Ak Parti MKYK Üyeleri - Ak Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyeleri

Ak Parti MKYK Üyeleri - Ak Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyeleri
20.11.201814:13

6. Olağan Kongresi ardından Ak Parti'nin hem Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) hem de Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) görev alacak isimler belirlendi. İşte Ak Parti MKYK Üyeleri!

Haber güncelleme tarihi 07.12.2018 12:07

Ak Parti MKYK Üyeleri'ni ve üyelerin kısa biyografilerini sizlerle paylaşıyoruz. 

Ak Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) Üyeleri

Ak Parti’de gerçekleşen, 6. Olağan Kongre ardından partinin hem Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) hem de Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) görev alacak isimler belli oldu. AK Parti'nin Ankara'da gerçekleşen 6. Olağan Kongresi'nde, parti içerisindeki yönetim kurulları da belli oldu. Partinin hem Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) hem de Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) değişikliğe gidildi. AK Parti'nin yeni MKYK'sı, 27. dönemden 42 vekil, 8 milletvekili olmayan üye ve 29 yeni üyeden oluştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önümüzdeki dönemde partiyi birlikte yöneteceği isimler arasında 10 eski bakan öne çıkarken, listeye giren genç isimler de dikkati çekti. MKYK listesinin en genç ismi 1997 yılında Gaziantep’te doğan Hatice Merve Tatar oldu. 

İşte Ak Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) Üyeleri;

ak-parti-merkez-karar-yurutme-kurulu.jpg


1. Recep Tayyip Erdoğan

Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat 1954'te İstanbul'da doğdu. Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi'nde okuyan Erdoğan, bu okuldan 1981 yılında mezun oldu. 1983 yılında kurulan Refah Partisi ile fiilî siyasete geri dönen Recep Tayyip Erdoğan, 1984 yılında Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında ise Refah Partisi İstanbul İl Başkanı ve Refah Partisi MKYK üyesi oldu. Bu yapılanma, mensubu bulunduğu Refah Partisi'ne 1989 Beyoğlu yerel seçimlerinde büyük bir başarı kazandırırken, yurt genelinde de parti çalışmaları için örnek teşkil etti. 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde % 52.59 oy oranıyla yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Recep Tayyip Erdoğan, evli ve 4 çocuk babasıdır.

recep-tayyip-erdogan-.jpg


2. Ahmet Arslan

Ahmet Arslan, 1962'de Kars Kağızman'da doğdu. Baba adı Süleyman, anne adı Lalizar'dır. Gemi İnşa ve Makine Mühendisi; İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi ile Milli Güvenlik Akademisini bitirdi. 24. Dönemde Kars Milletvekili seçildi. 65. Hükümette Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak görev almıştır. Orta düzeyde İngilizce bilen Arslan, evli ve 1 çocuk babasıdır.


3. Ahmet Sami Ceylan

Ahmet Sami Ceylan, 1971 Çorum Merkez doğumludur. İlk, orta ve lise öğrenimimi Çorum Merkez’de Üniversite öğrenimimi Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesinde tamamladı. Serbest Ziraat Mühendisi olarak görev yapmaktadır. 


4. Ahmet Sorgun

Ahmet Sorgun, 1958 Konya Hadim doğumludur. 1970 yılında ilkokulu, 1977 yılında Konya İmam Hatip Lisesini, 1981 yılında da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Evli ve 6 çocuk babası olan Sorgun, Ocak 2010 ile Aralık 2014 tarihleri arasında Ak Parti Konya İl Başkanlığı yapmıştır.

ahmet-sorgun.jpg


5. Ahmet Tan

Ahmet Tan, 1965’te Kütahya’ da doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümünü bitirdi. Ak Parti Gediz İlçe Başkanlığı kurucu üyesi olup, 3. dönem AK Parti Gediz İlçe Başkanlığı yaptı. 26. ve  27. dönemde Kütahya Milletvekili olarak seçildi. KİT Komisyonu üyesidir. İngilizce ve Arapça bilen Tan, evli ve 3 çocuk babasıdır.


