Alabay Cinsi Köpek Bakımı ve Özellikleri

Alabay Cinsi Köpek Bakımı ve Özellikleri
25.01.201920:18

Eğer bir Alabay köpeği sahiplenmeyi düşünüyorsanız bu yazımız tam da size göre! Alabay köpeği hakkında merak edilen tüm özellikleri ve bakımı hakkında her şeyi öğreneceksiniz. Gelin bu muazzam dostumuza birlikte göz atalım..

Haber güncelleme tarihi 12.06.2020 19:54

Alabay Cinsi Köpek Bakımı ve Özellikleri

Alabay, bir diğer adı ile Alabai köpeği çoban köpekleri arasında en çok tercih edilen cinsler arasında yer almaktadır. Ayrıca dünyanın en eski köpek ırkları arasında yer almakta olan bu tür oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. Tahmini olarak bundan 4000 yıl öncesine dayanan tarihe sahip Alabay köpeği Tibet’e özgü olduğu düşünülmektedir. Günümüzde ise dünyanın bir çok farklı noktasında ideal çoban köpeği olarak kullanılırken en yaygın olarak Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan da görülmektedir.

Hem iyi bir avcı hem de başarılı bir bekçi köpeği olma özelliği ile nam salmış Alabay köpeği, tarih boyunca bir çok farklı statüde yer almıştır. Eski kaynaklara göre bu türün Moğol seferleri sırasında askerlere destek olması, koruması ve savaşçı ruhunu sergilemesi için kullanılmıştır. Günümüzde Asya dışında pek de rastlanmayan bu tür çiftliklerde, fabrikalarda ve evlerde koruma amacı ile tercih edilmektedir.

Alabay Köpeği


Alabay Köpek Kişiliği

Alabay köpeği kişiliği ile son derece koruyucu ve kollayıcı bir türdür. Her daim tehlikelere karşı dikkatle hareket etmekte olan bu tür, yabancılara karşı oldukça saldırgan davranışlar sergileyebilmektedir. Doğası gereği bekçilik ile ustalaşmış Albay köpeği içgüdüsel olarak sahibini her daim korumaya meyillidir. Bu durum Alabay köpeğinin sahibine olan bağlılığını göstermektedir. Ancak yabancıları korkutmaması için yavruluktan itibaren iyi bir eğitim ve sosyalleştirme geretirmektedir.

Bulunduğu bölgede lider olmak isteyen kişiliği ile dikkat çeken Alabay köpeği kendisinden başka köpekler ile aynı ortamda olmaktan hoşlanmamaktadır. Özellikle kendisi ile aynı cinse sahip köpeğe karşı her daim üstünlük çabası gösterdiği ve saldırganlaştığı bilinmektedir. Ayrıca beslenme sırasında yanına hiç kimsenin yaklaşmasını istememektedir. Yüksek enerjisi ile bilinen Alabay köpeği düzenli egzersiz ile her daim hareketli kalmalıdır.

Alabay Köpeği


Alabay Köpek Sağlık Durumu

Alabay köpeği diğer köpek cinsleri gibi kesinleşmiş bir kalıtsal hastalığı içermese de bazı köpek hastalıkları ile karşılaşması oldukça olağandır. Ancak düzenli beslenme ve uygun çevre koşullarının sağlanması durumunda ortalama yaşam süresi 11 ile 13 yıl arasında değişiklik gösterdiği söylenmektedir. En zorlu hava şartlarında dahi yaşam faaliyetlerini sürdürebilme özelliğine sahip Alabay köpeği için dikkat edilmesi gereken kalıtsal hastalıklar;

 • Kalça Displazisi ( kalça eklemlerinde anormal gelişme veya dejenerasyon sonucu meydana gelen kalça atması.)
 • Dejeneratif Miyelopati ( Omurilikte meydana gelen aşamalı dejeneratif hastalık olarak görülür. Arka bacak zayıflığı durumunda felç geçirmesine neden olmaktadır.)
 • Dilate Kardiyomiyopati ( Kalp büyümesi olarak bilinen bu hastalık kalpte primer doku hastalığı olarak adlandırılmaktadır.)
 • Katarakt ( Göz merceğinin herhangi bir opaklığın da meydana gelen göz hastalığı olarak bilinmektedir.)
 • Kanser ( Vücudun herhangi bir bölgesinde yada yaşamsal faaliyetlerin devamlılığını sağlamakta olan organında meydana gelen tümör oluşumları.)
 • Şişkinlik ( Gastrik Dilatasyon Volvulus olarak adlandırılan bu hastalık midede sıkışan gaz durumudur.)
 • Alerji (Bağışıklık sisteminin düşük olmasına bağlı olarak gelişen hassasiyet durumuna karşılık reaksiyon sonucudur.)
 • Hipotiroid
 • Panosteitis
 • Demodicosis Mange

Bir çok köpek cinsinde olduğu gibi Alabay köpeği de anesteziye karşı oldukça hassas  bir bünyeye sahiptir. Bu nedenle veteriner hekim tarafından bu durum göz önüne alınarak operasyon işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Alabay Köpeği


Alabay Köpek Bakımı

Alabay köpeği sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam sürebilmesi için düzenli bakım uygulamalarının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bekçi köpeği olmasından dolayı sıklıkla tüy tarama uygulaması gerektirmeyen bu tür aralıklarla ılık bir su ile banyo yaptırılabilir. Ancak suya sokmak için köpeğinizi asla ısrarcı davranmayınız. Genel olarak kendi bakımını üstlenmekte olan bu tür daha çok egzersiz ihtiyaçları duymaktadır. Alabay köpeği yüksek enerjiye sahip olmasından dolayı sahibi tarafından her daim yürüyüşe çıkartılmasında fayda var. Eğer ki yeteri düzeyde egzersiz yapılmaz ise enerjisini saldırganlıkta kullandığı görülmektedir.

