

Havalar ısındıkça çoğu kişinin en büyük derdi terleme olur. Kimisi için tam anlamıyla kabus olan aşırı terlemeye hiperhidroz denir. Terleme, vücudun ısı dengesini sağlayan sistemdir. Bu sistem beynimizin kontrolünde fakat isteğimiz dışında çalışır. Ter yalnızca su atılması işlemi değildir. Ter ile beraber vücuttan zararlı maddeler ve mineraller de atılır.

Aşırı Terleme

Vücudumuz ter bezlerinin yardımıyla bu işlemi gerçekleştirir. Ter bezleri ekrin ve apokrin diye ikiye ayrılır. Ekrin bezlerin salgısı kimyasal bakımdan asitik yapıdadır ve vücudun her yerinde yaygın bir şekilde vardır.

Apokrin ter bezleri ise kimyasal olarak baz yapıdaki salgılarıyla genelde göğüs, koltuk altı, anüs çevresi, genital bölge ve göz kapaklarında bulunur. Apokrin bezler, cinsel yaşam açısından önemlidir ve karşı cinsler üzerinde etki yapan asıl hormonsal salgıları üretirler. 

Aşırı Terlemenin Nedenleri

Aşırı Terleme Nedir?

Aşırı terlemenin sebeplerine bakıldığında kilo, stres, heyecan, kişisel bakım eksikliği ve tüketilen gıdalar sonucu meydana geldiği görülse de hiçbir sebep yokken de aşırı terleme olabilir. Kişilerin %40'ında bu durum kalıtsaldır. 35 ile 40 yaşından sonra azalma görülse de hayat boyu devam eder. Özellikle el, ayak, koltuk altı ve yüz bölgesindeki aşırı terleme, kişinin sosyal yaşantısını olumsuz etkilemektedir.

Aşırı Terlemenin Yol Açtığı Psikolojik Durumlar

Aşırı Terleme Nedir?

Aşırı terlemenin sebebi psikolojik bir rahatsızlık da olabilir. Sinir hastası olan ya da strese sebep olabilecek başka bir rahatsızlığı bulunan kişilerde de aşırı terleme görülebilir.

Örneğin aşırı terleme sorunu olan bir kişi buna özenle dikkat ettiği için zaten baskı altındadır. Bir görüşmeye ya da bir davete gittiğinde terleyeceğini ve kıyafetinin kötü duruma geleceğini bildiği için stres yapar ve daha çok terler. 

Terlemenin kıyafetlerde oluşturduğu görüntü rahatsız edici olsa da daha çok rahatsız edici olan şey terin kokmasıdır. Zaten terlemenin verdiği rahatsızlığı yaşayan kişi terin kokmasıyla birlikte iyice huzursuz olur. Toplumdan uzak kalmaya çalışabilir.

Psikolojik sorunlar baş gösterdiğinde anti sosyal ve aşırı tedirgin bir kişilik ortaya çıkabilir. Ellerinde terleme olan kişi tokalaşmak istemeyebilir ya da bu ortamlardan uzak durmaya çalışır. Bu durum özellikle iş yaşamını olumsuz etkiler.

Aşırı Terlemenin Yol Açtığı Sosyal Durumlar

Aşırı Terleme Nedir?

Koltuk altı ve sırtı aşırı terleyen kişiler istedikleri renklerde kıyafetleri giyemeyebilirler. Daha çok koyu renk ve teri belli etmeyen kıyafet seçimleri yapmak zorunda kalırlar. Bir başka şekilde aşırı terledikleri ve ter kokusu hissettiği için toplumdan uzaklaşmak isteyen ya da mağazada kıyafet denemekten çekinen kişiler terlemenin yol açtığı sosyal durumlara örnek olarak verilebilir. 

Aslında bu bir kısır döngüdür. Aşırı terleme sorunu olan kişi bunu düşündükçe daha fazla terleyecek, terledikçe de daha fazla kafaya takacaktır. Bu kısır döngü içinde sorunların yaşanması muhtemeldir. Engel olabilmek için mutlaka doktora gidilmelidir.

Terlemenin Yararları Nelerdir?

Aşırı Terleme Nedir?

Terleme ile vücudumuzdan su ve sodyum gibi bazı mineraller atılır. Artmış olan vücut ısısı bu sayede düşürülerek düzene sokulur, aynı zamanda mineral dengesi de sağlanır. Bu etkilerinden ötürü terleme son derece yararlıdır. Ancak aşırı terleme, psikolojik ve sosyal sorunlarla birlikte bazı hastalıkların belirtisi de olabilir. Ancak aşırı terlemenin sebebi bu büyük hastalıklar olabilir.

