Anksiyete Bozukluğu Nedir? Anksiyete Hakkında Bilgi

Anksiyete Bozukluğu Nedir? Anksiyete Hakkında Bilgi
13.08.201514:38

Anksiyete bozukluğu nedir? Belirtileri nelerdir? Ne yapılmalıdır? Bu içeriğimizde anksiyete bozukluğu hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için bir araya getirdik. işte anksiyete ile ilgili her şey!

Haber güncelleme tarihi 12.12.2018 10:11

Anksiyete Bozukluğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Herkeste zaman zaman yaşanabilecek korku, bunaltı ve sıkıntı gibi duygu durumlarıdır. Kişide kötü birşey olacakmış endişesi oluşmaktadır. Anksiyete nedeni bilincimizde olmayan yani nedeni hakkında net bir bilgimizin olmadığı, içsel bir tehlikeye karşı ruhsal korku ve tepki oluşumuna bedensel belirtilerin de eşlik etmesidir. Anksiyete çok hafif gerginlik ya da yüksek panik yoğunluğunda, değişik şekillerde yaşanabilmektedir. Tedavi olmaksızın, anksiyete bozuklukları kalmaya eğilimlidir. Tedavi yaşam tarzı değişiklikleri, danışmanlık ve ilaçları içerebilir. Danışmanlık tipik olarak bir tür bilişsel davranışçı terapi ile yapılır. Belirli bir yılda insanların yaklaşık % 12'si anksiyete bozukluğundan etkilenir ve yaşamlarının bir noktasında % 5 ile % 30 arasında bir oranda etkilenir. Erkeklerde kadınlarda iki kat daha sık görülürler ve genellikle 25 yaşından önce başlarlar. 

anksiyete-bozuklugu-hakkinda-.jpg


Kaygı İle Anksiyete Arasındaki Farklar

Kaygı yada endişe hali normal insanda olması gereken duygulardan birisidir. Ancak ifrat yada tefrit olarak ifade edeceğimiz ince bir çizgi söz konusudur. İfrat ve tefrit aşırıya kaçma halidir. Yani bu duyguda aşırıya kaçmak, aşırı derecede kaygı taşımak ifrat, hiçbir kaygı yaşamamak ise tefrittir. Normal bir insanda kaygı her zaman olumsuz bir netice doğurmaz. Stres kişinin motive olmasını ve dikkatini toplamasını sağlar. Bu durum kontrol edilemez bir durum haline gelirse yaşamış olduğunuz telaş ve korkular yaşamınızı engellemeye başlamışsa o zaman bir problem var demektir. İfrat dediğimiz çizgi bu noktada başlar. Anksiyete hastalığının sebebini bir çok psikolog yada psikiyatris örnekte olduğu gibi kişinin yapacağı bir hata neticesinde başına olumsuz bir şey geleceğini düşünmesine bağlamaktadır.

kaygi-.jpg


Anksiyete Bozukluğunun Belirtileri

Anksiyete yoğun olmadığı zamanlarda kişinin günlük yaşamını etkilemez fakat yoğunlaşmasıyla birlikte bir takım sorunlara yol açabilmektedir.

 • Kişinin mesleki ve ailevi yaşantısını etkiler.
 • Kişilerarası ilişkilerde zorlanır.
 • Huzursuzluk, gerginlik ve tedirginlik görülmektedir.
 • Dikkatini toparlayamama ve bir konu üzerinde yoğunlaşamama.
 • Uyku bozuklukları, kolay irkilme.
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi.
 • Görme bulanıklıkları, nefes darlığı, kalp çarpıntısı.
 • Gün içerisinde bu sorunla sık karşılaşılması gündelik sorunlara yol açar.

Bu durum eğer 6 aydır sürüyorsa ve kişi bu sorunla başa çıkamıyorsa sorunu bir psikiyatristle görüşmesi gerekmektedir. Anksiyete bozukluğu her 100 kişiden 30'unun yaşamının bir alanında görülmektedir. Ayrıca kadınlarda görülme oranı erkeklerden daha fazladır. 

anksiyete-bozuklugunun-belirtileri.jpg


Anksiyete Bozukluğu Tanısı Nasıl Konulur?

Stres ya da baskı altında kaygıya kapılmak normaldir. Bu durum vücudunuzun tehlikeye karşı vermiş olduğu yanıttır. Ancak endişe ve korkular hayatımızı ve ilişkilerinizi etkilemeye başladığı zaman anksiyete olarak ifade ettiğimiz kaygı bozukluğu başlamış demektir. Sürekli gergin veya kaygılı davranışlar, kaygılarınız, işinizi okulunuzu ya da aile sorumluluklarınızı yerine getirmenizi engelliyorsa, sinirlenmenize yol açan korkularınız varsa, her yerde tehlike ya da felaket olacağına dair düşünceleriniz oluşuyorsa anksiyete bozukluğu olma ihtimali yüksektir.

anksiyete-bozuklugu-tanisi.jpg


Anksiyetenin Fiziksel Semptomları Nelerdir?

Anksiyete teşhisi konulana kadar gösterilen belirtiler birçok hastane ve doktora gitmektedir. Kaygılar hissetmiş olduğunuz hislerde daha fazlasıdır. Bedeninizin kendi savaş ve tepkisine göre belirtilerde değişiklik gösterir. Birçok hastada gözlenen belirtiler aynı olmaktadır.

 • Sersemlik
 • Nefes almada güçlük
 • Baş ağrısı
 • Uykusuzluk
 • Halsizlik
 • Kalp çarpıntısı
 • Sık idrar yapma
 • Titreme veya seğirme
 • Kaslarda gerginlik
 • Terleme

anksiyetenin-fiziksel-semptomlari.jpg


Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Doktorunuz ile görüştüğünüz de size anti depresyonlar ve benzodiyazepinler içeren ilaçlar vermektedir. Sadece ilaç ile tedavi edilmesi hastaya her hangi bir yarar sağlamayacağı için terapi yöntemlerinin de kullanılması gerekir. Anksiyete tedavisi oldukça süreç isteyen bir yöntemdir. Ortalama 1 yıl sürmektedir. Hastalar 5 ile 6 seans sonrasında kaygı sorunlarını kontrol edebilmektedir.

anksiyete-bozuklugu-tedavisi.jpg

Önerilen İçerik;

 Anksiyete Bozukluğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.