Ali Babacan Kimdir? Ali Babacan Nereli ve Eşi Hakkında Bilgi

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kurucuları arasında yer alan Ali Babacan, twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarla dikkat çekiyor. İşte Ali Babacan Kimdir? ve Ali Babacan Nereli ve Eşi Kim? gibi sorularının yanıtı.
Ali Babacan Kimdir? Ali Babacan Nereli ve Eşi Hakkında Bilgi

Kurucularından biri olduğu AK Parti'den ayrılan Ali Babacan, 2020 yıllarının başında DEVA kısaltması partisini kurmak için İçişleri Bakanlığına dilekçe vererek partisini oluşturdu. İşte DEVA partisinin genel başkanı Ali Babacan Kimdir? Ali Babacan Nereli? ve Ali Babacan Eşi hakkında bilgi.


Ali Babacan Kimdir?

Ali Babacan Kimdir?

4 Nisan 1967'de Ankara'da doğan Ali Babacan, 54 yaşındadır. 1985 yılında TED Ankara Kolejini başarılı aldığı puanlarla okulun birincisi olmayı başarmıştır. Aradan 4 yıl geçti ve Yüksek öğretimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)'de Endüstri Mühendisliği bölümünde tıpkı lisede olduğu gibi birincilikle tamamlamıştır.

1990 senesinde başvurduğu Amerika'nın en prestijli bursu Fulbright'ı kazanarak ABD'nin yolunu tuttu. Burada Northwestern Üniversitesi'nde işletme bölümünde yüksek lisans yaptı ve Amerika'nın önemli finans sektörlerine danışmanlık hizmeti veren büyük şirkette çalıştı. 1994 yılında ise Türkiye'ye geri dönerek ailesinin şirketinin müdürü oldu. Babacan, evli ve üç çocuk babasıdır.


Ali Babacan'ın Eşi Kimdir?

Ali Babacan'ın Eşi Kimdir?

Türkiye'ye aile şirketi için tekrardan geri dönen Ali Babacan, geldikten 1 sene sonra Ülkü Zeynep Babacan ile dünya evine girdi. Bu çiftin Kerem, Dilara ve Emir olmak üzere 3 çocuğu bulunmaktadır.


Ali Babacan Nereli?

Ali Babacan Nereli?

1967 yılında Ankara'da doğsa da aslen Şereflikoçhisar'da yer alan Değirmenyolu köyündendir. Çocukluk yıllarını Ankara'da geçiren Ali Babacan, üniversite eğitimine kadar burada kaldı. Daha sonradan Amerika'ya giderek kendisini geliştirdi.


Ali Babacan Partisi

Ali Babacan Partisi

Kurucuları arasında yer alan Ali Babacan, 2019 yılının Temmuz aylarında AK Parti'den istifa etti. Daha sonra 9 ay içerisinde yeni partisinin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığına gönderdi ve Demokrat ve Atılım Partisi resmen kurulmuş oldu. DEVA kısaltmalı partinin ilk kurul toplantısı sonrası Ali Babacan, genel başkan oldu.


Ali Babacan Eğitim Hayatı

Ali Babacan Eğitim Hayatı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun olan Babacan,  Yüksek lisansını ABD'de Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management'de İşletme Dalında tamamladı. ABD'de finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette çalıştı. Ankara'da ticaretle uğraştı.


Ali Babacan’ın Siyasi Hayatı

Ali Babacan’ın Siyasi Hayatı

2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Kurucu Üyesi olarak siyasete adım atan Babacan, Parti’nin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştir. 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde, 22. Dönem Ankara Milletvekili oldu. 58. ve 59. T.C. Hükûmetlerinde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görevlendirildi.3 Haziran 2005 tarihinde, Devlet Bakanlığı görevinin yanı sıra Avrupa Birliği ile müzakereleri yürütmek üzere Başmüzakereci olarak atandı. 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde, 23. Dönem Ankara Milletvekili olarak yeniden seçildi.29 Ağustos 2007 tarihinde, 60. T.C. Hükûmeti’nin Dışişleri Bakanı olarak atandı.1 Mayıs 2009 tarihinde, 60. T.C. Hükûmeti’nde “Ekonomik Konularda Genel Koordinasyondan Sorumlu” Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirildi.12 Haziran 2011 genel seçimlerinde, 24. Dönem Ankara Milletvekili olarak bir kez daha seçildi. 61. ve 62. T.C. Hükümetlerinde “Ekonomik Konularda Genel Koordinasyondan Sorumlu” Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirildi. Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 64. Hükümette Adalet ve Kalkınma Partisi Ankara Milletvekili olarak görev alan Babacan, 65. Hükümette mecliste yer bulamadı.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.