Araç Arıza (İkaz) Lambaları ve Uyarı İşaretlerinin Anlamları

Araç Arıza (İkaz) Lambaları ve Uyarı İşaretlerinin Anlamları
14.08.201513:45

Günlük hayatımızın olmazsa olmaz parçalarından biri olan arabalar için çok büyük önem taşıyan arıza ve uyarı ikazları hakkında ne kadar bilgilisiniz?

Haber güncelleme tarihi 24.02.2020 15:34

Araç gösterge paneli sürekli bir arabanın beynidir. Size aracınızın durumuyla ilgili tüm gerekli bilgileri verir ama çoğu kişi aracın gösterge panelindeki bu ikaz ışıklarının ne anlama geldiğini bilmiyor. Bu nedenle de aracını kullanmaya devam ediyor. Sonra araçta ya büyük hasar meydana geliyor ya da ölümcül kazalar yaşanıyor.

Eğer aracınızın panelinde bu simgelerden bazıları yanarsa kesinlikle yetkili servise götürmelisiniz. Aracın gösterge panelindeki ikaz ışıklarının hangi durumlarda yanarsa sorun olduğunu veya hangi durumlarda hangi ışıkların yanması gerektiğini detaylı şekilde sizlere açıklıyoruz.

Araç ikaz lambalarının ne anlama geldiğini sizler için hazırladığımız içerik sayesinde tamamen öğreneceksiniz.


gosterge-paneli.jpg

NOT: Yukarıdaki resimde gösterilen ikazlar numaralandırılmıştır. Aracınızda yanan ikaz ışığının numarasını resimden bulup aşağıda numaralandırılmış açıklamalardan ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz.

1.            Ön sis lambasının açık olduğunu belirtir.

2.            Elektrik Kontrollü Direksiyon Sistemi Lambası (EPS) kontağı açtığınızda otomatik olarak yanar. Eğer arabayı çalıştırdıktan 4 saniye içinde ışık sönmezse direksiyon sisteminde bir arıza olduğunu belirtir. Bu arıza sonucunda da direksiyon bir müddet sonra sertleşir.

3.            Arka sis lambası açık olduğunu belirtir.

4.            Ön cam yıkama sıvı seviyesinin az olduğunu belirtir. Ancak kontağı açtıktan 4 saniye sonra bu ikazlar söner. Eğer sönmezse yıkama sıvısı azaldığını gösterir. Bu durumda yıkama sıvısı ekleyin.  

5.            Fren balatalarının aşındığını belirtir.

6.            Hız sabitlenme özelliğine sabit araçlar bu ikaz bulunur. Aracı hız sabitlemeye aldığınızda yanar.

7.            Sağa ve sola dönerken vermeniz gereken sinyallerdir.

8.            Aydınlık ve yağmur sensörü yağış esnasında ışığın kırılma derecesini ve yansıma durumunu hesaplayarak kontrol ünitesine bildirir.

9.            Kış modu butonu ile aktif edebileceğiniz bu sistem, buzlu ve kaygan bir yolda yumuşak bir sürüş yapmanızı sağlar.

10.          Mesaj uyarı lambası desteklenen bazı mesajlar sarı veya kırmızı olarak yanar. Mesaj normal bir öneme sahipse sarı, çok büyük bir öneme sahipse de kırmızı yanar.  

11.          Kızdırma Bujisi Uyarı Lambası kontağı açtığınızda 4 saniye boyunca yanar. Eğer sönmezse yakıt sisteminin su sıcaklık sensöründe problem olduğunu belirtir.

12.          Bu uyarı lambası dış ortam sıcaklığına göre sarı veya kırmızı renkte yanar. Eğer ortam sıcaklığı +4°C (39ºF) ve +0°C (32ºF) değerleri arasında ise sarı renk, +0ºC (32ºF) altındaki sıcaklıklarda yanarsa kırmızı renkte yanar.

13.          Kontak anahtarı uyarı ışığı araç çalışır vaziyetteyken yanarsa bir arıza olduğunu belirtir ve kontağı kapatmadan yetkili servise çekmeniz gerekir.