Her daim sağlıklı olması için Alabay köpeğinizi en kaliteli mamalar ile beslemeniz gerekmektedir. Düzenli olarak vereceğiniz öğünlerinin yeteri miktarda ve kararında olması önemlidir. Ayrıca köpeğinizin su ve mama kabının her daim temiz olmasına dikkat ediniz. Aksi taktirde oluşabilecek mikrop ve bakteriler hastalanmasına sebep olmaktadır. Alabay köpeğinin bahçe ortamında büyütülecek olmasından dolayı zehirli otlara karşı dikkatli olunuz. Bir çok köpek çevredeki zararlı otları tüketmesinden dolayı hayati tehlike yaşamaktadır. Alabay köpeğinizin sağlık sorunlarına karşı önceden müdahale edilebilmesi için düzenli veteriner kontrolüne götürmeniz oldukça önemlidir. Bir çok hastalık köpeklerde başta bilinmese de sonradan ciddi problemler doğurabilmektedir. Beraberinde parazitlere karşı aşı uygulamalarını de deri sağlığını koruyacak pire aşılarını yaptırmayı unutmayınız.

Alabay Köpeği


Alabay Köpek Görünümü

Alabay köpeği görünümü ile oldukça büyük ve kaslı bir vücuda sahiptir. İlk aşamada insanları ürkütmeyi başaran bu tür bekçi olmasından dolayı her daim dik bir duruş sergilemektedir. Bir hayli asil görünümümün arkasında barındırdığı güçlü bedeni savunma konusunda her daim tetiktedir. Erkek Alabai köpekleri dişilere göre daha iri ve kalıplı olmaktadır. Ortalama erkek Alabai köpeği 78 cm boya sahipken kadın Alabai köpeği 69 cm boyuna ulaşmaktadır. Ayrıca erkek Alabay köpeği 80 kilogram civarında iken kadın Alabay köpeği 65 kilogram civarında ağırlığa sahiptir.

Uzun ve ince hatları ile sağlam bir surat görünümüne sahip Alabay köpeği son derece güçlü çene yapısına sahiptir. Burun bölgesi siyah tonlarına sahip olup ağıza doğru aynı tonları içermektedir. Genellikle beyaz, krem rengine sahip fırçamsı tüy yapısı ile geniş bir gövdeye sahiptir. Kuyruk boyu vücudu ile iyi dengelenmiş tüylü bir görünüme sahiptir. Gözleri ise vücuduna göre oldukça küçük boyutlarda olup siyah tüy şeritleri ile çerçevelenmektedir.

Alabay Köpeği


Alabay Köpek Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar İle İletişimi

İnsancıl kişiliğe sahip Alabay köpeği içgüdüsel olarak her daim koruyucu olması ile bilinmektedir. Beraberinde yabancılara karşı oldukça saldırgan davranışlar sergileyebildiği söylenen bu tür küçüklükten beri iyi bir eğitim ve sosyalleştirme ile çocuklarla iyi geçinecektir. Ancak kendisine her daim saygı ve hoşgörü ile yaklaşılmasını eklemesinden dolayı çocukların bu konuda deneyimli olmasında fayda var. Beraberinde daha küçük çocuklar ile baş başa bırakılmaması gerekmektedir.

Alabay köpeği otoriter yapısı ile çocuklarla iyi geçinse de diğer evcil hayvanlar ile pek de iyi bir dostluk sağlayamamaktadır. Özellikle aynı tür köpekler ve diğer köpek türlerine karşı üstünlük kurma çabasına girmekte olan Alabay köpeği saldırgan özellikler gösterebilmektedir. Beraberinde daha küçük evcil hayvanlarla da aynı ortamda yalnız bırakılmaması gerekmektedir. Daha çok sahibine karşı itaat etme özelliğine sahiptir.

Alabay Köpeği


Alabay Cinsi Köpek Özellikleri

 • Oldukça başarılı bir bekçi köpeğidir.
 • Dünyanın en eski köpek cinslerinden bir tanesidir.
 • Tibet’e özgü olması ile bilinen bu tür günümüzde Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Kazakistan’da yaşamaktadır.
 • Ortalama yaşam süresi 14 yıla kadar çıkmaktadır.
 • Dayanıklı vücut yapısı en zorlu hava koşullarında dahi 10 yıldan fazla yaşamasına olanak sağlamaktadır.
 • Eğitilme konusunda oldukça zor bir köpektir.
 • Saldırgan özellikleri ile bilinen bu tür diğer evcil hayvanlar ile aynı ortamda yaşamamaktadır.
 • Sesli ve gürültülü hareketleri ile bilinen bu tür doğası gereği apartman hayatına uygun değildir.
 • İyi bir eğitim ve sosyalleştirme ile çocuklarla arkadaşlıklar kurabilmektedir.
 • Eğer bir Alabay cinsi köpek sahiplenmek istiyorsanız kesinlikle daha önce köpek beslemiş olmanız önerilmektedir. Kısacası ilk kez köpek alacaklar için önerilmediği gibi bahçenizde kendine ait kulübesinde yaşayabileceğini unutmayınız.

Önerilen İçerik: En İyi Köpek Cinsleri

NeOldu.com / Hayvansever

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
266
39
623
11
10
27
14
12
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.