Akdeniz Anemisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Akdeniz Anemisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
17.08.201518:03

Akdeniz bölgesindeki ırklarda görülen bir çeşit kan hastalığı olan akdeniz anemisi, ülkemizde en sık görülen kan hastalıklarındandır. Bu içeriğimizde akdeniz anemisi hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 12.12.2018 17:18

Akdeniz Anemisi (Talasemi) Nedir?

Tıpta “Talasemi” olaraak adlandırılan akdeniz anemisi, bir çeşit kan hastalığıdır. Anne veya babadan çocuğa geçen “beta talasemi” geni nedeniyle meydana gelen genetik bir kan hastalığıdır. Aneminin bir diğer adı ise kansızlıktır. Kandaki alyuvarlarının yapısında meydana gelen bozukluk kişide kansızlığa neden olmaktadır. İsminden de anlaşılabileceği gibi Akdeniz bölgesinde yaşayan ırklarda görülen bir hastalıktır. Ülkemizde de Akdeniz anemisine sıklıkla rastlanmaktadır. Akdeniz anemisi “Talasemi Major” ve “Talasemi Minör” olmak üzere iki bölümde incelenmektedir.

akdeniz-anemisi-004.jpg


Akdeniz Anemisinin Türleri Nelerdir?

Talasemi Minör (Akdeniz Anemisi Taşıyıcısı)

Genellikle yalnızca kansızlık ve halsizlik olarak belirti gösteren Talasemi Minör, Major’a oranla hafif seyreden bir hastalıktır. Aynı zamanda ülkemizde en çok görülen kansızlık hastalığıdır. Anne veya babanın akdeniz anemisi taşıyıcısı olması çocuklarının da akdeniz anemisi taşıyıcısı olması riskini arttırmaktadır. Ancak akdeniz anemisi taşıyıcı olan anne babanın çocuklarının Talasemi Major olma olasılıkları söz konusu değildir. Akdeniz anemisi taşıyıcılığı ilaçla tedavi edilemediği gibi ömür boyu devam eden bir durumdur. Aynı zamanda akdeniz anemisi taşıyıcısı olanlar hasta olarak nitelendirilmemektedir.

major-ve-minor-talasemi-001.jpg


Talasemi Major ​​​​​(Cooley Anemisi)

Talasemi Minöre oranla hastalığın ağır ilerleyen biçimidir. Kandaki alyuvarların yapısında meydana gelen bozukluk nedeniyle oluşmaktadır. Genellikle bebeklerde 6. ay sonrasında kan yetmezliği başlamaktadır. Bebeklerde meydana gelen kan yetmezliği sonucunca sık sık kan takviyesi yapılmalıdır. Aksi halde kan takviyesi yapılmazsa ciddi sorunlara sebebiyet verebilir. Kan yetmezliği sonucunda kan takviyesinin yapılmaması; özellikle kafa tası kemikleri olmak üzere kemik kırılmaları, yüz şeklinde meydana gelen değişiklik ve diş yapısında görülen bozukluk gibi durumlara neden olur. Aynı zamanda kalp yetmezliği, karaciğer ve dalak büyümesi gibi sorunlar da kaçınılmaz olmaktadır.

akdeniz-anemisinin-turleri.jpg


Akdeniz Anemisi Belirtileri Nelerdir?

 • Halsizlik
 • Karında şişlik
 • İştahsızlık
 • Dalak büyümesi
 • Gözlerde sarılık
 • Yüz kemiklerinde meydana gelen bozukluklar ve değişimler
 • İdrar yapısında koyulaşma
 • Solukluk

akdeniz-anemisi-belirtileri.jpg


Akdeniz Anemisi Tedavisi

Akdeniz anemisi nedeniyle kan yetmezliği olan kişiler kan takviyesi yapılmalıdır. Kan takviyesinin yapılmaması durumunda 1-2 yıl içinde hasta ölebilir. Kan yetmezliği nedeniyle uygulanan kan takviyesi zamanla vücutta fazla demir birikmesine neden olur. Vücutta fazla demir birikmesi ise çeşitli kalp hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle vücutta fazla biriken demirin, C vitamini ve desferoksamin ile idrarla atılımı sağlanmaktadır. Kan yetmezliğinin neden olduğu bir diğer sorun ise dalak büyümesidir. Büyüyen dalak ise ameliyat ile alınır. Özellikle ameliyat öncesinde pnömokok aşısı sonrasında ise penisilin ile koruma sağlanmalıdır. Kemik iliği nakli olan genç hastalarda ise %80’ e varan iyileşme görülüyor. 

akdeniz-anemisi-tedavisi-001.jpg

Önerilen İçerik;

 Hemofili Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
191
39
18
4
3
2
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.