14.          Anahtar araçta değil uyarı ışığıdır. (Anahtarsız giriş sistemi ile donatılmış araçlar için geçerlidir.)

15.          Anahtar çipi pilinin zayıf olduğunu belirtir.

16.          Takip mesafesi uyarı ışığıdır.

17.          Kontağı açtığınızda debriyaj pedalına basılması gerektiğini belirtir. 

18.          Otomatik vites kolunun hareket ettirmeniz için fren pedalına basmanız gerektiğini belirtir.

19.          Direksiyon kilidi uyarısıdır. Eğer bu ışık kırmızı renkte yanıyorsa aracın sürülmemesi gerektiğini belirtir. Eğer sarı renkte yanarsa direksiyon kilidinde arıza olduğunu belirtir.

20.          Uzun huzmeli farların açık olduğunu belirtir.

21.          Bu ikaz yanarsa ya lastik basıncı düştüğünde ya da lastik basıncı kontrol sisteminde arıza olduğunu belirtir.

22.          Kısa farlar, sinyaller veya stop lambaları yandığında ya da herhangi bir arıza anında yanar.

23.          Park Lambaları, fren lambaları, arka sis lambaları, sinyal lambaları, iç aydınlatma lambaları, plaka lambaları, gündüz sürüş farlarından en az birinde arıza olduğunu belirtir.

24.          Dış fren ampulü arızalı olduğunu belirtir.

25.          Dizel partikül filtresi göstergesi DPF içerisindeki filtrelerin tıkandığını belirtir.

26.          Römork bağlanan araçların römorka verdiği elektrik kesildiğinde yanar.

27.          Hava süspansiyon uyarı ışığıdır. Bu ışık sistem genellikle bir hatadan dolayı aracın taşıma, denge ve yerden yükseklik durumlarında yanar.

28.          Şeritte tutma asistanıdır. Bu sistem sayesinde orantısız bir şekilde şeritte gitmenizi engeller. Eğer bu ikaz cihazı sürekli kırmızı yanarsa sistemde bir arıza olduğunu belirtir.

29.          Katalitik konvertör uyarı ışığıdır. Aşırı ısınma ve hasar olduğunda yanar.

30.          Emniyet kemeri takılı olmadığını belirtir.

31.          Otomatik vitesli araçlarda aracı park ettikten sonra vitesi “Park” durumuna getirdiğinizde yanar. Bunun dışında herhangi bir durumda yanarsa park sistemi ile ilgili bir sorun olduğunu belirtir.

32.          Şarj sistemi ikaz lambasıdır. Kontağı açtığınızda yanar ve motor çalıştığında da söner. Eğer bu durumların dışında yanarsa ya akünün boşaldığını ya da şarj sisteminde bir sorun olduğunu belirtir. Aracınızı sürmeyin.

33.          Park etme yardım sistemi ikaz lambasıdır. Kontak açıldığında 4 saniye yanar ve sonra da söner. Bunun dışında yandığında ise sistemde bir arıza olduğunu belirtir.

34.          Servis arıza uyarı lambasıdır. Kontağı açtığınızda 4 saniye yanıp söner. Eğer bu ışık sürekli yanıp sönerse aracınızı kesinlikle bakıma götürmeniz gerektiğini belirtir.

35.          Adaptif ışık sistemi uyarı ışığıdır. Farlarda bir arıza olduğunu belirtir.

36.          Far seviye kontrolü bildirim ışığıdır. Eğer bu ışık yanarsa far seviye kontrol sisteminin bir arızası olduğunu belirtir.

37.          Arka spoyler bildirim ışığıdır. Arka spoyler sisteminde bir arıza olduğunu belirtir.

38.          Cabrio çatı bildirim ışığıdır. Çatı açma veya kapama yapılırken bu lamba yanar ve sonra söner. Eğer açma kapama yapmıyorken yanarsa sistemde bir arıza olduğunu belirtir.

39.          Hava yastığı ve emniyet kemeri sistemi uyarı lambasıdır. Kontak açıldığında birkaç kez yanıp söner. Eğer bu ışık sönmezse hava yastığında bir problem olduğunu belirtir.

