Aort Kapak Hastalıkları Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Aort Kapak Hastalıkları Nedir, Belirtileri Nelerdir?
15.01.201616:54

Aort kapak hastalıkları, aort kapak yetmezliği ve aort kapak darlığı olarak görülmektedir. Bu hastalıklar hakkında ayrıntılı bilgiyi içeriğimizde anlattık.

Haber güncelleme tarihi 24.12.2022 10:53

Aort Kapak Hastalıkları Nedir?

Aort kapak hastalıkları, kalpten tüm vücuda yayılan ana atardamar ile kalbin son karıncığı arasında bulunan kapakçıkta meydana gelen rahatsızlıklardır. Bu kapakçık sol karıncık ile ana atardamar arasındaki kan akışını düzenlemekle görevlidir. Kapakçık bozulması ile kan akışı doğru şekilde sağlanamaz.

Aort Kapak Hastalıkları Nedir?

Aort kapak hastalıkları farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Aort kapak hastalıkları genellikle doğuştan kalbin iki yaprakçıklı olması, doğuştan bağ dokusu yetmezliği olması ve romatizmal kireçlenme nedenleriyle oluşmaktadır. Bu etkenlerden dolayı aort kapak yetmezliği ve aort kapak darlığı yaşanmaktadır.

Aort Kapak Hastalıkları Nelerdir?

Aort kapağında meydana gelen sorunlar nedeniyle aort kapak yetmezliği ve aort kapak darlığı sorunu yaşanmaktadır. Bu iki rahatsızlık birçok soruna neden olmaktadır. Kalbin büyümesi ve kalbin çalışma düzeninin bozulması gibi durumlar oluşabilir. Bu durumlar kalp kasının gücünün azalmasına neden olunmaktadır.

Bu iki hastalık birbirinden farklı olsa da, birbirine benzerlik göstermektedir. Genellikle belirtileri ve şikayetleri aynı şekilde seyreder. Hatta iki rahatsızlığında teşhisi aynı yöntemler ile saptanmaktadır. Tedavi yöntemleri de genellikle aynı yöntemler kullanılarak yapılmaktadır.

1. Aort Kapak Yetmezliği

Aort Kapak Hastalıkları Nedir?

Aort kapak yetmezliği kalp kapaklarının gereğince kapanmaması durumunda meydana gelmektedir. Genelde romatizmal kalp hastalıklarına bağlı ortaya çıksa da altında birçok sebep olabilir. Aort kapak yetmezliği ateşli romatizmal hastalıklar, yaşın ilerlemesi ve doğumsal nedenlerden dolayı da oluşabilir.

Aort kapağı tam kapanmadığında kan tekrar sol karıncığa doğru hareket eder. Kan ilerletilemediğinde sol karıncığa aşırı yük biner ve bu durum da farklı belirti ve rahatsızlıklar ortaya çıkar.

2. Aort Kapak Darlığı

Aort Kapak Hastalıkları Nedir?

Aort kapak darlığında birçok farklı nedene bağlı olarak daralabilen kapakçık kanın geçişini zorlaştırır. Kapakçık doğru açılamaz hale gelir ve bu durumda kalp kası zorlanmaya başlar. Kalp kendini zorladıkça ortaya kalp yetmezliği tablosu çıkabilir.

Yaşlanma, damarda sertlik ve kireçlenme gibi birçok nedenden dolayı aort kapak darlığı yaşanabilir. Bu rahatsızlık genellikle nefes darlığı ile ortaya çıkmaktadır. Aort kapak darlığı doğumsal nedenlerden dolayı da meydana gelebilmektedir. Bu hastalığın en büyük nedeni ise aort kapak yaprakçıklarının hareketsizlik durumudur.

Aort Kapak Hastalıkları Neden Olur?

Aort Kapak Hastalıkları Nedir?

Aort kapak hastalıklarının ilk nedeni doğumsal nedenlerdir. 3 yaprakçıklı olması gereken kalp kapaklarının iki yaprakçıklı olması ile yaşanır. Bu durum nedeniyle kapak tam olarak kapanamaz. Kapağın tam olarak kapanamaması ise aort yetersizliğinin oluşmasına neden olmaktadır.

Kalp kapakçığı 3 yapraklı olsa dahi aort kapak hastalıkları sonradan da gelişebilir. Romatizmal hastalıklar özellikle ateşli romatizmal hastalıklar aort kapak darlığını oluşturan etkenler arasındadır. Aynı zamanda aort kapak yetersizliği de bu durumda görülmektedir.

Bir diğer neden ileri yaştır. Yaşın ilerlemesi ile kapaklarda kalınlaşma yaşanabilir. Kalınlaşmalar aort kapağında esnekliğin bozulmasını sağlar. Bu yüzden aort kapak yetmezliği görülür.

Aort kapak hastalıklarının oluşmasında farklı nedenler de vardır. Bunlar genellikle bazı hastalıklardan oluşur. Bu hastalıklar birbirinden farklı durumlardan meydana gelen hastalıklardır. Hipertansiyon, şeker hastalığı, börek yetmezliği, kolestrol ve bağ dokusu hastalıkları aort kapak hastalıklarında risk faktörleri olarak bilinmektedir. Aynı zamanda sigara kullanımı bu hastalıkta risk faktörleri arasındadır.

