Akut Romatizmal Ateş (ARA) ve Kapak Hastalıkları Teşhisi

Akut Romatizmal Ateş (ARA) ve Kapak Hastalıkları Teşhisi
19.01.201609:11

Genellikle çocuk yaşta görülen boğaz enfeksiyonu sonrasında görülen görülen akut romatizmal ateş hakkında bazı araştırmalar yaptık. Günümüzde nadiren görülen akut romatizmal ateş sağlık sorunu le ilgili ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 21.01.2019 11:22

Akut Romatizmal Ateş (Ara) Nedir?

Akut romatizmal ateş bakteriyel kaynaklı olup farenjit sonrasında görülmektedir. Halk arasında kalp romatizması” olarak bilinen akut romatizmal ateş, genç yaşta görülen kalp hastalıklarının temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle kalbi doğrudan etkileyen akut romatizmal karşısında oldukça dikkatli olunmalıdır. Farenjitten yaklaşık 1-2  hafta sonra görülen akut romatizmal ateş, aniden başlamakla birlikte vücudun birçok alanını etkilemektedir. Tekrarlayıcı özelliğe sahip olan akut romatizmal ateş, ikinci tekrarında daha da şiddetlenir. Hafif etkilerle atlatılan akut romatizmal ateş herhangi bir kalıcı soruna neden olmazken; şiddetli akut romatizmal ateşlerde kalıcı hasarlar söz konusu olabilir.

akut-romatizmal-ates.jpg

Bakteriyal ve viral boğaz enfeksiyonları romatizmal ateşe neden olmazken A grubu beta hemolitik streptokokların neden olduğu boğaz enfeksiyonları romatizma sebebi olarak belirtilmektedir. Bu tip enfeksiyonlarda tipik boğaz ağrısı, ateş, boyunda ağrı ve şişlik gözlemlenir. Ancak hafif seyreden enfeksiyonlarda tanı koymak güçleşir. Tam tedavi edilmeyen boğaz enfeksiyonları sonrasında romatizmal ateşe neden olurken bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkilemektedir. Romatizmal ateş, genç yaşta görülen kalp hastalıklarının temelini oluşturmaktadır. Özellikle 40 yaş öncesinde kalp hastalığına bağlı ölümlerin başlıca nedeninin romatizmal ateş olduğu belirtilmektedir.

akut-romatizmal-ates-nedir.jpg


Akut Romatizmal Ateş (Ara) Kimlerde Görülür?

En çok 5-30 yaş aralığında görülen akut romatizmal ateş, genellikle boğaz enfeksiyonu sonrasında meydana gelir. Ancak en sık görülme yaşı 5-15 yaş aralığı olarak belirtilmektedir. Çoğunlukla çocuk yaşlarda görülen akut romatizmal ateş, bir kez geçirilmesi durumunda ikinci kez tekrarlayabilir. Bu nedenle romatizmal ateş geçiren çocukların yeniden enfeksiyon kapmaması için dikkatli ve özenli davranılması gerekmektedir. Düzenli olarak antibiyotik ile koruma sağlanan çocuklara haftada 3 kez enjeksiyon ile penisilin uygulanmalıdır. Çocuklarda görülen akut romatizmal ateş, ortalama 21 yaşa kadar korunmalıdır. Ancak romatizmal ateş sırasında kalp tutulumu söz konusu olmuş ise bu koruma hayat boyu devam etmelidir.

cocuklarda-akut-romatizmal-ates.jpg

Kalp sağlığını doğrudan etkileyen akut romatizmal ateş, genç yaşta görülen kalp hastalıklarının nedeni olarak nitelendirilmektedir. Kalp ve kalp kapağı üzerinde işlev bozukluğuna neden olan akut romatizmal ateş, dikkat edilmemesi durumunda kalp kapağındaki enfeksiyon riskinin artmasına neden olur. Kadın ve erkeklerde eşit oranda görülen akut romatizmal ateş, ülkelerin gelişmişlik durumuna göre görülme oranlarında değişiklik görülmektedir. Gelişmiş ülkelerde akut romatizmal ateşin görülme sıklığı her geçen gün azalmaktadır. Ancak bunun yanı sıra Hindistan, Pakistan, Cezayir ve Güney Afrika gibi ülkelerde 2-20/1000 oranında görülmektedir. Bu oran gelişmiş ülkelerde 0.1-0.5/1000 şeklindedir.