Ani Gelişen Aşırı Terleme Neden Olur?

Aşırı Terleme Nedir?

Böbrek üstü bezinin ani olarak uyarılması ile sempatik sistemin aktive olması, bunun sonucunda bol miktarda soğuk terleme ile karşılık verir. Nedenleri ise, şiddetli ağrılar, ani şeker ve tansiyon düşmesi, mide bağırsak kanamaları, iç kanamalar, böbrek üstü bezi tümorleri ve bazı psikiyatrik ilaçların kullanması bunlardan bazılarıdır. Aşırı terlemenin bir hastalık belirtisi olduğunu anlamak için bazı tetkiklerin yapılması gerekir. Bu nedenle mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir.

Aşırı Terlemeyi Arttıran Hastalıklar

Aşırı Terleme Nedir?

Aşırı terleme sebebiyle sosyal yaşamın etkilenmesi sonucu psikolojik anlamda etkilerinin olduğu da gözlemlenmiştir. Bu yüzden aşırı terleme sorununun önüne geçilemiyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Aşırı terlemenin sebepleri arasında vücuttaki bir rahatsızlık da olabilir. Vücuttaki bir takım aksaklıklar ter bezlerinin daha fazla çalışmasına sebep olabilmektedir. Bu hastalıklar aşağıda verilmiştir.

 • Tansiyon hastalığı
 • Akciğer rahatsızlıkları
 • Bazı iltihap hastalıkları
 • Ateş ve enfeksiyonlar
 • Hipertiroidi (tiroid bezinin fazla çalışması)
 • Düşük şeker(ani şeker düşmeleri)
 • Parkinson
 • Kalp hastalıkları
 • Çocuklarda C ve D vitamini eksiklikleri
 • Aşırı şişmanlık (obezite)
 • Tiroit hormonu, ağrı kesici, ateş düşürücü ya da antidepresan gibi bazı ilaç türleri
 • Kanser

Aşırı Terleme Nedenleri

Aşırı Terleme Nedir?

Tiroit bezlerinin aşırı çalışması sonucunda ortaya çıkan hipertiroidi aşırı terlemeye neden olmaktadır. Metabolizma hızının artması terlemeyi arttırır. Bazı kalp hastalıkları nefes darlığına neden olduğu için terlemeyi tetikler. Ayrıca akciğer rahatsızlıkları da nefes darlığı ile ortaya çıkarak terlemenin başka bir nedenini oluşturur.

Enfeksiyona bağlı ateşli hastalıkların vücut kendi ısısını ayarlarken aşırı terleme görülür. Özellikle bademcik iltihabı ile zatürre ve tifo aşırı terlemenin nedenleri arasındadır. Kadınlarda menopoz ve menopoz öncesinde ani gelişen aşırı terleme, önemli bir sorundur. Birçok kadın için menopoz süreci aşırı terleme sorunu ile kendini gösterebilir.

Omurga çevresinde oluşan tümörler, sistemi devamlı uyararak terlemeye neden olur. Bu bölgede ortaya çıkan tümörler ayrıca kanserin habercisidir. Aşırı terleme, lenfoma ve tüberküloz gibi hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Düşük kan şekeri ve diyabet terlemeye neden olabilir. Özellikle aşırı terleme hipoglisemi durumunda ortaya çıkar.

Aşırı Terlemeyi Önleme Yöntemleri

Aşırı Terleme Nedir?

Öncelikle terlemenin neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Bu bir hastalık sebebiyle de olabilir kişinin yapısı gereği de olabilir. Bunu tespit ettikten sonra tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Eğer bir hastalık durumu yoksa terlemeyi önlemek için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Sık sık duş alınmalıdır.
 • Hafif giysiler tercih edilmelidir. Özellikle pamuk ve keten önerilir.
 • Pudra kullanılması terlemeyi azaltabilir ve kokuyu önler.
 • Yenilen yemeklere dikkat edilmelidir çok baharatlı yiyecekler daha çok ter yapabilir ve terin kokmasına sebep olurlar.
 • Aşırı kilolar daha çok ter demektir. Kilo verilmelidir.
 • Spor yapılmalıdır.
 • Aşırı sıcak ya da soğuk içecekler tüketmekten kaçınılmalıdır.
 • Deodorant, ter önleyici ilaçlar vb. kozmetik yardımcılar kullanılmalıdır.
 • Botoks, akapunktur gibi tedavi yöntemleri ile çözüm bulunabilir.

