Anal Fistül: Makatta Apse Belirtileri ve Lazer Tedavisi

Anal Fistül: Makatta Apse Belirtileri ve Lazer Tedavisi
09.07.202016:20

Ateş, titreme ve halsizlik gibi semptomlarla kendini gösteren anal fitül nedir? Makat apsesi olarak bilinen anal fistül nedenleri nelerdir? Ağrsız anal fistül ameliyatı ve tedavi yöntemleri...

Haber güncelleme tarihi 09.07.2020 17:10

Anal Fistül: Makatta Apse Belirtileri ve Lazer Ameliyatı

Anal Fistül: Makatta Apse Belirtileri ve Lazer Tedavisi

Anal fistül, bağırsağın ucu ile anüsün yakınındaki cilt arasında gelişen (kakanın vücudu terk ettiği) küçük bir tüneldir. Genellikle anüs yakınındaki dokuda irin (apse) toplanmasına neden olan bir enfeksiyonun sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Durmuş Kurt, anal fistüller rahatsızlık ve cilt tahrişi gibi hoş olmayan semptomlara neden olabileceğini ve genellikle kendi başlarına iyileşemediklerini hatırlatmaktadır. 

Anal Fistül: Makatta Apse Belirtileri ve Lazer Tedavisi

Cerrahi alandaki gelişmelere rağmen, anal fistülün tedavisi, özellikle karmaşık, transsfinkterik vakalarda hala zor bir sorundur. Cerrahi tedavi nükslerden kaçınmayı ve aynı zamanda normal sfinkter fonksiyonlarını korumayı amaçlar.  Anal fistül tedavisi zor bir anorektal hastalıktır. Anal fistül cerrahisinin anal inkontinans ve fistül nüksü cerrahları korkutan morbiditeleridir. Bunun üstesinden gelmek için internal sfinkter fistül traktı bağlanması, anorektal flep uygulaması, bioprostetik tıkaçlar gibi sfinkter koruyucu bir çok teknik denenmiştir. Anal fistül olarak bilinen makat apsesi tedavisinde kullanılan yöntemler arasında: 

  • Lazer Tedavisi: Radyal olarak yayan lazer fiber tedavisi, fistülü mühürlemek için küçük bir lazer ışını kullanılmasını içerir.
  • Fistülotomi: Fistülün tüm uzunluğunu kesmeyi içeren bir prosedür, böylece  yara iyileşir.
  • Seton Prosedürleri: Fistül içine seton adı verilen bir cerrahi iplik parçası yerleştirilir ve tedavi için başka bir işlem yapılmadan önce iyileşmesine yardımcı olmak için birkaç hafta orada bırakılır.

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.