6. Ali İhsan Yavuz

Ali İhsan Yavuz, 1969'da Trabzon Yomra'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Sakarya Barosuna bağlı olarak 10 yıl kadar serbest avukatlık yaptı. 24. 25. 26 ve 27. dönemde Sakarya Milletvekili seçildi. Eylül 2017’den Ağustos 2018 tarihine kadar AK Parti Genel Merkez Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanlığı görevini üstlendi. 6. Olağan Kongrenin ardından Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına getirilen Yavuz, evli ve 4 çocuk babasıdır.


7. Bülent Tüfenkçi

Bülent Tüfenkçi, 1966 Malatya doğumludur. Ortaokul ve Lise öğrenimini Yeşilyurt İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1984 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu oluktan sonra Ticaret Hukuku üzerine yüksek lisans eğitimini tamamladı. 25. ve 26. Dönemlerde Malatya Milletvekili seçilmiştir. 64. Hükümet'te Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev almıştır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

bulent-tufenkci.jpg


8. Büşra Paker

Büşra Paker, 1982 yılında İstanbul'da doğdu. 2004’te Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Bölümü’nden “Kalite Yönetimi” konulu teziyle mezun oldu. 2005-2014 yılları arasında AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyeliği, Mali ve İdari İşler Birim Başkanlığı ve Ar-ge Birim Başkanlığı yaptı. Paker, ileri düzeyde ingilizce bilmekte olup evli ve 2 çocuk annesidir.


9. Cevdet Yılmaz

Cevdet Yılmaz, 1967'de Bingöl'de doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünü birincilikle bitirdi. 23 ve 24. dönemlerde Bingöl, 25. dönemde Diyarbakır ve 26. dönemde tekrar Bingöl milletvekili seçilmiştir. 21 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilen 3. Olağanüstü Büyük Kongre’de yeniden MKYK üyeliğine seçilmiştir. Şu an da Dış İlişkiler'den sorumlu Genel Başkan Yardımcısıdır. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Yılmaz, evli ve 2 çocuk babasıdır.


10. Çiğdem Karaaslan

Çiğdem Karaaslan, 1979 yılında doğdu. Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümünü yüksek şeref öğrencisi olarak bitirdi. 25. ve 26. Dönem Samsun Milletvekili olan Çiğdem Karaaslan, 5.Olağan Büyük Kongre ile Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir. İyi derecede İngilizce bilen Karaaslan, evli ve iki çocuk annesidir.

cigdem-karaaslan.jpg


11. Efkan Ala

Efkan Ala, 1965 yılında Erzurum'un Oltu İlçesinde doğdu.1983 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nde lisans eğitimine başladı ve buradan 1987 yılında mezun oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde İktisat alanında yüksek lisans yaptı. 25.Dönemde Erzurum Milletvekili, 26. Dönem Bursa Milletvekili seçildi. 65. Hükümet’in İçişleri Bakanı olarak görev yaptı. Evli ve iki çocuk babası olan Efkan Ala iyi derecede İngilizce bilmektedir.


12. Emine Zeybek

Emine Zeybek, 1967 yılında Of’ta doğdu. Ankara Üniversitesi hukuk fakültesini bitirdi. 28 Yıl serbest avukatlık yaptı. Kocaeli MÜSİAD kadın çalışma kurulu başkanlığını milletvekili olması sebebiyle devretti. Türkiye Barolar Birliği delegesi orta derecede İngilizce bilen Zeybek iki çocuk annesidir.


13. Erkan Kandemir

Erkan Kandemir, 1981 yılında İstanbul’da doğdu fakat aslen Rizelidir. Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra İngiltere’de Kingston Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi bölümünde yüksek lisans eğitimi almıştır. 7 Haziran 2015 tarihinde İstanbul milletvekili olarak meclise giren Kandemir, 1 Kasım 2015 seçimlerinde ise 2. kez AK Parti İstanbul milletvekili seçilmiştir. Kandemir evli ve 1 çocuk babasıdır. Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevine devam etmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

erkan-kandemir-001.jpg


14. Erol Kaya

Erol Kaya, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. 2009 – 2011 yılları arasında Başbakan Başmüşavirliği görevinde bulundu. 24. 25. ve 26.  dönem İstanbul Milletvekilliği, TBMM Çevre Komisyonu Başkanlığı ve TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu. Erol Kaya, TBMM 26. dönem İstanbul Milletvekilliği görevlerini sürdürmektedir. Yayınlanmış 6 kitabı bulunmaktadır. Erol Kaya evli ve üç çocuk babasıdır.


