Apandisit Ameliyatı Nasıl Yapılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Apandisit Ameliyatı Nasıl Yapılır? Yan Etkileri Nelerdir?
11.07.202016:08

Günümüzde birçok bireyde sıklıkla rastlanan apandisit, erken teşhis ve yeni teknoloji ameliyat teknikleriyle kolayca atlatılabilmektedir. Açık apandisit ameliyatı ve Laparoskopik apendektomi teknikleriyle apandisit ameliyatı nasıl yapılır?

Haber güncelleme tarihi 11.07.2020 16:38

Apandisit Ameliyatı Nasıl Yapılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Apandisit Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Apandisit, karnınızın sağ alt tarafındaki kolonunuzdan çıkıntı yapan parmak şeklinde bir kese olan apendiksin iltihaplanmasıdır. Apandisit, sağ alt karnınızda ağrıya neden olur. Bununla birlikte, çoğu insanda, göbek çevresinde ağrı başlar ve sonra hareket eder. Enflamasyon kötüleştikçe, apandisit ağrısı tipik olarak artar ve sonunda şiddetlenir. Herkes apandisit geliştirebilse de, çoğunlukla 10 ila 30 yaş arasındaki insanlarda görülür. Standart tedavi, apendiksin cerrahi olarak çıkarılmasıdır.

Apandisit Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Durmuş Kurt, özellikle 10 ile 30 yaş arası bireylerde görülen apandisit hastalığının belirtileri arasında; 

 • Alt karın sağ tarafında başlayan ani ağrı
 • Göbeğinizin etrafında başlayan ve sıklıkla sağ alt karnınıza kayan ani ağrı
 • Öksürür, yürür veya başka sarsıcı hareketler yaparsanız kötüleşen ağrı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İştah kaybı
 • Hastalık ilerledikçe kötüleşebilecek düşük dereceli ateş
 • Kabızlık veya ishal
 • Karın şişkinliği

Yukarıda belirtilen semptomlar, apandisit hastalarından en sık rastlanan belirtiler arasında yer almaktadır. Doktor Kurt, bu gibi semptomlara sahip bireylerin hastalık ilerlemeden en kısa sürede tedavi altına alınması gerektiğini hatırlatmaktadır. Öte yandan Kurt, ağrınızın yerinin yaşınıza ve  konumuna bağlı olarak değişebileceğini söylemektedir. 


Apandisit Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Apandisit Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Durmuş Kurt, hastaların ilk etapta fizik muayene yapılacağını ve yaşanan semptomlar hakkında bilgi alınacağını hatırlatmaktadır. Ayrıca apandisitiniz olup olmadığını belirlemelerine yardımcı olmak için bazı testler istenecektir. Apandisit teşhisi konulabilmesi için istenen testler arasında:

 • Enfeksiyon belirtilerini kesinleştirmek için kan testleri,
 • İdrar Yolu Enfeksiyonu veya böbrek taşı belirtilerini kontrol etmek için idrar testleri,
 • İltihap olup olmadığını görmek için karın ultrasonu veya BT taraması.

Doktorunuz size apandisit teşhisi koyarsa, derhal ameliyata ihtiyacınız olup olmadığına karar verecektir. Cerrahınız açık bir apandisit ameliyatı veya laparoskopik apandisit ameliyatı yapabilir. Bu apandisitinizin şiddetine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Açık apandisit ameliyatı

Açık bir apandisit ameliyatı sırasında cerrahınız karnınızın sağ alt tarafında bir kesi yapar. Ekinizi kaldırırlar ve yarayı dikişlerle kapatırlar. Bu prosedür, ekinizde patlama veya apse varsa doktorunuzun karın boşluğunu temizlemesine izin verir.

Laparoskopik apendektomi

Laparoskopik apendektomi sırasında cerrahınız karnınızda birkaç küçük kesi yapar. Daha sonra insizyonlara bir laparoskop yerleştireceklerdir. Laparoskop, önünde ışık ve kamera bulunan uzun, ince bir tüptür. Kamera görüntüleri ekranda göstererek doktorunuzun karnınızın içini görmesini ve enstrümanları yönlendirmesini sağlar.


Apandisit Ameliyatı Yan Etkileri Nelerdir?

Apandisit Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyattan sonra doktorunuz ağrınız kontrol altına alınana ve sıvı tüketene kadar hastanede kalmanızı isteyebilir. Bir apse geliştirdiyseniz veya bir komplikasyon ortaya çıkarsa, doktorunuz bir iki gün daha antibiyotik almanızı isteyebilir. Sorunların ortaya çıkması mümkün olsa da, çoğu insanın komplikasyon olmadan tam bir iyileşme sağladığını hatırlamak önemlidir.

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
1
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.