Bu yöntemlerin dışında cerrahi müdahale ile de aşırı terleme sorunu çözülebilmektedir. El ve yüzdeki terleme ile koltuk altı terlemesine son verilebilmektedir.

Aşırı Terleme Tedavisi

Günümüzde uygulanan en popüler ve etkili cerrahi yöntem klipsli ETS yöntemidir. Uygulanışı itibariyle kapalı cerrahi denen bu yöntem, el ve koltuk altına terleme sinyallerini taşıyan sempatik sinirlerin ucuna titanyum klipsler eklenerek onların mesaj iletmesini engellemek üzerine sağlanır.

Aşırı Terleme Nedir?

Genel anestezi ile uyutularak ve göğüs boşluğundan girilerek uygulanır. Uygulama sonucunda terleme biter. Başarı oranı yüksek bir yöntemdir. Uygulamanın yan etkilerine bakacak olursak; uygulanan yöntemle terlemesi kesilen bölgelerin atamadığı ter diğer bölgelere yönlendirilebilir. Yani fazla terleme olmayan bölgelerde ilk zamanlar aşırı terleme görülebilir.

Vücut bu duruma alışıncaya kadar refleks olarak bunu uygular. Adına bu yüzden refleks terleme denir. Bir süre sonra normale döner. Tabi cerrahi yöntemin diğer tüm yöntemler denenip sonuç alınamadıktan sonra uygulanması gerektiğini hatırlatalım. Neticede bir ameliyattır ve son çare olarak kullanılması tavsiye edilir. 

Hiperhidroz yani aşırı terleme tedavisi nedene ve şiddetine bağlı olarak değişmektedir. Terleme neden olabilecek hastalıklara yönelik tetkikler yapılmalı ve altta yatan bir rahatsızlık varsa belirlenmelidir.

İlginizi Çekebilir
Terlemeyi Önleyen Besinler, İlaçlar, Bitkiler ve Kremler

Aşırı terleme neyin belirtisi?

Aşırı terleme hiperhidrozis denilen durumdur. Diyabet, solunum, obezite, kalp yetmezliği, menopoz gibi hastalığın habercisi olabilmektedir. Mutlaka hastaneye gidilip tedavi edilmesi gerekir.

Çok fazla terliyorum ne yapmalıyım?

Çok fazla terleyen bir birey alkol ve sigara kullanıyorsa azaltmalı, sentetik kumaşlar giymemelidir. Ayrıca sürekli soğuk su içmelidir. Soğuk su, vücut ısısını dengeler ve aşırı terlemeyi engeller. Parfüm sıkmadan vücudunuzun kuru olmasına da özen gösterin.

Hangi hastalık çok terletir?

Hipertiroidi en çok terleten hastalıktır. Tiroit bezinin fazla hormon üretimi ile oluşan bir hastalıktır. İstirahat halinde aşırı terlemeye neden olur. Obezite, menopoz, diyabet gibi hastalıklar da terlemeyi artırır.

Çok terlemenin zararı var mı?

Aşırı terleme şeker hastalığı veya böbrek yetmezliği gibi hastalarda yorgunluk yapar. Psikolojik sorunlara yol açar, su kayıpları ciddi oranda halsiz hissettirir. Kişi, hayattan keyif alamaz hale gelebilmektedir.

Aşırı terleme nasıl engellenir?

Aşırı terlemeyi engellemek için birçok yol vardır. Günlük olarak duş almak, giysileri sık sık değiştirmek, terleten giysilerden uzak durmak, deodorant kullanmak, alkol ve kafein içerikli içecekleri tüketmemek aşırı terlemeyi durdurabilir.

Çok terlemek zayıflatır mı?

Terlemek hiçbir şekilde yağ yakımına fayda sağlamaz. Vücut ısısının düzenlenmesine yardımcı olur. Yüksek yoğunluklu bir egzersiz yapıyorsanız terleyebilirsiniz. Bu da kalori yaktığınız anlamına gelir.

Aşırı terleme kanser belirtisi midir?

Vücudun kanser hücreleriyle savaşması durumunda aşırı terlemeye meydana gelebilmektedir. Kanser ilerledikçe terleme miktarı artar. Vücutta istilacılarla savaşan akyuvarların artmasına neden olan lösemi gibi kanser türlerinde aşırı terlemeye rastlanır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
1
0
1
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.