15. Fatih Şahin

Fatih Şahin, 1979’da Çanakkale Çan’da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 12 Eylül 2015 tarihinde gerçekleştirilen 5. Olağan Büyük Kongrede MKYK üyesi seçildi. 26. Dönemde tekrar Ankara Milletvekili seçilerek Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Başkanı oldu. Halen Ak Parti Genel Sekreterliği görevini yürütmekte olan Şahin, evli ve iki çocuk babasıdır.


16. Fatma Aksal 

Fatma Aksal, 1965 yılında Keşan’da doğdu. 1986 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi Bölümünden mezun oldu. 2009 yılında Ak Parti Belediye Başkan Aday Adayı; 2011 yılı Genel Seçimlerinde 3. Sıra Milletvekili Adayıydı. Bir süre Ak Parti İl Yürütme Kurulu üyeliği, İl Parti içi Demokrasi ve Hakem Kurulu üyeliği, Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Keşan SKM başkanlığı yaptı. Çok İyi düzeyde İngilizce biliyor.

fatma-aksal.jpeg


17. Fatma Betül Sayan Kaya

Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul, Fatih’te hukukçu bir ailenin 3. çocuğu olarak dünyaya geldi. Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nde burslu olarak okudu, şeref derecesiyle mezun oldu. Ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Kaya, 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen genel seçim ile 27. dönem İstanbul Milletvekili seçildi. Şu an da Sosyal Politikalar'dan sorumlu Genel Başkan Yardımcısıdır. Evli, 2 çocuk annesidir.


18. Gökçen Özdoğan Enç

Gökçen Özdoğan Enç, 1976’da doğdu. Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun oldu. Şu anda da Anadolu Üniversitesi Adalet Meslek Yüksek Okulu’na devam etmektedir. 12 Haziran 2011, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde 24. – 25. ve 26. Dönem Antalya Milletvekili olarak seçildi.  26. Dönemde TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi olarak görevine devam etmektedir.  Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ve Türk Kadınlar Konseyi Derneği üyesidir.


19. Hacı Bayram Türkoğlu

Hacı Bayram Türkoğlu, 1954'te Hatay Dörtyol Ocaklı'da doğdu. Eczacı, İktisatçı ve İlahiyatçı; Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesini bitirdi. İki dönem Dörtyol Belediye Başkanlığı görevini üstlendi. Çok sayıda yardımlaşma dernek, vakıf ile spor kulüplerinin yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı görevlerinde bulundu. Orta derecede İngilizce ve Arapça bilen Türkoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

haci-bayram-turkoglu.jpg


20. Hamza Dağ

1980 tarihinde Manisa’nın Demirci ilçesinde doğdu. Üniversiteyi Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyan Hamza Dağ, bu okuldan 2000 yılında mezun oldu. AK Partinin 4. Büyük Olağan Kongresinde Yedek MKYK üyeliğine seçilen Dağ, 30 Mart 2014 seçimleri ile birlikte boşalan üyeliklerin yerine MKYK’ya girmiş ve Seçim işleri biriminde başkan yardımcılığı görevine getirilmiştir. Ardından gerçekleşen AK Parti 5.Olağan kongresinde ve 2. ve 3. Olağanüstü Kongresinde de MKYK üyeliklerine seçilmiştir. Evli ve 3 çocuk babası olan Dağ, orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilmektedir.


21. Harun Karacan

Harun Karacan, 1966 yılında Eskişehir’de doğdu. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi eğitiminin ardından Konya Selçuk Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi alanında yüksek lisans eğitimi aldı. AK Parti 3. Olağanüstü Kongresinde MKYK Üyeliğine seçilen Karacan, 20 Temmuz 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı ve Genel Başkan Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın takdirleriyle AK Parti Genel Başkan Yardımcısı - Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı olarak görev yaptı. Karacan, evli ve iki çocuk babasıdır.


