En İyi Akü Tavsiyeleri ve Markaları (2024)

Yüksek performans ve düşük güç tüketimine sahip akü modellerini sizler için bir araya getirdik. İşte en iyi akü tavsiyesi;
En İyi Akü Tavsiyeleri ve Markaları (2024)

Aküler, araçların elektrik enerjisi ihtiyaçlarını karşılamak, performanslarını optimize etmek ve araçların güvenilir şekilde çalışmasını sağlamak için hayati bir rol oynar. Piyasada birçok farklı akü modeli bulunmakla birlikte, en iyi aküleri belirlemek, araştırma ve doğru seçim yapmayı gerektirir.

Hazırladığımız "en iyi akü modelleri" için performans, dayanıklılık, şarj süresi ve kapasite gibi bir takım faktörleri göz önünde bulundurduk. Akünün araca uyumlu olması, enerji verimliliği sağlaması ve uzun ömürlü olması da değerlendirdiğimiz diğer unsurlar arasında yer alıyor. Ayrıca, kullanıcı deneyimleri, güvenilirlik ve marka itibarı da değerlendirme sürecinde en dikkat ettiğimiz faktörlerden.

Akü nasıl şarj edilir? Akü bittiği nasıl anlaşılır? Gibi soruların yer aldığı makale, yeni ve kaliteli bir akü almak isteyenler için rehber niteliğinde olacak.

UYARI: İlgili liste editörün tercihine göre oluşturulmuştur. Değer taşımaz.

En İyi Akü Tavsiyeleri

Marka/ModelKapasiteİnceleme
Duracell Advanced60 Ah#İşbirliği ile
Varta D24 540 EN Blue Dynamic60 AhEditör Tercihi
Mutlu Akü SFB 54060 AhEditör Tercihi
İnci Akü Formul A 700 EN 72 Ah72 AhEditör Tercihi
Varta Silver AGM Dynamic 950A105 AhEditör Tercihi
Megacell-Lifepo4 Marin Abs 12.8V100 AhEditör Tercihi
Agromot 12V Jel Deep Cycle Nano Carbon200 AhEditör Tercihi
Ritar DG12-150 12 Volt150 AhEditör Tercihi
Mutlu 12V SFB 540 CCA60 AhEditör Tercihi
TTEC 12V Base Kuru Tip7 AhEditör Tercihi

Bu listede, performansı, dayanıklılığı ve kullanıcı memnuniyetini göz önünde bulundurarak en iyi akü modellerini sıraladık. Bu modeller, farklı markaların en güvenilir ve popüler seçeneklerini içermektedir. Doğru aküyü seçerek, aracınızın elektrik enerjisi ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilir ve sorunsuz bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz.

İşte en iyi akü tavsiyesi:

1. Duracell Advanced

Akü Duracell Advanced

 • Gerilim: 12 V
 • Kapasite: 60 Ah

Akü tavsiyesi 2024 listemizde ilk sırada yer alan Duracell Advanced, yüksek performansı, dayanıklılığı ve güçlü marş gücüyle, aracınızın enerji ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için ideal bir seçenektir. Avrupa'da üretilen bu akü, lider otomobil üreticilerinin beklentilerinin üzerinde bir performans sunmaktadır.

Yeni nesil modern otomobiller için ideal olan Duracell Advanced, diğer akülere göre daha fazla marş gücüne sahiptir ve özellikle zorlu kış koşullarında yüksek performans sergiler. Hızlı şarj olabilme özelliği sayesinde, enerji ihtiyacınızı hızlı bir şekilde karşılar.

Duracell Advanced, starter aküler için kalsiyum teknolojisine sahiptir. Bu özellik sayesinde daha uzun ömürlü ve dayanıklı bir performans sağlar. Ayrıca tam kapalı ve bakımsız bir aküdür, yani bakım gerektirmez. Normal akülere göre %30 daha güçlü bir performans sunar.

