Aort Kapak Hastalıkları Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Aort Kapak Hastalıkları Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri
15.01.201616:54

Aort kapak hastalıkları, aort kapak yetmezliği ve aort kapak darlığı olarak görülmektedir. Bu hastalıkların tedavi yöntemleri nelerdir? Aort kapak hastalıkları hakkında ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 21.01.2019 12:24

Aort Kapak Hastalıkları Nedir?

Aort kapak hastalığı, kalbin sol bölgesinden tüm vücuda giden anaatardamar arasında olan kapacığın geriye kaçırma yani kapanamama bozukluğudur. Bu durum farklı nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Aort kapak hastalıkları genellikle doğuştan kalbin iki yaprakçıklı olması, doğuştan bağ dokusu yetmezliği olması ve romatizmal kireçlenme nedenleriyle oluşmaktadır. 

aort-kapak-hastaliklari-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-002.jpg

Bu etkenlerden dolayı aort kapak yetmezliği ve aort kapak darlığı yaşanmaktadır. Aort kapak yetmezliği ve aort kapak darlığı birçok soruna neden olmaktadır. Kalbin büyümesi ve kalbin çalışma bozukluğu gibi durumların oluşmasında etken olmaktadır. Bu durumlar kalp kasının güçünün azalmasına neden olunmaktadır. Bu iki hastalık birbirinden farklı olsa da, birbirine benzerlik göstermektedir. Genellikle belirtileri ve şikayetleri aynı şekilde seyreder. Hatta iki rahatsızlığında teşhisi aynı yöntemler ile saptanmaktadır. Tedavi yöntemleri de genellikle aynı yöntemler kullanılarak yapılmaktadır. Aort kapat yetmezliği ve aort kapak darlığı hastalıklarının tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmediği takdirde daha büyük sorunların oluşmasına neden olur. Bu nedenle gerekli bölümde uzman doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. Eğer erken teşhis ve tedavi olmaz ise bu hastalıklar daha da ilerleyerek tedavisi zorlaşır. 

Aort Kapak Hastalıkları


1. Aort Kapak Yetmezliği

Aort kapak yetmezliği kalp kapaklarının gereğince kapanmaması durumunda meydana gelmektedir. Romatizmal kalp hastalıklarına bağlı ortaya çıkmaktadır. Aort kapak yetmezliği ateşli romatizmal hastalıklar, yaşın ilerlemesi ve doğumsal nedenlerden dolayı oluşur. 

aort-kapak-hastaliklari-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-001.jpg

2. Aort Kapak Darlığı

Aort kapak darlığı, romatizma ateşi nedeni ile oluşan bir hastalıktır. Bu rahatsızlık genellikle boğaz ağrısı ile ortaya çıkmaktadır. Aort kapak darlığı doğumsal nedenlerden dolayı da meydana gelmektedir. Genellikle gençlerde ve yetişkinlerde görülmektedir. Bu hastalığın en büyük nedeni ise aort kapak yaprakçıklarının hareketsizlik durumudur. 

aort-kapak-hastaliklari-teshisi-ve-tedavi-yontemleri.jpg


Aort Kapak Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

Aort kapak hastalıkları aort kapak darlığı ve aort kapak yetmezliği olarak ikiye ayrılarak farklı şekilde görülmektedir. Yaşanan bu rahatsızlıklar iki farklı hastalıklar olsa da genellikle belirtileri aynı şekilde seyreder. Her iki hastalıkta oluşan belirti ve şikayetler genellikle bayılma, göğüs ağrıları, çarpıntı, yorgunluk ve nefes darlığı olarak olarak görülmektedir. Bu şikayetlerin hepsi aort kapak yetmezliği ve aort kapak darlığı anlatmaktadır. 

 • Bayılma
 • Göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Çarpıntı
 • Yorgunluk

aort-kapak-hastaliklari-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-003.jpg


Aort Kapak Hastalıkları Nedenleri 

Aort kapak darlığı ve aort kapak yetmezliği hastalıkların oluşma nedeni genellikle aynıdır. Bu iki hastalığın ilk nedeni doğumsal nedenlerdir. 3 yaprakçıklı olması gerekli kapakların iki yaprakçıklı olması ile yaşanır. Bu durum nedeniyle kapak tam olarak kapanamaz. Kapağın tam olarak kapanamaması ise aort yetersizliğinin oluşmasına neden olmaktadır. Kapakların 3 yaprakçıklı olmaması hali aort kapak darlığına da neden olur. Romatizmal hastalıklar özellikle ateşli romatizmal hastalıklar aort kapak darlığını oluşturan etkenler arasındadır. Aynı zamanda aort kapak yetersizliğide bu durumda görülmektedir. Yaşın ilerlemesi ile kapaklarda kalınlaşma yaşanır. Kalınlaşmalar esnekliğin bozulmasını sağlar. Bu yüzden aort kapak yetmezliği görülür. Aort kapak hastalıklarının oluşmasında farklı nedenlerde vardır. Bunlar genellikle bazı hastalıklardan oluşur. Bu hastalıklar birbirinden farklı durumlardan meydana gelen hastalıklardır. Hipertansiyon, şeker hastalığı, börek yetmezliği, kolestrol ve bağ dokusu hastalıkları aort kapak hastalıklarında risk faktörleri olarak bilinmektedir. Aynı zamanda sigara kullanımı bu hastalıkta risk faktörleri arasındadır. 

 • Doğuştan iki yaprakçıklı olması
 • Bağ dokusu yetmezliği
 • Ateşli romazitmal hastalıklar
 • Yaşın ilerlemesi

Aort Kapak Hastalıkları Nedenleri 


Aort Kapak Hastalıkları Teşhisi

Aort kapak hastalıklarının teşhisi ilk olarak hastanın şikayetleri dinlenerek yapılmaktadır. Hastanın şikayetleri ile hastalığın belirtileri karşılaştırılır. Daha sonra ise uzman kişi tarafından fiziki muayene yapılır. Ekokardiyografi ve kalp angiografi yöntemi uygulanmaktadır. Ekokardiyografi ile kalp kapaklarının darlık derecesi ve kalp kapaklarının yetersizliği saptanmaktadır. Bu yöntemler ile hastalık teşhis edilmektedir. 


Aort Kapak Hastalıkları Tedavi Yöntemleri

Aort kapak hastalıklarında iki farklı tedavi uygulanmaktadır. Tedavi yöntemleri ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi olarak yapılır. Tedavi yöntemi doktor tarafından belirlenmektedir. Tedavi hastalığın derecesi, hastanın durumu, hastanın farklı hastalıkları olup olmadığı, yaşı ve cinsiyeti önem taşımaktadır. Hipertansiyon hastalığı olan kişilerde ilaç tedavisi uygun görülmemektedir. İlaç tedavisinin temel amacı romatizmal ateş hastalığının tekrarlamasını önlemek, kalp iltihabı riskinden korunmaktadır. Cerrahi tedavi yönteminde aort kapak değişimi yapılmaktadır. Sorun yaratan, hastalığa neden olan kapak çıkartılır yerine farklı bir kapak takılır. Genellikle metal kapak ya da başka canlıdan bir hayvandan alınır. İşlem görmüş aort kapağı takılır. Bu yöntemler ile aort kapak hastalıkları tedavi edilmektedir. 

aort-kapak-hastaliklari-teshisi-ve-tedavi-yontemleri-004.jpg

Önerilen İçerik;

 Kalp Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
4
1
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.