Alt Solunum Yolu Enfeksiyonu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Alt Solunum Yolu Enfeksiyonu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
15.11.201508:16

Alt solunum yolu enfeksiyonu nedir? Nasıl tedavi edilir? Haberimizde inceleyebilirsiniz. İşte alt solunum yolları enfeksiyonu ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler!

Haber güncelleme tarihi 21.12.2018 17:27

Alt Solunum Yolu Enfeksiyonu Nedir?

Alt solunum yolu gırtlak, soluk borusu ve akciğerlerden oluşmaktadır. Alt solunum yolu enfeksiyonları akut bronşit, kronik bronşit, koah, zatürre ve verem olarak görülmektedir. Akut bronşit akciğerler de hava yollarının akut ödemidir. Alt solunum yolu hastalıklarında en sık görüleni akut bronşittir. Alt solunum yolu hastalıkları virüsler ve bakterilerden dolayı oluşmaktadır. Aynı zamanda akciğer iltihaplanması sonucunda alt solunum hastalıklarından olan zatürre yaşanmaktadır.

 • Akut Bronşit
 • Koah
 • Zatürre
 • Verem
 • Astım

alt-solunum-yolu-enfeksiyonu-nedir-nasil-tedavi-edilir.Jpeg


Alt Solunum Yolları Nelerdir?

Gırtlak

Gırtlak solunum sisteminin temel organıdır. Birbirine kas ve zarlarla bağlı kıkırdaklardan oluşan yapısı bulunmaktadır. Bundan dolayı gırtlak sürekli açıktır ve hava girişine izin vermektedir.

Soluk Borusu

Yutak ve akciğerler arasında ki boşluk kısımdır. Gırtlak, soluk borusunun başlangıç kısmıdır. Soluk borusu iç yapısında nemli yüzey ve tüyler bulunmaktadır. Burunda olduğu gibi nemli yüzey ve tüyler toz ve maddelerin tutulmasının sağlamaktadır. Bu maddeler öksürük ve balgam sayesinde dışarı çıkarılmaktadır. Soluk borusunun alt kısımları bronşlardan oluşmaktadır. Alt kısım da bulunan bronşlar ikiye ayrılmaktadır. Bu bronşlar dan biri sağ diğeri sol akciğere bağlıdır.

Akciğerler

Akciğerler, solunum sisteminin en önemli organlarından biridir. Akciğerler, göğüs kafesinin içinde bulunmaktadır. Plevra denilen zar akciğerlerin üzerini kaplamakta ve akciğerleri darbe, basınç gibi zarar verici dış etkenlerden korumaktadır. Akciğerler iki ayrı parçadan oluşmaktadır. Bunlar sağ ve sol olarak ayrılmaktadır. Bu parçalar lob adı verilen bölümlere ayrılmıştır. Bronşlar akciğerler de ince dallara bölünmektedir. İnce dallara bronşçuk adı denilmektedir. Bronşçuklar, hava keselerine bağlıdır. Bu hava keseleri alveoldür. Alveol, akciğere birçok katkı sağlamaktadır. Akciğer yüzeyinin daha geniş olmasının sağlayarak, solunumu kolaylaştırır, hava ve kan arasında olması gereken gaz alışverişini sağlamaktadır. 

enfeksiyon-003.jpg


Akut Bronşit

Akut bronşit, sıradan bir alt solunum yolu hastalığıdır. Yaşanan soğuk algınlığın sonrasında oluşmaktadır. Genellikle herkeste görülür ve çok yaygın bir hastalıktır. Genellikle üst solunum yolların da bulunan virüslerden dolayı oluşmaktadır. Üst solunum yolu enfeksiyonundan dolayı oluşan bronşit, bronşların iltihaplanması sonucunda gelişmektedir. Akut bronşit genellikle soğuk algınlık ve grip geçiren kişiler de daha sık görülmektedir. Akut bronşit, kapalı alanlarda, havalandırmasız ortamlar da olan kişiler de yaşanmaktadır. Virüs yolu, solunum yolu ve el sıkışma ile bu hastalık kişiden kişiye geçmektedir. Akut bronşit neredeyse 10 kadar süren bir hastalıktır.

alt-solunum-yolu-enfeksiyonu-nedir-nasil-tedavi-edilir.jpg


Akut Bronşit Belirtisi

Bronşitin ilk ve genel belirtisi kuru öksürük olarak bilinmektedir. Bu öksürük geceleri daha sıklaşmaktadır. Bronş içinde oluşan hücreler yeterli sıvı alıp ıslanamadığı için balgam oluşuyor. Ateş, halsizlik ve göğüs ağrıları görülmektedir.