22. Hatice Kübra Öztürk Gökkaya

Hatice Kübra Öztürk Gökkaya, 1977 Ağrı Doğubayazıt doğumludur. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla  İlişkiler ve Tanıtım Bölümünü bitirdi. 2001 yılında AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Kurucu Üyeliği ile başlayan siyasi hayatı, 2005 yılından itibaren Genel Merkez Kadın Kolları 1. 2. 3. Olağan Kongresi ile MKYK üyesi seçilerek Ar-Ge Birim Başkanı olarak devam etti. Sonrasında 25. ve 26. dönem İstanbul 3. Bölge Milletvekili adayı oldu. 2017  tarihi itibari ile AK Parti Genel Merkez  Karar  Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiş olup, Genel Merkez Tanıtım  ve Medya Başkanlığında başkan yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

hatice-kubra-ozturk-gokkaya.jpg


23. Hatice Merve Tatar

Hatice Merve Tatar, 1997 yılında Gaziantep'te doğdu. Hasan Kalyoncu Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimine başlayan Tatar, halen öğrencidir. Aktif siyasete 2015 yılında Ak Parti Gaziantep Üniversite Birimi Hanım Komisyonu ile başladı. Ak Parti Gaziantep 6.Olağan İl Kongresi ile birlikte "en genç" ana kademe üyesi olarak Ak Parti Gaziantep İl Yönetim Kurulu Üyesi olmuştur. 


24. Hayati Yazıcı

Hayati Yazıcı, 1952’de Rize Çayeli’nde doğdu. 1975 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Yazıcı, Ak Parti’nin kuruluşundan bu yana Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. 22. ve 23. Dönemde İstanbul, 24. Dönemde Rize Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, 61. Hükümette Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yaptı. Yazıcı, evli ve 2 çocuk babasıdır. Ailenin 3 torunu vardır.


25. İbrahim Halil Yıldız

İbrahim Halil Yıldız, 1976'da Şanlıurfa Suruç'ta doğdu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest avukatlık yaptı. Adalet Komisyonu Üyesidir. Çok iyi düzeyde Kürtçe ve iyi düzeyde İngilizce bilen Yıldız, evli ve 3 çocuk babasıdır.

ibrahim-halil-yildiz.jpg


26. İffet Polat

İffet Polat, 1968 yılında İstanbul’da doğdu. 1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. 24 Haziran 2018 Milletvekilliği seçimlerinde İstanbul 2. Bölge milletvekili olarak seçildi. BURA Boğaziçi Üniversiteliler Derneğinin Yüksek İstişare Üyesi, Türgev Genel Kurul Üyesi, Türkiye Teknoloji Vakfı Girişimcilik ustalarındandır. Kadem üyesidir. Polat, evli ve iki kız çocuğu annesidir.


27. Jülide Sarıeroğlu

Jülide Sarıeroğlu, 1979 tarihinde Adana’da doğdu. Gazi Üniversitesi, İİBF, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. 2009-2014 yılları arasında Çankaya Belediyesi AK Parti Belediye Meclis üyeliği yaptı. 25. ve 26. Dönem AK Parti Ankara (1. Bölge) Milletvekili olarak seçildi. 24 Haziran 2018’de yapılan seçimlerde AK Parti Adana Milletvekili olarak seçildi. 2018’de yapılan AK Parti’nin 6. Olağan Büyük Kongresinde yeniden MKYK üyesi olarak seçildi. Halen Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevini yürütmektedir.


28. Leyla Şahin Usta

Leyla Şahin Usta, 1973 tarihinde İstanbul’da doğdu. 1993 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi. Fakültedeki  başarı derecesi ile İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne yatay geçiş yaparak eğitimine İstanbul’da devam etti. Şu an da İnsan Hakları'ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısıdır

leyla-sahin-usta-001.jpg


29. Lütfi Elvan

Lütfi Elvan, 1962 yılında Karaman’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesini bitirdi. 25. Dönem'de Antalya Milletvekili seçildi. 26. Dönem'de Mersin Milletvekili olarak Başbakan Yardımcılığı görevine getirilmiştir. 65. Hükümette Kalkınma Bakanı olarak kabinedeki görevine getirildi ve şu an da Ekonomi İşleri'nden sorumlu Genel Başkan Yardımcısıdır. Elvan, çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.


