Arılar Hakkında Hayrete Düşeceğiniz 15 İnanılmaz Bilgi!

Arılar Hakkında Hayrete Düşeceğiniz 15 İnanılmaz Bilgi!
30.06.201910:27

Dünyanın en çalışkan ve bir o kadar da sevimli hayvanları arasında yer alan arılar, tahmin ettiğimizden çok önemli ve büyük özelliklere sahiptirler. Bu içeriğmizde arıların inanılmaz özelliklerini araştırdık. İşte arılar hakkında inanılmaz bilgiler.

Haber güncelleme tarihi 29.09.2020 09:15

Arılar Hakkında İnanamaycağınız 15 İlginç Bilgi!

Arılar, dünyanın en sevimli ve en çalışkan hayvanlarından bir tanesidir. Dünya'nın en zeki insanları arasında bulunan Albert Einstein'ın sözüne göre, eğer arılar ölürse çiçekler döllenmez, döllenme olmazsa çiçekler ve bitkiler olmaz. Eğer bitki ve çiçekler olmazsa insanlar ve hayvanlarda var olamaz diyerek tüm dikkatleri üzerine çekmiştir. Albert Einstein sözleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Albert Einstein Sözleri adlı içeriğimize göz atabilirsiniz. Arılar, aslında tahmin ettiğinizden çok daha ilginç özelliklere sahip hayvanlardır. Bu içeriğimizde arılar hakkında inanılmaz bilgileri sizlerle paylaşacağız. İşte arılar hakkında akıl almaz bilgiler..

arılar hakkında bilgi


1. Arılar küçük kanatlarına rağmen büyük bir vücuda sahiptirler. Vücutlarını taşımaları için kanatlarını dakika da tam 11,400 kere çırptığını biliyor muydunuz?

arı kanat çırpma hızı


2. Bilim adamlarına göre arılar insanoğlu yokken bile dünya da var olmaktaydı. Dünyada bilinen ilk arı fosili yaklaşık 100 milyon önce bulunmuştur. İnsan fosili ise sadece 300 bin yıl önce bulunmaktaydı.

arılar hakkında bilgi


3. Arılar, dünyanın en çalışkan hayvanlarından bir tanesidir. Yarım kilo bal için bir grup arı 2 milyon çiçeği gezmesi gerekmektedir. Bu da oldukça zahmetli bir iş fakat onlar için bunun bir önemi yok.

çalışkan arılar


4. Bir arı hayatı boyunca sadece bir çay kaşığının 12'de 1'i kadar bal üretmektedir.

arılar ve üretim


5. Bal arılarının tam 6 bacağı bulunmaktadır. Toplamda 5 göze sahip olan bal arıları, 2 çift kanatlara sahiptirler.

arılar özellikeri


6. Arılar sadece yaz aylarında çalışmaktadırlar. Kış aylarında kovanlarından çıkmayan arılar, uzun bir dinlenme süreci geçirmektediler.

arılar


7. Arılar, birbirlerini kokuları ile ayırt etmektedirler. Bize göre arıların hepsi aynı görünüyor öyle değil mi? Fakat bu durum arılar için geçerli değil.

arılar hakkında bilgi


8. Arılar tahmin ettiğinizden çok daha büyük bir koku duyusuna sahiptir. Bal arılarının tam 170 koku alıcısı bulunmaktadır.

koku duyusu ve arılar


9. Arıların sokmasından elbette hepimiz çekinir ve korkarız. Fakat sadece dişi arıların soktuğunu biliyor muydunuz? Elbette o esnada arının dişi olup olmadığını ayırt etmek biraz zor olsa gerek.

dişi arılar


10. Arıların vızıltılarının farklı farklı olduğunu biliyor muydunuz? Arılar vızıltılarını genellikle bilgi alışverişi için kullanılmaktadır. Arıların toplamda 11 farklı vızıltı türü bulunmaktadır.

arılar ve vızıltıları


11. Tehlike anında arıların vızıltı sesleri daha yüksek çıkmaktadır. Kovanda bulunan bal arıları birbirlerini uyarmak için daha yüksek sesle vızıldamaktadırlar.

arılar


12. Arıların vızıltı sesleri kanatlarından gelmez. Bir arının kanadını koparmak onun vızıltı sesi azaltmaz. Aksine daha çok vızıldamasını sağlar.

arılar ve vızıltılar


13. Arıların büyük bir emek sonucu ürettiği bal, dünya üzerinde bulunan bozulmayan tek doğal gıda özelliğini taşımaktadır.

arılar hakkında harika bilgiler


14. Arılar da biz insanlar gibi hastalanabilirler. Fakat bir arı hastalandığında kovanda bulunan diğer arılara hastalığını bulaştırmaz.

arıların hayatı


15. Arılar herhangi bir virüs kaptıklarında yön bulma duyuları, kanat çırpmada aksaklık, kendi ağırlıklarını taşıyamama gibi sorunlar ile karşı karşıya kalabilmektediler.

arılar hakkında muazzam bilgiler

Önerilen İçerik; Arılar Neden Vızıldar?

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
299
298
186
202
574
459
664
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler: ,
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.