 • Öksürük
 • Ateş
 • Halsizlik
 • Göğüs ağrıları

Akut Bronşit Tedavisi

Akut bronşit tedavisinde antibiyotik kullanımına gerek duyulmamaktadır. Yoğun şekilde öksürük yaşandığı için öksürük şurubu verilmektedir. Aynı zamanda ağrı kesici de kullanılmaktadır. Akut bronşitte balgam oluşumu çok ise antibiyotik kullanımına gerek duyulmaktadır. İlaçların yanı sıra beslenme ve sıvı tüketimine dikkat edilmelidir. Sigara kullanımı kesinlikle durdurulmalıdır.


Kronik Bronşit

Kronik bronşit, akciğerleri soluk borusuna bağlayan bronşların iltihaplanması sonucunda oluşmaktadır. Bronşların iltihaplasınması sonucunda akciğerlere hava giriş çıkışı azalmaktadır. Bu durum sebebiyle akciğerler, mukus ve salya üretmeye başlar. Kronik bronşit 2 yıl üst üste 3 ay süreyle görülmesi durumuna denilmektedir. Genellikle sigara kullanan kişilerde görülmektedir fakat sigara kullanmayan kişiler de ise hava kirliliği, kronik astım ve kronik akciğer enfekisyonlarından dolayı yaşanmaktadır. 

alt-solunum-yolu-enfeksiyonu-nedir-nasil-tedavi-edilir.JPG

Kronik Bronşit Belirtileri

Kronik bronşitin en sık görülen belirtisi öksürük ve balgam olarak bilinmektedir. Geceleri sık ve rahatsız edici şekilde öksürük yaşanmaktadır. Öksürük hastayı uykudan uyandıracak şiddettedir. Nefese alma güçlüğü çekilir. Nefes alıp verme de kişi de hırıltı vardır. 

 • İnatçı ve mukuslu öksürük
 • Nefes alıp vermede hırıltı
 • Zor nefes alma
 • Gögüs bölgesinde sertlik

Kronik Bronşit Tedavisi

Doktor, tarafından hava yolunu açmaya yardımcı ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçlar düzenli olarak kullanılması gerekir. Akciğerlerde enfeksiyon görülürse antibiyotik ile tedavi edilmektedir. Kanlarından oksijen oranı düşük olan hastalarda oksijen tedavisi uygulanmaktadır. Rahat bir solunum sağlanması için oksijen verilir. 


Zatürre

Zatürre, virüs ve bakterilerden dolayı oluşan akciğer enfeksiyonudur. Zatürre genellikle pnömokok bakterisi sebebiyle oluşmaktadır. Bu hastalık bağışıklık sistemini bozararak, diğer organlara zarar vermektedir. Günümüzde zatürre sebebiyle ölümler yaşanmaktadır. Bu hastalık her yaşta görülmektedir. Bebek, çocuk ve gençlerde daha sık yaşanmaktadır. Zatürre, böbrek, diyabet ve karaciğer sirozuna dahi yol açmaktadır. Genellikle yakın temas sonucu bulaşmaktadır.

alt-solunum-yolu-enfeksiyonu-nedir-nasil-tedavi-edilir-001.jpg

Zatürre Belirtileri

Zatürre üst solunum yolu enfeksiyonun sonrasında aniden ortaya çıkmaktadır. Yüksek ateş, üşüme ve titreme en sık yaşanan belirtileridir. Öksürük ve öksürük sonrasın da oluşan balgam görülmektedir. Nefes alırken göğüste batma hissi ve nefes darlığı yaşanıyor. İştahsızlık da sıklıkla görülmektedir. Kişide kusma, ishal, baş ve eklem ağrıları da zatürre belirtisidir.

 • Yüksek ateş
 • Üşüme
 • Titreme
 • Öksürük
 • Balgam
 • İştahsızlık
 • Kusma
 • İshal
 • Baş ve eklem ağrıları
 • Göğüste batma hissi
 • Nefes darlığı

Zatürre Tedavisi

Zatürre tedavisin de antibiyotik kullanılmaktadır. Zatürre hastalığının tedavisinde önemli olan antibiyotiğin doğru seçilmesi, doğru miktar ve doğru süre içinde kullanılmasıdır. Zatürrede ateş yüksek şekilde görülmektedir. Bu yüzden ateş düşürücüler kullanılmaktadır. Aynı zamanda öksürük için öksürük şurupları, balgam için balgam söktürücü ilaçlar verilmektedir. Vücut direnci düştüğü için vitaminlerden destek sağlanması önerilmektedir. Alkol kullanımı durdurulmalıdır. Spor ve egzersizler vücut direncinin yerine gelmesini sağlamaktadır. Bu yüzden düzenli olarak spor yapılması fayda sağlamaktadır. Beslenme düzenine dikkat edilerek, vitamin açısından zengin sebze ve meyveler tüketilmelidir.