30. Mahir Ünal

Mahir Ünal, 1966'da Kahramanmaraş Elbistan'da doğdu. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini 1991 yılında bitirdi.2004 yılından bu yana gerçekleşen tüm seçimlerde Ak Parti seçim kampanyasını hazırlayan strateji ekiplerinde yer aldı. Ak Parti 3. Olağan Büyük Kongresinde MKYK Üyeliğine seçildi ve AR&GE Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 24. Dönemde Kahramanmaraş Milletvekili seçildi. 2011 Genel Seçimlerinde Grup Başkanvekilliği görevine getirildi. 64. Hükümette Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yapmıştır. Arapça ve İngilizce bilen Ünal, evli ve 1 çocuk babasıdır.


31. Markar Esayan

1969 İstanbul Şişli doğumlu Markar Esayan 1995 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi lisans eğitimini  tamamlamıştır. Hrant Dink'in 19 Ocak 2007 tarihinde elim bir suikasta gitmesiyle Dink sonrası Agos'un yayın hayatına devam edebilmesi adına Etyen Mahçupyan ile birlikte çalıştı. Dink'in birinci ölüm yıldönümünden sonra Agos'tan ayrıldı. Bir süre sonra yazılarına da son verdi. Markar Esayan İngilizce ve Ermenice dillerini konuşup yazabilmektedir.

markar-esayan-001.jpg


32. Mehmet Özhaseki

Mehmet Özhaseki, 1957 yılında Kayseri’de doğdu. Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. 1980 sonrasında sosyal amaçlı faaliyetler yürüten bir çok vakıf/derneğin kuruluşuna öncülük etti. Tarihi Kentler Birliği'nin 2004-2011 yılları arasında 7 yıl başkanlığını yapan Mehmet Özhaseki, Ak partiden milletvekilliği adaylığı için 10 Şubat 2015 tarihinde büyükşehir belediye başkanlığından istifa etti. 18 Ağustos 2018 tarihinde yapılan AK Parti Olağan Büyük Kongresi’nin ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı olarak yer aldı. Halen bu görevini sürdürmektedir.


33. Metin Bulut

Metin Bulut, 1971 Yılında Elazığ’da doğdu. Fırat Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesini bitirdi. Daha sonra Tıp Fakültesi’nde “Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalında” yüksek lisans eğitimini tamamladı. 24. Dönem Ak Parti Elazığ Milletvekili Adayı oldu. 25 ve 26. Dönem’de Ak Parti Elazığ Milletvekili seçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi, Ticaret Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi’dir. Arjantin Dostluk Grubu Başkanıdır. Nato Komisyonu Üyesi’dir. Hizmet ve inşaat sektöründe şirket sahibidir. Bulut; evli ve üç çocuk babasıdır.


34. Metin Yavuz

Metin Yavuz, 1969 Söke doğumludur. Adnan Menderes Üniversitesi Yerel Yönetimler mezunudur. 1992 yılında Anavatan Partisi Gençlik Kolları Kurucu Başkanlığı ile başlayarak dönem içerisinde partinin değişik kademelerinde aktif görev yaptı. Söke Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan vekilliğinde 6 yıl görev yaptı. 30 Mart 2014 Yerel seçimlerinde Ak Parti Söke Belediye Başkan Adayı oldu. Mimar Saadet Yavuz ile evli ve iki çocuk babasıdır. 

metin-yavuz.jpg


35. Murat Baybatur

Murat Baybatur, 1978 yılında Almanya'da doğdu. Numan Kurtulmuş gibi o da Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. Siyasi hayatına Refah Partisi’nde başlayan Baybatur, Refah Partisi'nin kapatılmasının ardından kurulan Fazilet Partisi Gençlik Kolları’nda ve Milli Gençlik Vakfı'nda çeşitli kademelerde görev aldı. 3. Olağanüstü Büyük Kongrede parti üst organı olan MKYK Üyeliğine seçilen Baybatur, 18 Ağustos 2018 tarihinde yapılan 6. Olağan Büyük Kongrede AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın listesinden tekrar MKYK Üyesi seçilmiş olup, görevine devam etmektedir.