40.          Fren sistemi ikaz lambasıdır. El frenini çektiğinizde yanar, indirdiğinizde de söner. Eğer sönmezse fren sisteminde bir arıza olduğunu belirtir.

41.          Su uyarı lambasıdır. Eğer yakıt filtresindeki su seviyesi belirli bir seviyeyi aşarsa bu simge yanar.

42.          Airbag sisteminin kapalı olduğunu belirten uyarı ışığıdır.

43.          Mekanik ya da elektrik sisteminde bir arıza olduğunu belirtir.

44.          Kısa farların açık olduğunu belirtir.

45.          Aracın hava filtresinin kirlendiğinde değiştirilmesi gerektiğini belirtir. 

46.          ECO göstergesi simgesidir. Özellik uzun yolda aracınızı ekonomik olarak sürmenizi bilgilendiren bir sistemdir. ECO açıksa panelde yeşil ışık yanar.

47.          İniş Kontrol Sistemi (DCS) aktif ve hazır değil uyarı lambasıdır. Yeşil yanarsa bu sistemin aktif olduğunu sarı yanarsa hazır olmadığını belirtir.

48.          Motor soğutma sıvısı sıcaklık ikaz lambasıdır. Kontağı açtığınızda 4 saniye yanar ve sonra söner. Eğer sönmezse motor soğutma sıvısının aşırı ısınmış olduğunu belirtir.

49.          ABS ikaz lambasıdır. Kontağı açtığınızda 4 saniye yanar sonra söner. Eğer kontağı açtığınızda sönmezse ABS sisteminde bir sorun olduğunu belirtir.

50.          Yakıt filtresi su kapanı uyarı lambasıdır. Kontağı açtığınızda 4 saniye yanar ve sonra söner. Aracı kullanırken yanarsa yakıt filtresinde su olduğunu belirtir. yanar ve birkaç saniye sonra söner. Sürüş esnasında yanarsa, yakıt filtresinde suyun belli bir seviyeyi aştığını belirtir.

51.          Açık kapı ikaz lambasıdır. Kapının açık olduğunu veya tam olarak kapanmadığını belirtir.

52.          Motor kaputunun açık olduğunu belirtir.

53.          Azalan Yakıt Uyarısı lambasıdır. Kontağı açtığınızda 4 saniye yanar ve sonra söner. Eğer yakıtınız az ise ışık sönmez.

54.          Otomatik vites arıza uyarı ışığıdır. Bu lamba yandığında size mesaj gönderecektir. O mesaja göre hareket edin veya yetkili servise götürün.

55.          Hız sınırlayıcı olan araçlarda hız limiti aşıldığında yanar.

56.          Adaptif süspansiyon amortisörler uyarı ışığıdır.

57.          Motor yağ basıncı ikaz lambasıdır. Kontağı açtığınızda 4 saniye yanar ve sonra söner. Eğer sürüş esnasında yanarsa motorun yağ basıncının ciddi derecede düştüğünü belirtir.

58.          Ön cam buğu çözücüsünün aktif olduğunu gösteren lambadır. Eğer bu ışık yanarken ön cam buğusunun çözülme işlemi yapılmazsa sistemde bir sorun vardır.

59.          Bagaj kapağının açık olduğunu belirten uyarı lambasıdır.  

60.          Elektronik Stabilite Programı (ESP) hem aktif hem de ikaz lambasıdır. Kontağı açtığınızda 4 saniye yanar, sonra söner. Eğer bunun dışında yanarsa ESP sisteminde bir arıza olduğunu belirtir.

61.          Yağmur sensörünün aktif olduğunu belirtir. 

62.          Egzoz sistemi kontrol lambasıdır. Kontağı açtığınızda 4 saniye yanar ve sonra söner. Eğer lamba bu durumun dışında yanarsa bir arıza olduğunu belirtir.

63.          Arka cam buğu çözme rezidansının çalıştığını belirtir.

64.          Otomatik cam sileceğinin çalıştığını belirtir. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
5
2
0
0
0
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.