akut-romatizmal-ates-gorulen-kisiler.Jpeg


Akut Romatizmal Ateş (Ara) Belirtileri Ve Kriterleri

Kalp, eklem, cilt ve beyinde tutulum gösteren akut romatizmal ateş, genellikle diz, ayak ve el bileği gibi bölümlerde şişlikler, ateş ve hafif kızarıklar şeklinde kendini göstermektedir. Ancak en çok kalbi etkileyen akut romatizmal ateş, kalp kapaklarında hasara neden olurken işlev bozukluğuna yol açar. Aynı zamanda çocuklarda görülen bazı akut romatizmal ateş vakalarında beyin tutulumuna bağlı olarak yüz, el, kol ve bacaklarda istem dışı hareketler, davranış bozuklukları ve anormal hareketler gözlemlenebilir. Akut romatizmal ateşin teşhisinde belirli kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Major kriterler ve minör kriterler olarak ikiye ayrılan bu bulgular akut romatizmal ateşin tanısını kolaylaştırmaktadır.

akut-romatizmal-ates-semptomlari.jpg

Major Kriterler

 • Gezici Poliartrit : Eklem iltihabı anlamına gelmektedir. Ayak, el ve diz gibi büyük eklemlerde görülürken aynı anda birçok eklemde meydana gelebilir.
 • Perikardit, Endokardit, Miyokardit : Bu belirti kalbin etkilendiğini ifade ederken kalp kası ve kalp kapağının tutulması olarak bilinmektedir.
 • Deri Altı Nodüller : Sert, ağrısız ve hareket ettirilebilen kitlelerdir.
 • Döküntüler : Deri altı nödülleri ile birlikte görülen, etrafı pembe ve ortası beyaz renkli olan döküntülerdir.
 • Syndenham Koresi : Ellerde ve yüzlerde istemsiz hareketler gözlemlenirken sakarlık gibi durumlar kaçınılmaz olur. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülür.

akut-romatizmal-ates-belirtileri.jpg

Minör Kriterler

 • Ateş
 • Halsizlik
 • Karın ağrısı
 • Boğaz kültüründe bakteri
 • EKG sonucunda belirlenen kalp anomalisi
 • Kan testinde görülen lökosit ve sedimentasyon artışı

akut-romatizmal-ates-tedavisi.png


Akut Romatizmal Ateş (Ara) Tedavisi

Akut romatizmal ateş tedavisinde öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken unsur, hastanın istrahat etmesidir. Yatak istirahatinin elde edilen bulguların normal seviyeye düşüne kadar sürmesi önerilmektedir. Kalp hızının dakikada 100’ün altına düşmesi ve EKG’de görülen bozuklukların normale dönmesi yatak istiharatinin bitebileceği anlamına gelir. Ateş, eklem ağrısı ve şişliklerin en aza indirilmesi için çeşitli ilaç tedavileri uygulanmaktadır. sodyum salisilat, aspirin ve penisilin gibi ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak sodyum salisilat bulantı ve kusma gibi yan etkilere neden olabileceği gibi kalp yetmezliği olan hastaların kullanması önerilmemektedir. Kullanılacak ilaçların türü ve süresi öncelikle doktor tarafından belirlenmelidir. Hastanın sağlık durumundan hastalığın derecesine kadar birçok faktör uygulanacak tedavinin seyrinde değişikliklere neden olacaktır. 

Akut Romatizmal Ateş

Önerilen İçerik;

 Romatizma Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
1
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.