2. Varta D24 540 EN Blue Dynamic

Akü Varta D24 540 EN Blue Dynamic

 • Gerilim: 12 V
 • Kapasite: 60 Ah

En iyi akü modelleri öneri listemizin ikinci sırasında yer alan Varta D24, Avrupa standartlarında üretiliyor. Üstün marş gücü ve yüksek performansa sahip olan akü, PowerFrame ızgara teknolojisini kullanıyor. Normal akülere nazaran %20 daha az hava kirliliği yapan model, kullanıcılarından tam puan alıyor.

3. Mutlu Akü SFB 540

Akü Mutlu Akü SFB 540 CCA

 • Gerilim: 12 V
 • Kapasite: 60 Ah

Akü tavsiyesi arıyorsanız Mutlu SFB 549 CCA tam size göre. Kullanım ömrüyle ön plana çıkan ürün, kısa devre dayanımı göstererek kullanıcısının güvenini kazanıyor. Standart akülerden %25 daha az enerji tüketen model, bakım gerektirmeyen yapısıyla kolaylık sağlıyor.

4. İnci Akü Formul A 700 EN 72 Ah

Akü İnci Akü 700 EN

 • Gerilim: 12 V
 • Kapasite: 72 Ah

En çok satan akü modellerinden olan İnci 700 EN, araçların tüm gereksinimi karşılayacak şekilde üretiliyor. Gelişmiş teknolojisi sayesinde bakım gerektirmeyen ürün, yüksek marş basma gücüyle tercih ediliyor.

5. Varta Silver AGM Dynamic 950A

Akü Varta 950A

 • Gerilim: 12 V
 • Kapasite: 105 Ah

Akü tavsiye içeriğimizde bulunan Varta 950A, standart akülerden 3 kat daha fazla dayanıklılık gösteriyor. 12V 105 Ah gücünde çalışan ürün, start stop arabalarda fark edilecek bir uyum sağlıyor. AGM teknolojisi bulunan akü 29 kg ağırlığında satışa sunuluyor.

6. Megacell-Lifepo4 Marin Abs 12.8V 100 Ah

En İyi Akü Megacell-Lifepo4 Marin Abs 12.8V 100 Ah

 • Gerilim: 12.8 V
 • Kapasite: 100 Ah

Yüksek döngüye sahip, 100 Ah kapasitesiyle öne çıkan ürünün ağırlığı 12 kilogramdır. Piyasadaki akülere nazaran çok daha uzun ömürlü olan Megacell Lifepo4 Marin Abs, sarsıntıya ve titreşime dayanıklıdır. Patlama, sızıntı ya da kaçak gibi sorunlar bu akü ile tamamen ortadan kalkmış durumdadır. Ürünün boyu 34 cm, yüksekliği 23 cm, eni ise 20 cm'dir. 12 V gücünde çalışabilen akü, sadece dik pozisyonlarda kullanılabilir. Seri ve paralel olarak bağlanabilir yapıdadır. Alabileceğiniz en kaliteli akülerden birisidir.

7. Agromot 12V 200 Ah Jel Deep Cycle Nano Carbon

En İyi Akü Agromot 12V 200 Ah Jel Deep Cycle Nano Carbon

 • Gerilim: 12 V
 • Kapasite: 200 Ah

Marine yatlar, tekneler, engelli araçları, motokaravanlar, çekme karavanlar ya da küçük evler için uygun olan ürün, her alanda kendini kanıtlamıştır. Agromot 12V 200 Ah aküde 60 kilogram ağırlık bulunur. Güçlü yapıdaki ABS Polipropilen kasası darbelere oldukça dayanıklıdır. Proses kalibrasyonu kontrol edilebilmektedir. Ürün, deşarj olurken ortalama kullanım sıcaklığının 25-30 derece olması gerekir. Şarj esnasında akülerin kendi sıcaklığının 49 dereceyi geçmesi önerilmez. Sıcaklık ideal seviyede olmadığında akü beklenilenden daha hızlı boşalacaktır.