36. Mustafa Ataş

Mustafa Ataş, 1957 yılında Tunceli Çemişgezek’te doğdu.  Siyasete 1977 yılında Milli Selamet Partisi Beşiktaş Gençlik Kolları ile başladı. 1982 yılına kadar özel sektörde çalışan Ataş, 1982 yılından 2002 yılına kadar serbest muhasebeci olarak çalıştı. AK Parti kuruluş çalışmaları içerisinde aktif rol aldı. 2001’de AK Parti’nin kurulmasıyla İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyeliği ve Teşkilatlanmadan Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı yaptı.1 Kasım 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde İstanbul’dan Milletvekili seçilen Ataş’ın, siyasi çalışmaları yanında birçok sivil toplum kuruluşunda kurucu üyeliği ve yöneticiliği devam etmektedir. Orta düzeyde Arapça ve İngilizce bilmekte; evli ve 2 çocuk babasıdır.


37. Mustafa Köse

Mustafa Köse, 1977’de İstanbul Beyoğlu’nda doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 25. ve 26. Dönem Antalya Milletvekili seçildi. Halen, Anayasa Komisyonu üyesi ve Brezilya Dostluk Grubu Başkanı olan Köse, MKYK Üyesi seçilmeden önce AK Parti Grup Yönetim Kurulu üyeliği görevini ifa etti. Geçmişte Yönetim Kurulunda görev aldığı Müsiad Antalya Şubesi'nin halen aktif üyesidir. İngilizce bilen Köse,  Evli ve üç çocuk babasıdır.

mustafa-kose.jpg


38. Mustafa Yel

Mehmet Yel, 1968 yılında Tekirdağ’da doğdu. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. 2005 yılında itibaren de vali yardımcılığı ve Tekirdağ İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevini yürüttü. 2011 genel seçimlerinde AK Parti 5. sıra milletvekili adayı oldu. 2014 yerel seçimlerinde büyükşehir belediye başkan adayı oldu. Evli ve 2 çocuk babası olup, ingilizce bilmektedir.


39. Mustafa Yeneroğlu

Mustafa Yeneroğlu, 1975 yılında Bayburt’ta doğdu. Köln Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ve daha sonra İzmir 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden de mezun oldu. AK Parti’nin 12 Eylül 2015 tarihinde düzenlenen 5. Olağan Kongresinde Merkez Disiplin Kurulu üyeliği görevini üstlendi. Yeneroğlu ayrıca TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyon Başkanlığı görevini yürütmektedir. Yeneroğlu, evli ve üç çocuk babasıdır.


40. Mahmut Atilla Kaya

Mahmut Atilla Kaya, 1973 tarihinde İzmir’in Torbalı ilçesinde doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. AK Parti’nin kurulmasıyla birlikte siyasete adım atan Kaya, 2004 ve 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde memleketi Torbalı’da AK Parti Belediye Başkan adayı oldu. 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde AK Parti İzmir İl Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı olarak seçim kampanya sürecini koordine etti. Evli ve bir çocuğu bulunmaktadır. 

mahmut-atilla-kaya.jpg


41. Numan Kurtulmuş

Numan Kurtulmuş, 1959’ da Ordu, Ünye’de doğdu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur. AK Parti 6. Olağan Kongresi’nde MKYK üyeliğine seçilen Kurtulmuş, halen AK Parti Genel Başkan Vekilliği görevini yürütmektedir. Numan Kurtulmuş, evli ve üç çocuk babasıdır.


42. Nurettin Canikli

Nurettin Canikli, 1960 yılında Giresun’un Alucra ilçesinde doğdu.  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını İngiltere’de bulunan Sheffield Üniversitesi'nde “Para-Banka-Finansman” alanlarında tamamladı. 2014 tarihinde kurulan 62. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yaptı. İngilizce bilen Canikli, Hatice Canikli ile evli ve 4 çocuk babasıdır.


43. Orhan Miroğlu

Orhan Miroğlu, 1952 tarihinde Mardin Gelinkaya’da doğdu. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. 12 Eylül 1980 Askeri darbesinde tutuklandı ve 1988 yılına kadar Diyarbakır Cezaevinde tutuklu kaldı. 25.Dönem Mardin Milletvekili seçildi. Çok iyi düzeyde Arapça ve Kürtçe, orta seviyede İngilizce bilen Miroğlu, Canan Miroğlu ile evli iki çocuk babasıdır.

orhan-miroglu.jpeg


44. Osman Nuri Gülaçar

Osman Nuri Gülaçar, 1965 yılında Van’da doğdu. Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünden mezun oldu. Çeşitli sivil toplum örgütlerinde yöneticilik yaptı. 2014 Yerel Seçimlerinde Ak Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi. 24 Haziran 2018’de yapılan Genel Seçimlerde 27. Dönem Van Milletvekili olarak seçildi. AK Parti 6. Olağan Kongresi’nde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi olarak seçildi. Kürtçe ve Arapça bilen Gülaçar, evli ve 3 çocuk babasıdır.