Koah

Koah, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ismin baş harflerinden oluşan ve kısaltılmış bir hastalık adıdır. Akciğerlerin en küçük parçası olan ve kanın oksijenlenmesini sağlayan alveollerin genişlemesi nedeni ile oluşan hastalıktır. Genellikle sigara tüketimi yüzünden oluşmaktadır. Diğer bir sebebi ise meslek hastalığıdır. Maden işçileri ve boya işçilerinde görülmektedir. Sigara tüketimi ve meslek yüzünden koah oluşmaktadır.

alt-solunum-yolu-enfeksiyonu-nedir-nasil-tedavi-edilir-002.jpg

Koah Belirtileri

Koahın en sık rastlanan ve belirgin belirtisi öksürük, balgam ve nefes darlığıdır. Öksürük ve balgam çıkarma sıklıkla görülmektedir. Öksürük balgamdan dolayı daha da artış göstermektedir. Aynı zamanda kan tükürme de görülmektedir. Koahın bilinen bir diğer belirtisi nefes darlığı, kişiye zorluk yaşatmaktadır. Yürüme, hızlı yürüme ve merdiven çıkma gibi durumlarda zorluk yaşanmasına neden olmaktadır.

 • Öksürük
 • Balgam
 • Kan tükürme
 • Nefes darlığı

Koah Tedavisi

Koah tedavisi, hastalığı tamamen geçirmemektedir. Koah tedavisi sadece kişinin yaşam kalitesini yükseltmektedir. Aynı zamanda hastalığın daha ileri boyutlara gitmesini engellemektedir. Koah sigara tüketiminden dolayı meydana geldiği için kişi sigaralı ortamlarda bulunmamalıdır. Akciğer ve bronşların açılmasını sağlamak için ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Bu tedavi süresince asabiyet ve duygusal travmalar yaşanmaktır. Bu süreci daha kolay atlatmak için psikolojik tedavi de önerilmektedir.


Astım

Astım en sık rastlanan alt solunum yolu hastalıklarından biridir. Solunum yollarının daralması sonucunda gelişen kronik bir hastalıktır. Akciğerlerde oluşan daralma ve iltihaplanma sonucu yaşanmaktadır.

alt-solunum-yolu-enfeksiyonu-nedir-nasil-tedavi-edilir-003.jpg

Astım Belirtileri

Nefes alırken farklı bir ses çıkması astımın belirtilerindendir. Sürekli yaşanan kesilmeyen ve geceleri daha da artan öksürük, nefes ve göğüs darlığı astımın başlıca belirtileridir.

 • Nefes alırken farklı bir ses çıkması
 • Nefes darlığı
 • Göğüs darlığı

Astım Tedavisi

Astım tedavisi olan bir hastalıktır. Doğru tedavi ile astımı kontrol altına almak mümkündür. Astım tedavisinde sürekli doktor kontrolünde olmak gerekmektedir. Doktorun önerdiği ilaçların düzenli olarak kullanılması önem taşımaktadır. Allerjen ve tetikleyen durumlardan uzak durulmalıdır. Hava yolunun genişlemesini sağlayan ilaçlar kullanılmaktadır. 


Verem

Verem hastalığının bir diğer adı tüberkülozdur. Verem sıklıkla görülen bir hastalıktır. Türberküloz mikropları vücuda solunum yolu ile girerek, vücutta aktif hale gelir. Verem bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalık vücutta bulunan bütün organlara zarar verebilir. Verem en sık akciğerlerde görülmektedir. Vücut direncinin zayıflaması ve mikropların çoğalması hastalığın ilerlemesine yol açar.

alt-solunum-yolu-enfeksiyonu-nedir-nasil-tedavi-edilir-004.jpg

Verem Belirtileri

Verem hastalığında en belirgin belirti öksürüktür. Öksürüğün yanı sıra balgamda görülmektedir. Balgamla beraber kan gelmesi, kronikleşmesini işaret etmektedir. Diğer belirtileri ise, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı ve gece terlemesi olarak görülür.

 • Öksürük
 • Balgam
 • Kan gelmesi
 • Halsizlik
 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı 
 • Gece terlemesi

Verem Tedavisi

Verem tedavisi, uzman hekim tarafından önerilen ilaçlarla tedavi edilmektedir. Bu hastalığın hastalık derecesine göre tedavi şekli farklılık göstermektedir. Ayakta tedavi ya da hastanın insanlardan uzak şekilde tedavi edilmesi ile uygulanmaktadır. Tedavi süresi 6 ay sürmektedir. Başlangıç tedavisi olarak 2 ay yoğun bir tedavi uygulanmaktadır. 2 ay sonrasında 4 ay ise idame tedavisi uygulanmaktadır. Verem tedavisinde doktor kontrolü altında olmak önem taşımaktadır. Doktorun önerdiği ilaçlar doğru kullanılmalıdır. Aynı zamanda beslenme düzeni de bu hastalıkta önemlidir. Kişiler, beslenme durumuna özen göstermelidir.

Önerilen İçerik;

 Bağışıklık Nedir? Nasıl Kazanılır?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
323
69
144
23
22
29
29
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.