Akıllı işaretler Ne İşe Yarar ?

Akıllı işaretler Ne İşe Yarar ?
12.10.201510:57

Radyo Televizyon Üst Kurulu tarafından geliştirilen, Akıllı İşaretler Sembol Sistemi 2006 tarihinden itibaren Televizyon kanallarında uygulanmaktadır.

Haber güncelleme tarihi 19.05.2017 14:59

Akıllı İşaretler Nedir?

Akıllı İşaretler, televizyon yayınlarının içeriğiyle ilgili izleyici bilgilendirmek için televizyon programı başlamadan önce yer alan uyarıcı işaret sistemidir. Akıllı işaretler çocukların ve gençlerin televizyon yayınlarının olası zararlı etkilerinden korumak için tasarlanmıştır.

Akıllı İşaretler Ne İşe Yarar ?

Akıllı işaretler iki konuda bilgi vermektedir. 

1) Programın olası zararlı içeriği: Zararlı etkileri olabilecek içerik alanları; şiddet ve korku, cinsellik ve örnek oluşturabilecek olumsuz davranışlar (ayrımcılık, alkol ve sigaranın aşırı kullanımı, madde kullanımı, yasa dışı davranışlar ile kaba konuşma / küfür) olarak belirlenmiştir.

2) Programın hangi yaş grubuna uygun olduğu: Programlardan etkilenme düzeylerine göre yaş grupları, tüm izleyici, 7 yaş, 13 yaş ve 18 yaş olmak üzere dört grupta ele alınmıştır.

Akıllı İşaretlerin Anlamları

akilli-isaretler.jpg
7 yaş, olumsuz davranış
İzlediğiniz programda bu sembollerin birarada görünmesi, çocuklara olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar içermesi nedeniyle o programın ancak 7 yaş ve üzerindekilerin izlemesine uygun olduğunu belirtir.
13 yaş, şiddet/korku, cinsellik 
İzlediğiniz programda bu sembollerin birarada görünmesi, o programın hem bir takım siddet/korku öğeleri hem de cinsel eylemler ya da ifadeler içermesi nedeniyle ancak 13 yaş ve üzerindeki çocuklara uygun olduğunu belirtir.

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
242
1707
803
342
356
212
509
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.