Aşırı Terleme Sorunu Neden Olur? Çaresi Nedir?

Aşırı Terleme Sorunu Neden Olur? Çaresi Nedir?
26.05.201513:56

Yaz aylarının kabusu aşırı terleme nedir? Aşırı terlemeyi önlemek için neler yapılmalı? Cerrahi yöntem var mı? Tüm bu sorularınızın cevabını yazımızda veriyoruz.

Haber güncelleme tarihi 23.12.2019 09:53

Aşırı Terleme Nedir? Neden Olur?

Terleme, vücudun ısı dengesini sağlayan sistemdir. Bu sistem beynimizin kontrolünde fakat isteğimiz dışında çalışır. Ter yalnızca su atılması işlemi değildir. Ter ile beraber vücuttan zararlı maddeler ve mineraller de atılır. Vücudumuz ter bezlerinin yardımıyla bu işlemi gerçekleştirir. Ter bezleri ekrin ve apokrin diye ikiye ayrılır. Ekrin bezlerin salgısı kimyasal bakımdan asitik yapıdadır ve vücudun her yerinde yaygın bir şekilde bulunur. Apokrin ter bezleri ise kimyasal olarak baz yapıdaki salgılarıyla genelde göğüs, koltuk altı, anüs çevresi, genital bölge ve göz kapaklarında bulunur. Apokrin bezler, cinsel yaşam açısından önemlidir ve karşı cinsler üzerinde etki yapan asıl hormonsal salgıları üretirler. Havalar ısındıkça çoğu kişinin en büyük derdi terleme olur. Kimisi için tam anlamıyla kabus olan aşırı terlemeye hiperhidroz denir. Aşırı terlemenin sebeplerine bakıldığında kilo, stres, heyecan, kişisel bakım eksikliği ve tüketilen gıdalar sonucu meydana geldiği görülse de hiçbir sebep yokken de aşırı terleme olabilir. Kişilerin %40 ında bu durum kalıtsaldır. 35- 40 yaşından sonra azalma görülse de hayat boyu devam eder. Özellikle el, ayak, koltuk altı ve yüz bölgesindeki aşırı terleme, kişinin sosyal yaşantısını olumsuz etkilemektedir.

terleme-.jpg


Aşırı Terlemenin Yol Açtığı Sosyal ve Psikolojik Durumlar

Aşırı terlemenin sebebi psikolojik bir rahatsızlık da olabilir. Sinir hastası olan ya da strese sebep olabilecek başka bir rahatsızlığı bulunan kişilerde de aşırı terleme görülebilir. Örneğin aşırı terleme sorunu olan bir kişi buna özenle dikkat ettiği için zaten baskı altındadır. Bir görüşmeye ya da bir davete gittiğinde terleyeceğini ve kıyafetinin kötü duruma geleceğini bildiği için stres yapar ve daha çok terler. Terlemenin kıyafetlerde oluşturduğu görüntü rahatsız edici olsa da daha çok rahatsız edici olan şey terin kokmasıdır. Zaten terlemenin verdiği rahatsızlığı yaşayan kişi terin kokmasıyla birlikte iyice huzursuz olur. Toplumdan uzak kalmaya çalışabilir. Psikolojik sorunlar baş gösterdiğinde anti sosyal ve aşırı tedirgin bir kişilik ortaya çıkabilir. Ellerinde terleme olan kişi tokalaşmak istemeyebilir ya da bu ortamlardan uzak durmaya çalışır. Bu durum özellikle iş yaşamını olumsuz etkiler. Koltuk altı ve sırtı aşırı terleyen kişiler istedikleri renklerde kıyafetleri giyemeyebilirler. Daha çok koyu renk ve teri belli etmeyen kıyafet seçimleri yapmak zorunda kalırlar. Bir başka şekilde aşırı terledikleri ve ter kokusu hissettiği için toplumdan uzaklaşmak isteyen ya da mağazada kıyafet denemekten çekinen kişiler terlemenin yol açtığı sosyal durumlara örnek olarak verilebilir. Aslında bu bir kısır döngüdür. Aşırı terleme sorunu olan kişi bunu düşündükçe daha fazla terleyecek, terledikçe de daha fazla kafaya takacaktır. Bu kısır döngü içinde psikolojik sorunların yaşanması muhtemeldir. Engel olabilmek için mutlaka doktora gidilmelidir.

psikolojik-sorunlar.gif


Terlemenin Yararları Nelerdir?

Terleme ile vücudumuzdan su ve sodyum gibi bazı mineraller atılır. Artmış olan vücut ısısı bu sayede düşürülerek düzene sokulur, aynı zamanda mineral dengesi de sağlanır. Bu etkilerinden ötürü terleme son derece yararlıdır. Ancak aşırı terleme, psikolojik ve sosyal sorunlarla birlikte bazı hastalıkların belirtisi de olabilir. Ancak aşırı terlemenin sebebi bu büyük hastalıklar olabilir;

terlemenin-faydalari.jpeg


Ani Gelişen Aşırı Terleme

Böbrek üstü bezinin ani olarak uyarılması ile sempatik sistemin aktive olması, bunun sonucunda bol miktarda soğuk terleme ile karşılık verir. Nedenleri ise, şiddetli ağrılar, ani şeker ve tansiyon düşmesi, mide bağırsak kanamaları, iç kanamalar, böbrek üstü bezi tümorleri ve bazı psikiyatrik ilaçların kullanması bunlardan bazılarıdır. Aşırı terlemenin bir hastalık belirtisi olduğunu anlamak için bazı tetkiklerin yapılması gerekir. Bu nedenle mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir.

asiri-terleme-gif.gif


Aşırı Terlemeyi Arttıran Hastalıklar

Aşırı terleme sebebiyle sosyal yaşamın etkilenmesi sonucu psikolojik anlamda etkilerinin olduğu da gözlemlenmiştir. Bu yüzden aşırı terleme sorununun önüne geçilemiyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Aşırı terlemenin sebepleri arasında vücuttaki bir rahatsızlık da olabilir. Vücuttaki bir takım aksaklıklar ter bezlerinin daha fazla çalışmasına sebep olabilmektedir. Bu hastalıklar aşağıda verilmiştir.

