Allah Samana Zeval Vermesin!

Yaşamın Düşü
Yaşamın DüşüBen bir düştüm düştüm bittim..Bu içerik Gündem kategorisine 02 Temmuz 2017 16:33 tarihinde eklendi

1993 yılı hafızalarda iyi bir yıl olarak kaydedilmemiş, sürekli birilerinin suikaste kurban gittiği bu yıl adeta bir karabasan gibi üzerimize çökmüştür. Kıyımlar, katliamların olduğu ölümün en üst safhaya çıktığı 93 yılı sonraki yıllara gebe olacaktır. İşte, 2 Temmuz 1993 yılında yaşanılan olayların temelindeki temelsiz oluşum..!

1993 ya da 2000 yılı yahut kişiler, adresler fark etmiyor bizler yaşanılanlara odaklanacağız. Bizler insan olarak yaşanılanların temellerine inip, yaşanılan bu katliamın ne amaçla yapıldığını anlamaya çalışacağız.

Kültür Bakanlığı tarafından yapılan, Pir Sultan Abdal Şenlikleri her yıl olduğu gibi 1993 yılında da yapılıyordu. Her yıl yapılan şenliklere birçok sanatçı, aydın katılıyordu. Söz konusu Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi üzerine önceden halkı galeyana getirme planları işliyor ve başarılı bir şekilde de sonuçlanacaktı. Öyle ki bu şenliklere sözleriyle gündeme bomba gibi düşen Aziz Nesin katılacaktı.

Peki Aziz Nesin neden tepkilerin hedef noktasına oturtulmuştu?

Çünkü Aziz Nesin

  • Kuran-ı Kerim hakkında bir şeyler yazıp çizmişti…
  • Hz. Muhammed’i eleştirmişti...
  • Ve Allah’a inanmadığını dile getirmişti…

İşte Aziz Nesin bunları söylemişti… Evet Aziz Nesin bunları dile getirmişti ama bu onu diri diri yakmak için bir gerekçe olarak kabul edilebilir mi! (Kuran-ı Kerim'de yakarak canlıları öldürmek büyük bir günahtır.) Kutsal kitabın yanı sıra bu vicdani ve insani bir durumdur.

O otelde yaklaşık 60 gazeteci, bilim insanı olan aydınlar da vardı. Bu kitleyi de hepsini içine alacak derecede sloganlar atılmıştı. Aydınların bulunduğu Madımak Oteli’ne doğru ‘Sivas Aziz’e Mezar Olacak’ sloganlarıyla, giderek patlamaya hazır bir bombaya dönüşen bir geniş topluluk kitleler halinde ilerliyordu.

Sloganlar sözcük değiştirmişti. “Kahrolsun laiklik” diye tek ağızdan bağırılıyordu. Ancak adres değişmemişti, istikamet Madımak Oteli’ydi. Madımak Oteli'nde bulunan aydınlar tutsak kalmışlar ve kendilerine uzanabilecek bir yardım eli bekliyorlardı.

Bekledikçe umutlar tükendiği gibi, kendilerini nasıl bu cehennemden kurtaracaklarını düşünmeye başlamışlardı. Yoksa başkaları onları kurtarmak için gelmeyecekti. Ölüme terk edilen Madımak Oteli’nin etrafını ateş topuna dönmüştü!

Ey insanlık! Siz siz olun insanların kutsal değerlerini aşağılamayın, onların değerlerine söz etmeyin. Aziz Nesin’in yaptıklarını doğru bulmuyorum. Nesin, kendinin ifade özgürlüğünü dile getirirken bir inancın değerlerini yerden yere vurdu. Bunun neresi doğru!

Bu mudur adalet, özgürlük ve insanlık! Ancak biz insanlar, her ne olursa olsun bir savaş meydanı olmadıkça birinin canına kıymanın ne derece günah ve insanlık dışı bir girişim olduğunu unutuyoruz.

MADIMAK OTELİ YANDI! İNSANLIK KÜL OLDU!

Sivas'ta yaşanılan kıyımın ertesi günü bizlere ne mi kaldı!

  • Enkaz bir şehir
  • Öfke ve nefretin kusulduğu bir meydan
  • Kendilerini kahraman sanan bir yığın suçlu

CANLAR ATEŞE VERİLDİ!

Kulaktan dolma bilgilerle birlikte büyük bir kinle ilerleyen kalabalıktan birini çıkarıp, "Nereye gidiyorsunuz! Neden bu sloganları atıyorsunuz" diye sorsaydım, inanın neden yaptığını bilmeyecek ve bana din elden gidiyor diyecekti! 

Oysaki yapılan bu kıyım İslam dininin bizler için öngördüğü değerlerle örtüşmüyordu. Ne yaptığını bilmeyen bir yığın insan, cuma namazı sonrası büyük bir cehaletle dini kurtarmak için satırlarla Madımak Oteli'ne doğru yol almışlardı. 

Saman çabuk tutuşur ve bir anda yok eder. Madımak katliamında da insanlar bir anda öfkelerine, nefretlerine yenik düşmüştü. İnsanlığı, vicdanı terk edip otelde bulunan insanları ateşe verip, adeta ölmelerini beklediler. Madımak Oteli'nde bağıran, cayır cayır yanan insanların hiç mi çığlıkları duyulmadı. Kusura bakmayın, İslamiyet bunu öngörmüyor. Dinimizce, bir insanı yakarak öldürmek günahtır. Hiç okumamışız, hiç okumuşuz. Allah samana zeval vermesin!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
BENZER İÇERİKLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.