Anal Fissür: Makat Çatlağı Belirtileri ve Ameliyatı

Anal Fissür: Makat Çatlağı Belirtileri ve Ameliyatı
09.07.202016:05

Makat bölgesinde çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan anal fissür nedir? Makat çatlağı nedenleri ve belirtileri nelerdir? Ağrısız anal fissür ameliyatı hakkında merak edilenler...

Haber güncelleme tarihi 15.12.2020 18:09

Anal Fissür (Makat Çatlağı) 

Halk arasında makat çatlağı olarak da bilinen anal fissür, anüsü çizen ince, nemli dokuda (mukoza) küçük bir yırtılmadır. Bağırsak hareketi sırasında sert veya büyük dışkı sonucunda ortaya çıkabilen anal fissür, bağırsak hareketleri sırasında ve sonrasında şiddetli ağrıya ve bazı parlak kırmızı kanamalara neden olmaktadır. Ayrıca anüsünüzün sonunda (anal sfinkter) kas halkasında spazmlar ortaya çıkabilmektedir. 


Anal Fissür Nedir?

Anal Fissür: Makat Çatlağı Belirtileri ve Ameliyatı

Makat çatlağı olarak da bilinen anal fissür, makat bölgesinde çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen çatlamalar olarak bilinmekltedir. Çatlamalar beraberinde yırtılmalara neden olarak dışkılamada zorlanma, tuvalet tutamama, makat çevresinde kanama ve tahrişlere neden olabilmektedir. 

Son derece ağrılı ve sancılı olarak bilinen anal fissür, genellikle hemoroid (basur) hastalığıyla sıklıkla karıştırılmaktadır. Bu hastalığın hemoroitten en büyük farkı, makat çatlaığının ağrılı olmasıdır. Öte yandan bu hastalıkta deri katlantısı şeklinde memeler oluşmaktadır. Hemoroitte ise dışkılama sırasında dışarı çıkmak görülmektedir. 

İlginizi Çekebilir: Hemoroid Nedir?


Anal Fissür Belirtileri Nelerdir?

Anal Fissür: Makat Çatlağı Belirtileri ve Ameliyatı

Hastalığın şiddetine bağlı olarak farklı semptomlar gösterebilen makat çatlağı sorunu, genellikle hemen hemen her hastada aynı belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Anal fissür hastalığına sahip bireylerde görülen en yaygın semptomlar arasında:

 • Dışkılama sorusunda yırtılmalar,
 • Dışkılama sırasında cam çıkartma hissi,
 • Makatta kanama veya sızıntı,
 • Dışkılamada zorluk,
 • Makat bölgesinde kaşıntı ve tahriş

İlginizi Çekebilir: Makatta Kanama Neden Olur?


Anal Fissür Neden Olur?

Anal Fissür: Makat Çatlağı Belirtileri ve Ameliyatı

Tıpkı hemoroid (basur) veya makat apsesi (anal fistül) gibi birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen makat çatlağı (anal fissür), genellikle inflamatuar bağırsak hastalıkları, ishal, kabızlık, crohn hastalığı veya doğum gibi durumlara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Genellikle neden ne olursa olsun çoğu hasta makat çatlağı problemi yaşamadan önce dışkılamada zorlanma durumuyla karşılaşmaktadır. 

Dışkılamanın çok sert bir yapıya sahip olması da makat çatlağına yol açan yaygın bir durumdur. Bu durum genellikle yetersiz sıvı tüketimi, düzensiz beslenme ve lifli gıdaların tüketilmemesi durumlarına bağlı olarak meydana gelmektedir. Tüm bu durumlar makatta çatlamaların meydana gelmesine ve yırtılmalara neden olarak anal fissür hastalığını ortaya çıkartmaktadır. 

İlginizi Çekebilir: Makatta Apse Neden Olur?


Anal Fissür Ameliyatı

Anal Fissür: Makat Çatlağı Belirtileri ve Ameliyatı

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Durmuş Kurt, özellikle küçük bebeklerde çok yayagın olarak görülen anal fissür (makat çatlağı) hastalığının aynı zamanda her yaşta insanı etkileyebileceğini söylemektedir. Öte yandan Dr. Kurt, anal fissürlerin çoğunun artan lif alımı veya sitz banyoları gibi basit tedavilerle çözülebileceğini hatırlatırken bazı kişilerde ilaç tedavisi veya cerrahi operasyona ihtiyaç duyabileceğini söylemektedir. Makat çatlağı tedavisinde kullanılan yöntemler arasında:

 • Harici olarak uygulanan nitrogliserin (Rectiv), fissüre kan akışını arttırmaya ve iyileşmeyi teşvik etmeye ve anal sfinkteri rahatlatmaya yardımcı olur. Nitrogliserin genellikle diğer konservatif önlemler başarısız olduğunda tercih edilen tıbbi tedavi olarak kabul edilir. Yan etkiler şiddetli olabilen baş ağrısını içerebilir.
 • Lidokain hidroklorür (Ksilokain) gibi topikal anestezik kremler ağrının giderilmesine yardımcı olabilir.
 • Anal sfinkter kasını felç etmek ve spazmları gevşetmek için Botulinum toksin tip A (Botox) enjeksiyonu .
 • Oral nifedipin (Procardia) veya diltiazem (Cardizem) gibi kan basıncı ilaçları anal sfinkterin rahatlamasına yardımcı olabilir. Bu ilaçlar ağızdan alınabilir veya harici olarak uygulanabilir ve nitrogliserin etkili olmadığında veya önemli yan etkilere neden olduğunda kullanılabilir.
 • Diğer tedavilere dirençli kronik bir anal fissürünüz varsa veya belirtileriniz şiddetli ise ameliyat önerilmektedir. Doktorlar genellikle spazmı ve ağrıyı azaltmak ve iyileşmeyi desteklemek için anal sfinkter kasının küçük bir kısmını kesmeyi içeren yanal iç sfinkterotomi (LIS) adı verilen bir prosedür uygular.

İletişim: 05462764405


Önerilen İçerik: Kasık Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.