 • Tansiyon hastalığı
 • Akciğer rahatsızlıkları
 • Bazı iltihap hastalıkları
 • Ateş ve enfeksiyonlar
 • Hipertiroidi (tiroid bezinin fazla çalışması)
 • Düşük şeker(ani şeker düşmeleri)
 • Parkinson
 • Kalp hastalıkları
 • Çocuklarda C ve D vitamini eksiklikleri
 • Aşırı şişmanlık (obezite)
 • Tiroit hormonu, ağrı kesici, ateş düşürücü ya da antidepresan gibi bazı ilaç türleri
 • Kanser

asiri-terlemeyi-arttiran hastaliklar.jpg


Aşırı Terleme Nedenleri

 1. Tiroit bezlerinin aşırı çalışması sonucunda ortaya çıkan hipertiroidi aşırı terlemeye neden olmaktadır. Metabolizma hızının artması terlemeyi arttırır.
 2. Bazı kalp hastalıkları nefes darlığına neden olduğu için terlemeyi tetikler. Ayrıca akciğer rahatsızlıkları da nefes darlığı ile ortaya çıkarak terlemenin başka bir nedenini oluşturur.
 3. Enfeksiyona bağlı ateşli hastalıkların vücut kendi ısısını ayarlarken aşırı terleme görülür. Özellikle bademcik iltihabı ile zatürre ve tifo aşırı terlemenin nedenleri arasındadır.
 4. Kadınlarda menopoz ve menopoz öncesinde ani gelişen aşırı terleme, önemli bir sorundur. Birçok kadın için menopoz süreci aşırı terleme sorunu ile kendini gösterebilir.
 5. Omurga çevresinde oluşan tümörler, sistemi devamlı uyararak terlemeye neden olur. Bu bölgede ortaya çıkan tümörler ayrıca kanserin habercisidir.
 6. Aşırı terleme, lenfoma ve tüberküloz gibi hastalıkların belirtisi olabilmektedir.
 7. Düşük kan şekeri ve diyabet terlemeye neden olabilir. Özellikle aşırı terleme hipoglisemi durumunda ortaya çıkar.

asiri-terleme-nedenleri-002.jpg


Aşırı Terlemeyi Önleme Yöntemleri

Öncelikle terlemenin neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Bu bir hastalık sebebiyle de olabilir kişinin yapısı gereği de olabilir. Bunu tespit ettikten sonra tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Eğer bir hastalık durumu yoksa terlemeyi önlemek için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Sık sık duş alınmalıdır.
 • Hafif giysiler tercih edilmelidir. Özellikle pamuk ve keten önerilir.
 • Pudra kullanılması terlemeyi azaltabilir ve kokuyu önler.
 • Yenilen yemeklere dikkat edilmelidir çok baharatlı yiyecekler daha çok ter yapabilir ve terin kokmasına sebep olurlar.
 • Aşırı kilolar daha çok ter demektir. Kilo verilmelidir.
 • Spor yapılmalıdır.
 • Aşırı sıcak ya da soğuk içecekler tüketmekten kaçınılmalıdır.
 • Deodorant, ter önleyici ilaçlar vb. kozmetik yardımcılar kullanılmalıdır.
 • Botoks, akapunktur gibi tedavi yöntemleri ile çözüm bulunabilir.

Bu yöntemlerin dışında cerrahi müdahale ile de aşırı terleme sorunu çözülebilmektedir. El ve yüzdeki terleme ile koltuk altı terlemesine son verilebilmektedir.

asiri-terleme-nedenleri-003.jpg


Terleme İçin Cerrahi Uygulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde uygulanan en popüler ve etkili cerrahi yöntem klipsli ETS yöntemidir. Uygulanışı itibariyle kapalı cerrahi denen bu yöntem, el ve koltuk altına terleme sinyallerini taşıyan sempatik sinirlerin ucuna titanyum klipsler eklenerek onların mesaj iletmesini engellemek üzerine sağlanır. Genel anestezi ile uyutularak ve göğüs boşluğundan girilerek uygulanır. Uygulama sonucunda terleme biter. Başarı oranı yüksek bir yöntemdir. Uygulamanın yan etkilerine bakacak olursak; uygulanan yöntemle terlemesi kesilen bölgelerin atamadığı ter diğer bölgelere yönlendirilebilir. Yani fazla terleme olmayan bölgelerde ilk zamanlar aşırı terleme görülebilir. Vücut bu duruma alışıncaya kadar refleks olarak bunu uygular. Adına bu yüzden refleks terleme denir. Bir süre sonra normale döner.Tabi cerrahi yöntemin diğer tüm yöntemler denenip sonuç alınamadıktan sonra uygulanması gerektiğini hatırlatalım. Neticede bir ameliyattır ve son çare olarak kullanılması tavsiye edilir. Hiperhidroz yani aşırı terleme tedavisi nedene ve şiddetine bağlı olarak değişmektedir. Terleme neden olabilecek hastalıklara yönelik tetkikler yapılmalı ve altta yatan bir rahatsızlık varsa belirlenmelidir.

ets-ameliyati.jpg

Önerilen İçerik;
 Avuç İçi Terlemesi Nedenleri & Çözüm Önerileri

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
1
0
1
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.