Arılar Neden Vızıldar?

Arılar Neden Vızıldar?
12.06.201611:31

Arıların vızıldamasının kimi zaman arttığı hepimizin dikkatini çekmiştir. Bunun nedeninin ne olduğunu da öğrenebileceğiniz yazımızda arılar hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra neden vızıldadıklarını açıklıyoruz.

Haber güncelleme tarihi 26.01.2020 08:32

Arılar Nasıl Canlılardır?

Zar kanatlılar takımına ait Apoidea familyasını oluşturan tüm böcek türlerine verilen isim olan arılar, arıgiller, yani Apidae, dünyanın çiçekli alanlarında yaşar. 15-25 mm boyunda ve vücutları genellikle çok tüylü olan arıların çoğu yalnızdır. Arıları biraz tanıdıktan sonra neden vızıldadıklarını açıkladığımız bu yazımızda arılar hakkında bilmedikleriniz olduğunu göreceksiniz. Sizler için arıların neden vızıldadığını araştırdık ve derledik.

ari-001.jpg


Arıların Türleri

Bal arısı dışında arıların şu türleri de meşhurdur:

 • Çömlekçi Arı
 • Mazı Arı
 • Kağıt Arı
 • Tarla Arı
 • Kazıcı Arı 
 • Testereli Arı 
 • Sondajcı Arı

Arıların Vücut Bölümleri

İçinde enine ve boyuna olmak üzere damarcıklara sahip olan, iki çift saydam zar şeklinde kanatları olması, zar kanatlıların özelliği olarak bilinir. Arıların vücut bölümleri şunlardır:

 • Baş
 • Göğüs
 • Karın

Arıların Bal Dışında Elde Ettiği Şeyler

Vücutlarının kaplı olduğu yoğun kıl örtüsü yumuşak yapıda olan arılardan insanlar bal dışında şunları da elde ederler:

 • Polen
 • Arı sütü
 • Arı zehri
 • Propolis

 arilarin-turleri.Jpeg


Bal Arıları Hakkında

Bir bal arısı yıllık 15-75 kg polen tüketir. Günlük yaşamını sürdürebilmesi adına 1 kg bal üretmek için 8 kg bal tüketen bal arısı, günlük 200 gram suya ihtiyaç duyabilir. Esasında prederatör (böcek yiyen) bir familyanın alt üyesi olan bal arılarının bulunduğu bu familyada, diğer arı çeşitleri yaban arısı, eşek arısı, marangoz arı (Xylocopa, Carpenter bee), bombus gibi türler de yer almaktadır. Bal arısının faal işçileri ne kadar yaşar diye sorarsanız cevap 6 haftadır, erkekler 5-6 ay yaşar. Bey arı ise 4-5 yıl yaşar.

Bal arıları şunlardan oluşur:

 • Ana arı
 • Erkek arılar
 • İşçi arılar

Yavruları ana arı yapar. Döllenmiş yumurtalardan işçi ve ana arılar, döllenmemiş yumurtalardan erkek arılar oluşurken yavruları ana arı yapmaktadır. Ana arı ile işçi arı arasındaki fark ise larva döneminde yapılan beslenmeden kaynaklanır.

Bal, sağlıklı ve lezzetli olsa da baldan uzak durması gereken kişiler de vardır. Bu kişiler, şeker hastaları ve 1 yaş altındaki bebeklerdir. Polen, alerjik kişilerin dikkatle tüketmesi gereken bir ürünken; arı sütü, arı zehri ve propolis tıbbi araştırmalarda kullanılan ürünler olarak dikkat çeker. Karadeniz bölgesinde arıların yaptığı bir bal türü olan deli balın insanlar tarafından dikkatli ve çok az miktarda tüketilmesi gerekir.

bal-arisi.jpg


Arıların Vızıldamasının Nedeni Nedir?

İletişim kurmak için vızıldayan arılar, hareketleri ve danslarında olduğu gibi, vızıltıları ile de bilgi iletir. Arılar hakkında on farklı ses tanımlanmış olup bazıları belirli faaliyetlerle ilgili olarak belirlenmiştir. En belirgin olanı ise kovanı soğutmak için yapılan yelpazelemedir.

Yelpazelemede saniyede 250 vuruş vardır ve bunlar uzun, durağandır; kovanın kendisi bu sesi daha da güçlendirmektedir. Arılar iletişim kurmanın yanı sıra tehlikeyi haber vermek için de daha yüksek sesle vızıldarlar. Bir kovana yaklaşıldığında ses tonundaki değişim de fark edilir. Tehlike geçti işareti verilip kovan yatıştırılana kadar saniyede 500 vuruşluk bir dizi gerçekleştirmiş olurlar.

Özellikle kraliçe arı ses çeşitliliği bakımından çok zengindir. Buna bir örnek verirsek, yeni bir kraliçe yavruladığı zaman yüksek perdeden cıvıldar ve buna "ötme" ya da "çığırma" denir. Kız kardeşleri (hücrelerinde kıvrılmış durumda) bu sese vıraklama gibi bir sesle cevap verirlerken aslında büyük bir hata yaparlar. Bunun sebebi bir kovanda sadece bir kraliçe olmasındandır. Yavrulayan kraliçe "vıraklamaları" rehber alıp her birini avlar ve hücrelerini yararak açar, en sonunda ya öldürene kadar sokar ya da kafalarını koparır.

arilar.jpg

Bilindiği üzere aynı zamanda duymak için de bacaklarını kullanan arıların hakkında ilginç bir bilgi daha var. Arıların çıkardıkları kovandaki ses mesajları, titreşimin yoğunluğu sayesinde iletilmektedir fakat arıların antenleri hakkında yapılan son araştırmalar ile yeni bir şey ortaya konmuştur ki bahsettiğimiz ilginç bilgi budur.

Koklamak için kullandıkları kimyasal reseptörler gibi, antenleri kaplayan kulak çeperi tarzı levhaları da (bunlar kulak olabilir) kullanırlar denen arıların nasıl vızıldadığı hakkında son zamanlarda ileri sürülen başka bir ilginç teori de şu şekildedir: Yanlarında bulunan 14 solunum deliği denen nefes alma deliğini ses çıkarmak için kullanırlar.

Bu, aynı zamanda şunu da açıklıyor: Sallanma dansı esnasında işçi arıların, antenleri ile birlikte, dans eden arıların sallanan karınları yerine göğüslerine neden dokunduklarını. Bal özüne götüren bilgileri görmekten ziyade duyuyorlar denilebilir.

Ancak California Üniversitesi'ndeki böcekbilimciler, bu delikleri dikkatlice kapatarak bahsedilen teorinin yanlış olduğunu ispatlamış oldu çünkü delikler kapatılsa da arılar vızıldamaya devam etti. En son hipotez, vızıldamanın kısmen kanatlardaki titreşimden kaynaklandığı üzerinedir ve göğsün bu sesi biraz güçlendirdiği yönünde düşünceler de mevcuttur. Bir arının kanadı koptuğuna sesin şiddeti ve yoğunluğu değişse de vızıldaması yine durmaz.yakindan-ari.jpg

Önerilen İçerik; Anzer Balının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
57
3
114
6
2
4
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.