Akdoğan'dan Avrupa Parlementosuna Sert Tepki

Akdoğan'dan Avrupa Parlementosuna Sert Tepki
25.04.201501:35

Yalçın Akdoğan Avrupa Parlementosu'nun 1915 olayları ile ilgili tutumuna sert tepki gösteri.

Haber güncelleme tarihi 12.06.2015 12:06

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan Avrupa Parlamentosu'nun 1915 olayları hakkındaki tutumuna tepki göstererek; 'Siz kimsiniz arkadaş? Siz kendi geçmişinize bakın, kendi kirli elinize bakın, hala elinizden kan damlıyor" dedi.


Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Bugünkü anma törenlerinde Çanakkale ruhu var.

Geçmişte savaşmış olabiliriz, birbirimize kurşun sıkmış olabiliriz ama bugün küresel barış, dostluk için bütün bu ülkeler bir araya geldiler ve bir dostluk köprüsü inşa etmeye çalışıyorlar, ortak acıyı paylaşıyorlar, birlikte anıyorlar ve bütün dünyaya bir mesaj veriyorlar" dedi.

Akdoğan, Necmettin Erbakan Kongre Merkezi'nde düzenlenen, AK Parti Mamak İlçe Danışma Meclisi'nde, en çok gittiği ilçe toplantılarından birisinin Mamak olduğunu çünkü huzur, uyum, çalışkanlık ve fedakarlığın bu ilçede bulunduğunu söyledi.

Mamak'ta önceki seçimde yüzde 49 oy aldıklarını hatırlatan Akdoğan, bu seçimde yüzde 50'nin üzerine çıkılması gerektiğini vurguladı.

Akdoğan, Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen anma törenine değinerek, "Bir anma gerçekleşiyor. Bu, çok manidardır ve bütün dünyaya mesaj veriliyor. Birkaç gündür bazı ülke parlamentolarında birtakım kararlar alınıyor, bizim açımızdan hiçbir hüküm ifade etmeyen ve şiddetle kınadığımız bazı kararlar var. İşte onlara karşı 73 ülkeden temsilcilerin, devlet ve hükümet başkanlarının gelerek, Çanakkale'de bütün dünyaya mesaj vermeleri, 'biz Türkiye'nin yanındayız' demeleri büyük önem taşıyor" ifadesini kullandı.

"Çanakkale ruhu"na işaret eden Akdoğan, "Bugünkü anma törenlerinde Çanakkale ruhu var. Geçmişte savaşmış olabiliriz, birbirimize kurşun sıkmış olabiliriz ama bugün küresel barış, dostluk için bütün bu ülkeler bir araya geldiler ve bir dostluk köprüsü inşa etmeye çalışıyorlar, ortak acıyı paylaşıyorlar, birlikte anıyorlar ve bütün dünyaya bir mesaj veriyorlar" diye konuştu.


ERMENİ MESELESİNDE DOSTLUK ELİMİZ HEP HAVADA KALDI

Akdoğan, bugün birilerinin kin ve nefreti tahrik ettiğini, birtakım kararlar aldıklarını belirterek, bu kararların "tahrik" anlamına geldiğini anlattı.

Birilerinin bunları yaparken, kendilerinin de dostluk mesajı verdiğine dikkati çeken Akdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kin ve nefreti derinleştirmeyin, tahrik etmeyin, gelin, dostluğu, komşuluğu, kardeşliği, barışı yüceltelim çünkü geçmişin kini, nefreti üzerinden geleceği inşa edemeyiz. Ermeni meselesinde hep biz dostluk elimizi uzattık ama hep havada kaldı, 'ortak komisyon kuralım, onlar karar versin' dedik, olmadı. Ermenistan ile ilişkileri normalleştirmeye çalıştık, olmadı. Ermeni diasporası bırakmadı. Birtakım parlamentolar da Avrupa Parlamentosu (AP) da dahil sanki Tarih Kurumu. Tarihi safsatalar üzerinden Türkiye'ye söz söyleme yarışına giriyorlar. Siz kimsiniz arkadaş? Siz kendi geçmişinize bakın, kendi kirli elinize bakın, hala elinizden kan damlıyor."

"Ey Avrupa Parlamentosu, sen ne dedin, gıkını çıkartabildin mi?" diye soran Akdoğan, şunları dile getirdi: "Suriye'de yüz binlerce insan katledildi, hanginiz kınadınız, tavır takındınız, mazlumlara sahip çıktınız? Mısır'da darbe oldu, kınayabildin mi, sesini yükseltebildin mi? Bu kadar dirayetsiz, ortak politika belirleyemeyen, tavır takınamayan bir yapı mı var? Gözünün önünde 700 mültecinin bulunduğu gemi battı, öldü, elini uzatamadın, yardım edemedin. Tarihi safsatalarla uğraşıyorsun, Türkiye'ye tepeden tepeden laf söylüyorsun, orada, gözlerinin önünde insanlık ölüyor, niye sesini çıkartamadın, niye yardım elini uzatamadın? Kimse Türkiye'ye insanlık testi veremez çünkü siz insanlık testinden geçemediniz. Bu yüzden bugün Türkiye'den bütün dünyaya yansıyan Çanakkale ruhu çok önemlidir, herkesin suratına tokat gibi, şamar gibi vurulmuştur."


8 DEFA 'KÜRT' DİYOR, 10 DEFA 'LGTB' DİYOR

Akdoğan, 7 Haziran'ın yeni Türkiye'nin doğum günü olacağını kaydederek, "Herkes konuşuyor, 'ben 3 fazlasını veririm'. Böyle bir siyaset olur mu? Bu, politika mıdır? Bu, vizyon mudur? Bu, millet saf değil, sen 10 yıldır, bir sürü kritik hadise oldu, 27 Nisan bildirisinde hangi tavrı takındın?" dedi.

HDP'nin din dersini ve Diyanet İşleri Başkanlığını kaldıracağını vadettiğini anımsatan Akdoğan, şunları kaydetti: "HDP, ne getirecek? Lezbiyenler, gayler, bilmem neler. 8 defa 'Kürt' diyor, 10 defa 'LGTB' diyor. Böyle bir şey olur mu? Kürtlerin CHP'si olmuş, bir taraftan da silah duracak, terör örgütü yedekte duracak. Bölgede silahın gölgesinde siyaset yapacaklar, öbür taraftan da Batı'da başka bir imaj. 'Ben çok ılımlıyım, Türkiye partisi oldum'. Nasıl olsun Türkiye partisi? Edirne'deki, Muğla'daki insana ne söylüyorsun? Orada da varlık gösterebiliyor musun?"

Akdoğan, seçimlerde herkesin sandığa gitmesi gerektiğini ve "Türkiye'nin geleceğinde ben de varım" demesini istediğini vurguladı.

Toplantıya AK Parti bölge milletvekili adayları ve çok sayıda partili katıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.