Altıncı Hastalık Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Altıncı Hastalık Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
17.08.201513:21

Bir bebek hastalığı olan altıncı hastalık, yüksek ateş sonrasında vücutta meydana gelen kırmızı döküntülerdir. Bu içeriğimizde altıncı hastalık hakkında bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 18.01.2019 11:23

Altıncı Hastalık Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tehlikeli olmamakla birlikte genellikle bebeklerde görülen altıncı hastalık, herpes virüsünün neden olduğu döküntülü bir hastalıktır. Virüsün vücuda girmesinden 10 gün sonra belirti gösteren hastalık bu süreçte kuluçkaya yatarak ürermeye başlar. Yüksek ateş ile belirti gösteren bu hastalık ateşin düşmesiyle birlikte vücutta oluşan kırmızı döküntüler ile kendini göstermeye başlar. Bebeğin veya çocuğun ateşinin yükselmesi durumunda ebeveynler bir an önce doktora başvurmalı ve rastgele ilaç tedavisinden kaçınmalılardır. Birçok çocuk hastalığında olduğu gibi tedavi sürecinin bitmesiyle ve iyileşmenin sağlanmasıyla birlikte vücut bu hastalığa karşı bağışıklık kazanır ve bir daha hastalığın tekrarlaması söz konusu değildirBulaşıcı bir hastalık olan altıncı hastalık, solunum yolu ile kişiden kişiye kolayca bulaşabilir. Yalnızca solunum yoluyla bulaşıcılık gösteren altıncı hastalık, temas yoluyla çok nadir olarak bulaşmaktadır. Aynı zamanda yetişkinlerin tükürüklerinde bulunabilen HHV-6 ve HHV-7 virüsü bebeklerde altıncı hastalık oluşmasına neden olabilir. Hastalığın genellikle geçiş mevsimlerinde yani ilkbahar ve sonbahar aylarında görülme sıklığı artmaktadır. Ancak bulaşıcı bir hastalık olan altıncı hastalıkta salgın riski oldukça az olmakla birlikte tüm yıl boyunca görülebilen bir hastalıktır.

altinci-hastalik-hakkinda.jpg


Altıncı Hastalık Nasıl Bulaşır?

Bebek veya çocuk hastalığı olarak nitelendirilen altıncı hastalığın yetişkinlerde görülme sıklığı oldukça azdır. Altıncı hastalığın yetişkinlerde görülmemesinin nedeni ise bebeklik döneminde geçirilen bir hastalık olması ve dolayısıyla hastalığın bir kez geçirilmesi ile birlikte vücudun bağışıklık kazanmasıdır.

altinci-hastaligin-bulasma-yollari-.jpg

Altıncı hastalık genellikle kişiden kişiye solunum yoluyla bulaşmaktadır. Hastalığın temas yoluyla bulaşması oldukça düşük bir ihtimaldir. Altıncı hastalık, havada bulunan damlacıkların solunum yoluyla vücuda girmesiyle meydana gelmektedir. Bebeklerde altıncı hastalığın en sık görüldüğü dönemler 6. ay ile 18. ay aralığındadır. Altıncı hastalığa karşı koruma sağlayan aşının bulunmamasından dolayı hastayla yakın temastan kaçınmalı ve kişisel temizliğe oldukça dikkat edilmelidir. Eller sık sık yıkanmalı ve hijyene önem verilmelidir.


Altıncı Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Altıncı hastalığın en belirgin özelliği yüksek ateştir. Hastalığın tanısı ancak ateş sonrasında konulabilmektedir. Bunun nedeni ise döküntülerin ateş sonrasında meydana gelmesidir. Ateş sonrasında vücutta oluşan kırmızı döküntüler, bebeklerin diş çıkarma dönemlerindeki ateş sonrasında da meydana gelebilmektedir.

  • Yüksek ateş
  • Ateşin aniden düşmesiyle birlikte boyun, gövde, kol ve bacaklarda pembe renkli döküntüler
  • Burun akıntısı
  • Göz kapaklarında şişlik
  • İshal

altinci-hastalik-001.jpg


Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Altıncı hastalığın en belirgin özelliği 3-4 gün süren yüksek ateştir. Ateşin aniden düşmesi durumunda vücutta kırmızımsı veya pembemsi döküntüler oluşmaya başlar. Ancak bu döküntüler ateş düşmeden oluşmaya başlamış, uykuya eğilim, dalgınlık, halisünasyon görmek, ateşin yeniden yükselmesi, ense sertliği, nefes darlığı, hırıltılı nefes alma ve şiddetli öksürük gibi belitileri görülmesi durumunda vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır. Altıncı hastalık aynı zamanda beyin zarı, beyin dokusu, akciğer ve karaciğer iltihabına nadiren de olsa neden olabilir. Aynı zamanda altıncı hastalıkta lenf bezlerinin şişmesi de görülebilir.

altinci-hastalik-belirtileri-nelerdir.jpg


Altıncı Hastalık Tedavisi

Altıncı hastalık nadiren görülen durumların dışında tehlikeli bir hastalık değildir. Aynı zamanda altıncı hastalığın tedavisinde antibiyotik kullanılmaz. Bu nedenle ebeveynlerin rastgele ilaç kullanımdan kaçınılması önerilmektedir. Ebeveynler herhangi bir hastalık durumunda mutlaka doktora başvurmalı ve doktor kontrolünde bir tedavi uygulanmalıdır. Altıncı hastalığın tedavisinde önemli olan ateşin kontrol altında tutulması ve hastanın bol bol istrahat ederek dinlenmesidir. Aynı zamanda tedavi sürecinde bebeğin veya çocuğun bol bol sıvı tüketmesi sağlanmalıdır. Ateşin kontrol altında tutulması için sık sık ılık duş yaptırılması faydalı olabilir. Bir de iyileşme sürecini büyük ölçüde etkileyen bir unsurda hijyendir. Ellerin sık sık yıkanması ve kişisel hijyenin yanı sıra bulunan ortamında hijyenik olması oldukça önemlidir.

altinci-hastalik-tedavisi.jpg

Önerilen İçerik;

 Kızamık Nedir? Kızamığın Belirtileri ve Tedavisi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
40
8
40
8
7
7
8
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.