8. Ritar DG12-150 12 Volt 150 Amper

En İyi Akü Ritar DG12-150 12 Volt 150 Amper

 • Gerilim: 12 V
 • Kapasite: 150 Ah

Uluslararası CE kalite belgesine sahip olan Ritar DG12-150 akünün ömrü 12 yıldan fazladır. En kaliteli saf jel akü tipiyle öne çıkan akü, sık sık döngüsel şarj ve deşarj uygulamaları için tasarlanmıştır. -20 C ve +50 C derecede rahatlıkla çalışabilen ürün, ters çevrilse dahi asit sızdırmayacaktır. Yatay ya da dikey olarak kullanılabilir. Titreşime dayanıklıdır, ekolojik kirlenmeye yol açmadan çalışır. Genelde evinizde elektriğe bağlı olmadan çalışabilecek alarm güvenlik sistemi, bağımsız kamera sistemleri, park ya da bahçe aydınlatmaları gibi alanlarda kullanılabilecek bir aküdür.

9. Mutlu 12V 60Ah SFB 540 CCA

En İyi Akü

 • Gerilim: 12 V
 • Kapasite: 60 Ah

Yüksek performansta dahi sorunsuz çalışabilen akü, otomobil ya da hafif ticari araç sahiplerinin beklentilerini karşılayacaktır. Yeni nesil teknolojiyle donatılmış ürün, uzun ömürlü hizmet sunarak kullanıcılarının sorun yaşamamasını sağlar. Özel ızgara özelliğiyle yüksek kısa devre dayanımı sunarken aynı zamanda zorlu iklim koşullarında ve çalışma şartlarında üstün performans sunar. %100'e yakın geri kazanımla da çevreye ve sürdürülebilirliğe katkı sağlayan Mutlu 12V 60 Ah SFB 540 CCA akü, kullanıcılarından tam not almayı başarıyor.

10. TTEC 12V 7 Ah Base Kuru Tip

En İyi Akü

 • Gerilim: 12 V
 • Kapasite: 7 Ah

Motosikletler için uygun olan TTEC 12V 7 Ah akü 10 yıla kadar kullanım ömrü sunuyor. -15 derece ile 60 dereceye kadar geniş çalışma sıcaklığı aralığıyla öne çıkan modelde 1,7 kilogram ağırlık bulunuyor. Kompakt boyutlara sahip olduğundan hemen hemen her motosiklette sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor. Kendiliğinden düşük deşarj seviyesi ve uzun raf ömrüyle kullanıcılarının beğenisini topluyor. Elektrikli aletler, oyuncuklar ya da tıbbi cihazlarda da kullanılabiliyor. Ürünün boyutları ise 151, 65, 94 mm olarak biliniyor.

AKÜ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

 • Gerilim (Voltaj): Akü seçerken aracınızın spesifikasyonlarına uygun bir gerilimi seçmelisiniz. Akünün gerilimi, aracınıza enerji sağlar. Örneğin, standart bir otomobil aküsü genellikle 12 volt (V) gerilime sahiptir.
 • Kapasite (Amper-Saat, Ah): Akünün kapasitesi, ne kadar enerji depolayabileceğini belirler. Daha yüksek kapasiteli bir akü, daha uzun süre enerji sağlayabilir. Bu özellikle soğuk hava koşullarında veya enerji ihtiyacı yüksek araçlarda önemlidir.
 • Akü Türü: İki temel akü türü vardır: kalsiyum-kalsiyum (Ca-Ca) aküler ve kurşun-asit (Pb-Sb) aküler. Kalsiyum-kalsiyum aküler, bakım gerektirmeyen ve daha dayanıklıdır. Kurşun-asit aküler ise daha ucuz olabilir ancak bakım gerektirebilir.
 • Boyut ve Uyum: Akünün boyutu, aracınıza sığması için uygun olmalıdır. Aracınızın üretici belgelerinde veya eski akünüzün üzerinde boyut bilgilerini bulabilirsiniz.
 • Soğuk Başlatma Akımı (CCA): Soğuk hava koşullarında aracı başlatma kapasitesini ifade eder. Bölgelere göre değişebilir ve soğuk hava koşullarında aracın sorunsuz çalışmasını sağlamak için önemlidir.
 • Derin Deşarj Özelliği: Derin deşarj özelliği, akünün tamamen boşalmasına rağmen yeniden şarj edilebilme yeteneğini ifade eder. Bazı aküler daha iyi derin deşarj performansına sahiptir
<

YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum