kurumama
 • DOLAR5,32050.46
 • EURO6,03790.64
 • ALTIN230,1451.05
 • BIST101.9710.23

Arap Baharı'ndan Kanlı Bahara

Arap Baharı'ndan Kanlı Bahara

İlk zamanlar bir bahar havası kaplamıştı Orta Doğu'yu, bu güzel hava herkesi ümitlendirmişti, Bu baharın yalancı bir bahar olabileceğini kimse tahmin etmemişti. Çok geçmeden baharın yerini kan ve korku aldı. Özgürlük?

Haber güncelleme tarihi 22.05.2017 16:18

2010 yılında Yasemin devrimi ile başlayıp ve günümüzde de süren, Arap dünyasını etkisi altına alan halk hareketlerinin bütünüdür. Arap Baharı; Arap halklarının demokrasi, özgürlük, insan hakları taleplerinden ortaya çıkan toplumsal ve siyasi silahlı harekettir. Protestolar, çatışmaların yaşandığı büyük çaplı bir iç hareketliliktir. Halkların, özgürlük mücadelesi ve var olunan diktatörlüğe karşı başlatılan bu mücadele sonucu Arap diktatörlüğü resmen devrilmiştir.

Bütün Arap coğrafyasına yayılan Arap baharı sırayla; Tunus, Mısır, Libya, Suriye, Bahreyn, Cezayir, Ürdün, ve Yemen’de büyük çapta; Moritanya, Suudi Arabistan, Umman, Irak, Lübnan ve Fas’ta küçük çapta olmak üzere etkili olmuştur.

Arap ülkeleri

Adı Neden "Arap Baharı"

İslam demokrasisi taleplerin artması ve bunun sonucu Orta Doğu halklarının özgürlüğüne atılan büyük bir adım olarak görülür. Arap dünyasında bu denli büyük bir değişim dolayısıyla bir bahar olarak görülmüştür bundan dolayı Arap Baharı denilmiştir.

Arap Baharı’nın Nedenleri

Protestolar, Arap Dünyası’nda başta gelen işsizlik, gıda enflasyonu, ifade özgürlüğü, usulsüzlük ve yaşanılan kötü koşularla birlikte Tunus’ta yaşanılan Muhammed Buazizi’nin kendini yakmasıyla alevlenmiştir. Ve bir domino taşı etkisi yaratarak bütün Arap coğrafyasındaki iktidarları devirmiştir.

Arap Baharın’da Yaşanılan Büyük Olaylar

TUNUS

Tunus’ta yaşanılan ekonomik kriz ve olumsuzluklar Yasemin Devriminin en önemli nedenidir. Tunuslu Üniversiteli işsiz bir gencin geçimini sapladığı sebze arabası polisler tarafında yakılması sonucu gencin kendini ateşe vermesiyle insanlar sokaklara dökülmüştür ve devrim iktidarın yönetimi bırakana kadar devam etmiştir. Ölenlerin ve yaralananların olduğu bu olaylar. Kısa bir süre sonra 23 yıllık iktidarın devrilmesiyle birlikte diğer Arap Ülkelerini de etkilemiştir.

MISIR

Yaşanılan bu olay Mısırla değil, Tahrir Meydanıyla özdeşleşti. Tahrir Meydanı tarihte bir çok Mısır devrimine tanıklık etmiştir. 1952’den sonra ilk kez bir devrimle daha adı anılacaktı. Arap Dünyasında yaşanılan sorunlar hepsi birbirinin aynıydı bundan dolayıdır bu denli bir devrimin bu ülkeleri kolay bir şekilde etkilemesi. Yapılan protestolar sonucu Mısır cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarak istifa etti. 2012 yılında seçilen Muhammed Mursi diktatörlük sağlamakla suçlandı ve firavun ilan edildi. Seçim sonucu başa getirilen Muhammed Mursi kısa bir süre içinde bu denli suçlanarak görevine son verildi. Ve darbe ilan edildi. Mısır tamamen bir diktatörlük altına girdi. 2015’e geldiğimizde halk tarafından seçilen Muhammet Mursi  idam cezasına çarptırıldı.

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi İdama Çarptırıldı

muhammed mursi

LİBYA

Mısır devriminden etkilenen insanlar 40 yıldır Libya’yı yöneten Muammer Kaddafi’e karşıt gösteriler başlatılmıştır. Kısa bir sürede iç savaşa dönüşen bu olaylar karşısında Muammer Kaddafi memleketi Sirte’de öldürülmesiyle sona ermiştir.

YEMEN

Mısır Devrimi ve Tunus’ta gerçekleşen Yasemin Devrimi’nden esinlenen yüz binlerce insan sokağa dökülmüştür. Şii ve Sünni arasında olan gerilim sonrası ülke kaosa sürüklenmiştir.

SURİYE

Suriye’deki olaylar 15 Mart 2011 tarihinde başlamış ve halen devam etmektedir. Başta olan Besar Esed rejimini devirerek burada Özgür Suriye kurmak isteyenler Arap hareketleri olan diğer ülkelerden etkilenmişlerdir. İki taraf arasında çıkan çatışmalar sonucu binlerce insan öldürülmüş ve yaralanmıştır. Bakıldığında Beşar Esed, dış ülkelerde aldığı yardımlar sayesinde kontrolü ele geçirmiştir.

Mısır'da Suriye'de İnsanlar Katlediliyor

suriyede katledilen insanlar

Sözde Bir Bahar

Hani derler ya güneşe aldanmayın, sıkı sıkı giyinin yoksa hasta olursunuz. Evet Arap baharı dediğimiz bu olaylarda bahar ayına denk gelir. İlk baharın güneşi insanı ilk olarak ısıtır sonrasında hasta eder. Neyse konumuza dönelim.

Arap Baharı mı?  iİk etapta diktatörlere karşı gelinmek için böyle bir mücadele edildi. Yer yer başarılı olundu ancak bu olanların sonunda on binlerce insan öldü.  Ve bu topraklar üzerinde halen insanlar ölüyor. Şuan bakıldığı zaman Arap ülkeleri'nde halen diktatörlük ve zorbalık hakimdir. İşsizlik dediğimiz sorun ise her geçen gün daha içinde çıkılmaz bir hal alıyor. Evet devrim iyidir, hoştur. Ama bu yapılınan devrimlerin havada kalması, özgürlüğe değil, diktatörlüğe yol açıyor. Unutmayalım, devrimlerin olması kolay değildir. Onun için ele gelen bu devrimleri en iyi şekilde sağlam bir zemin üzerine inşa etmek gerekir yoksa daha kötü sonuçlar doğurur. Bugün baktığımda hiçbir Arap Ülkesindeki insanlar mutlu değiller. İstikrarsızlıktan oluşan İŞİD gibi terör yapılanmaları sonucu bir çok insan yurtlarından oldu. İdam sehpasındaki Mısır’a mı baharı getirdik, bu kırmızı kanlı bir bahar.

Zafer kimindir/ Kazanan Kimlerdir

orta doğu

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.