Aort Kapak Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Aort Kapak Hastalıkları Nedir?

Aort kapak hastalıkları aort kapak darlığı ve aort kapak yetmezliği olarak ikiye ayrılarak farklı şekilde görülmektedir. Yaşanan bu rahatsızlıklar iki farklı hastalıklar olsa da genellikle belirtileri aynı şekilde seyreder.

Aort kapak hastalığı belirtileri arasında genellikle bayılma, göğüs ağrıları, baş dönmesi, çarpıntı, yorgunluk ve nefes darlığı olarak olarak görülmektedir. Bu şikayetlerin hepsi genelde aort kapak yetmezliği ve aort kapak darlığına işaret etmektedir.

Aort Kapak Hastalıkları Teşhisi Nasıl Yapılır?

Aort Kapak Hastalıkları Nedir?

Aort kapak hastalıklarının teşhisi ilk olarak hastanın şikayetleri dinlenerek yapılmaktadır. Hastanın şikayetleri ile hastalığın belirtileri karşılaştırılır. Daha sonra ise uzman kişi tarafından fiziki muayene yapılır. Ekokardiyografi ve kalp angiografi yöntemi uygulanmaktadır. Ekokardiyografi ile kalp kapaklarının darlık derecesi ve kalp kapaklarının yetersizliği saptanmaktadır.

Aort Kapak Hastalıkları Tedavisi Nasıl Olur?

Aort Kapak Hastalıkları Nedir?

Aort kapak hastalıklarında iki farklı tedavi uygulanmaktadır. Tedavi yöntemleri ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi olarak yapılır. Doktor tarafından belirlenen tedavi planında hastalığın derecesi, hastanın durumu, hastanın farklı hastalıkları olup olmadığı, yaşı ve cinsiyeti önem taşımaktadır. Hipertansiyon hastalığı olan kişilerde ilaç tedavisi uygun görülmemektedir.

İlaç tedavisinin temel amacı romatizmal ateş hastalığının tekrarlamasını önlemek, kalbi iltihap riskinden korunmaktadır. Cerrahi tedavi yönteminde ise aort kapak değişimi yapılmaktadır. Sorun yaratan, hastalığa neden olan kapak çıkartılır yerine farklı bir kapak takılır. Bu yöntemler ile aort kapak hastalıkları tedavi edilmektedir.

Aort kapat yetmezliği ve aort kapak darlığı hastalıklarının tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmediği takdirde daha büyük sorunların oluşmasına neden olur. Bu nedenle gerekli bölümde uzman doktor tarafından muayene edilmesi önemlidir. Eğer erken teşhis ve tedavi olmaz ise bu hastalıklar daha da ilerleyerek tedavisi zorlaşır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kalbin Görevi Nedir?Kalp Spazmı Nedir?
Göğüs Kafesi Ağrısı Neden Olur?

Aort kapak hastası kaç yıl yaşar?

Aort kapak hastası olan bir kişi eğer tedavi edilmezse hayatta kalma oranı ilk 2 yıl yüzde 50, 5 yıl sonrası için yüzde 20'dir. Bu hastalıkların mutlaka uzman doktor gözetiminde tedavi edilmesi gerekir. Tedavi olan hastaların yaşam süresi uzar, kalp daha sağlıklı bir hale gelebilir.

Aort tedavi edilmezse ne olur?

Aort kapak hastalığı tedavi edilmezse kalp yorulmaya ve kalp kası bozulmaya başlar. Bunun sonucunda kalp yetmezliği tablosu ortaya çıkabilir. Kalp yetmezliği ciddi bir sorundur ve hastanın hayatını tehdit eder. Bu sebeple aort kapak hastalıklarının kısa sürede tedavi edilmesi önemlidir.

Aort kapak yetmezliği ilerler mi?

Aort kapak yetmezliği ilerleyici bir hastalıktır. Yavaş ilerleyen bir rahatsızlıktır ve kalbin bu duruma uyum sağlaması çok zaman alabilir. Bu sebeple aort kapak yetmezliği belirtileri uzun süre görülmez ancak belli bir süreden sonra ortaya çıkmaya başlar. Erken teşhis tedavinin seyri için önemlidir.

Aort kapak ameliyatı kaç saat sürer?

Aort kapak ameliyatı kalp kapağının değiştirilmesiyle yapılan bir işlemdir. Bu işlem 1,5 ile 2 saat arasında sürmektedir. Sorunun büyüklüğüne ve yaşanan komplikasyonlara göre ameliyat süresi uzayıp kısalabilir. Genel anestezi altında uygulanan ameliyattan sonra iyileşme süreci 6 ile 8 hafta sürer.

Aort kapak hastalıkları için hangi doktora gitmek gerekir?

Aort kapak hastalıkları için kalp ve damar cerrahisi uzmanlarıyla görüşmek gerekir. Çünkü hastalıklar genelde cerrahi operasyon gerektirebilir. Uzman bir cerrahın incelemesi sonucunda daha sağlıklı bir tedavi planı oluşturulabilir. Hastanelerin kardiyoloji bölümleri bu hastalık türleriyle ilgilenmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
4
1
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.