45. Ömer Çelik

Ömer Çelik, 1968'de Adana'da doğdu. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. 22 ve 23. Dönemde Adana Milletvekili seçildi. 22 ve 23. Dönemde NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyeliği görevinde bulundu. 2010 yılında Ak Parti Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına seçildi. 65. Hükümette Avrupa Birliği Bakanı olarak kabinede yer almaktadır. Şu an da Parti Sözcüsü olarak görevini sürdürmektedir. 


46. Öznur Çalık

Öznur Çalık, 1965 Pütürge-Doğanyol doğumludur. 1988 yılında Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nden mezun oldu. Sosyal Politikalar üzerine Yüksek Lisans yaptı. Ağustos 2014 – Ağustos 2015 tarihleri arasında AK Parti Halkla İlişkiler’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Malatya Milletvekillidir. Evli ve iki çocuk annesidir. İngilizce bilmektedir.

oznur-calik.jpg


47. Tuğba Işık Ercan

Tuğba Işık Ercan,1977 yılında İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kimya bölümüne girdi ve 1999 yılında mezun oldu. 2012-2015 yılları arasında AK Parti İstanbul  Kadın Kolları İl Yönetim Kurulu Üyeliği, 2015-2018 yılları arasında AK Parti İstanbul Ana Kademe İl Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. Her iki yönetimde de Dış İlişkiler Başkan yardımcılığı görevlerini üstlenmiş ve 27. Dönem Ak Parti İstanbul 1. Bölge milletvekili adayı olmuştur. Evli ve 2 çocuk annesidir.


48. Vedat Demiröz

Vedat Demiröz, 1956'da Bitlis'te doğdu. Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi. AK Parti Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Orta düzeyde İngilizce bilen Demiröz, evli ve 3 çocuk babasıdır.


49. Vildan Polat

Vildan Polat, 1975 yılında Şanlıurfa’da doğdu. 1999 Yılında kardeşleri ile birlikte kurduğu  Poler  Ltd. Şti. ile iş dünyasına atıldı. Şirketin Yönetim Kurulu başkanlığını üstlendi.  Kurduğu şirketle, Turizm, Servis, Taşımacılık hizmetleri, Bölgede Buğday, Mısır Tohumculuğu ve İnşaat alanında bölge genelinde bilinen bir firma olmasını, birçok kişiye istihdam imkânı sağladı. Halen üstlendiği Şirketin Yönetim Kurulu başkanlığını görevini sürdürmektedir.

vildan-polat.jpg


50. Yavuz Subaşı

Yavuz Subaşı, 1961 Gönen / Balıkesir doğumludur. Marmara Üniversitesi  İ.İ.B.F. İşletme Bölümü mezunudur. 017 – 2018 Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı yapmıştır. 2018 tarihinde  Siyasi ve Hukuki İşler Başkan yardımcılığı görevine atandı. İyi düzeyde ingilizce bilen Subaşı, evli ve 3 Çocuk babasıdır.


51. Zehra Taşkesenlioğlu

Zehra Taşkesenlioğlu, 1972 yılında Erzurum’da doğmuştur. 1995 yılında Uludağ Üniversitesi İ.B.B.F’2004 yılında mezun olmuştur. AK parti İstanbul İl Başkanlığında Çalışma Komisyonu üyesi olarak çalışmalarına devam etti. 2006 Haziran döneminde yapılan İstanbul İl kongresi ile İl Yönetim Kurulu üyesi, 2007 genel seçimlerinde 3. Bölge SKM başkanlığında Kampanya Sorumlusu olarak siyasi çalışmalarına devam etti. Halen AK parti İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesidir.

Önerilen İçerik;

 Ak Parti MYK Üyeleri - Ak Parti Merkez Yürütme Kurulu Üyeleri

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Etiketler: ,
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.