Ağız Kokusu Nasıl Geçer? Sebepleri ve 10 Bitkisel Tedavi

Ağız Kokusu Nasıl Geçer? Sebepleri ve 10 Bitkisel Tedavi
30.10.201814:38

Sakızla üstesinden gelebileceğimize inandığımız ağız kokusu ile her zaman başa çıkamayabiliriz. İşte kötü ağız kokusundan kurtulmanın 10 doğal yolu...

Haber güncelleme tarihi 02.06.2022 15:04

Kötü Nefes Kokusu Neden Oluşur? Nasıl Geçer?

Nefesteki kötü kokular dünyadaki insanların yaklaşık % 25 ila % 30'unu etkileyen utanç verici bir sağlık durumudur. Bu durum halitosis olarak da bilinmektedir. Bazen bu kötü kokulardan kurtulmak için sadece dişimizi fırçalamamız da yeterli olmaz.

Ağız Kokusunda Kurtulmanın Yolları Listesi

SıraSeçenekEtkisi
1HidratTaze Nefes Sağlar
2Yeşil ve Siyah ÇayBakteri Engeller
3SakızTükürük Emer
4Ayçiçeği TohumlarıFerahlık Sağlar
5Meyve ve Sebze SuyuÇürük Engeller
6KaranfilHoş Koku Sağlar
7Limon SuyuAntioksidan
8Elma SirkesiÇürük Oluşumunu Engeller
7KarbonatBakterileri Yok Eder
8Tarçın Bakterileri Öldürür

Ağız Kokusundan Kurtulmanın 10 Doğal Yolu

Gün içerisinde tükettiğimiz besinlere ve ağız bakımına dikkat ederek ağız kokusundan doğal yöntemlerle kurtulabiliriz. Bu içeriğimizde bahsedeceğimiz doğal besinler ağız içerisindeki bakterileri ortadan kaldırarak temiz bir nefesinizin olmasını sağlayacaktır.

1. Hidrat

Ağız Kokusundan Kurtulmanın 10 Doğal Yolu

İçme suyu, kötü nefesten kurtulmanın en iyi yollarından biridir. Her gün yeterli miktarda su içmek, nefesinizin taze kalması için de gereklidir. Ağzınızı nemlendirmeniz sabah uyandığınızda da ağzınızın daha az kokmasını sağlayacaktır.

2. Yeşil ve Siyah Çay

Ağız Kokusundan Kurtulmanın 10 Doğal Yolu

Yeşil çay ve siyah çay, kötü nefes için sorumlu bakterilerin büyümesini durdurabilen antioksidan içermektedir. Alternatif olarak, Sega çayı da tüketebilirsiniz. Bir bardak sıcak suya kurutulmuş sega suyu ekleyin ve 10 dakika demlenmeye bırakıp, günde 3 ila 4 kez tüketin.

3. Sakız

Ağız Kokusundan Kurtulmanın 10 Doğal Yolu

Sakız, ağzınızın kurumasını engeller ve ağzımızın tükürüğünü emer, bu nedenle kötü nefesten kurtulmak için çok etkili ve kolay bir çözümdür.

4. Ayçiçeği Tohumları

Ağız Kokusundan Kurtulmanın 10 Doğal Yolu

Ağız kokunuzu gidermek için gün içinde ayçiçeği çekirdeği çiğneyin ve üzerine bir bardak su için. Kötü kokuları ağzınızdan uzaklaştıracak ve ferahlık sağlayacaktır. Yemek yedikten hemen sonra da kullanmanızı öneririz.

5. Meyve ve Sebze Suyu

Ağız Kokusundan Kurtulmanın 10 Doğal Yolu

Sebze ve meyve suyu içmek, ağız kokusundan muzdarip kişilere kesinlikle yardımcı olacaktır. Meyve suları, ağız kokusu problemini tedavi etmede oldukça faydalıdır.

6. Karanfil

Ağız Kokusundan Kurtulmanın 10 Doğal Yolu

Karanfil, kötü nefesten kurtulmak için yararlı olan antibakteriyel özelliğe sahiptir. Alternatif olarak karanfil çayı içip kokudan gün boyu kurtulabilirsiniz. Bir bardak suya bir çay kaşığı karanfil ekleyin, 10-15 dakika demlenmesini bekleyip için.

7. Limon Suyu

Ağız Kokusundan Kurtulmanın 10 Doğal Yolu

Limon suyu, asidik içeriği sayesinde ağız kokusunu temizler ve ağızda bakteri üremesini engeller. Bir çorba kaşığı limon suyunu bir bardak sıcak suya ekleyin, ister gargara yapın isterseniz için ve ağız kokunuzdan kurtulacaksınız.

8. Elma Sirkesi

Ağız Kokusundan Kurtulmanın 10 Doğal Yolu

Elma sirkesi, yüksek pH seviyesi sayesinde ağız kokusu için oldukça başarılı bir çare olarak tüketilmektedir. İster gargara olarak kullanın ister tek yudumda için işe yarayacaktır.

9. Karbonat

Ağız Kokusundan Kurtulmanın 10 Doğal Yolu

Aynı zamanda soda bikarbonatı olarak da bilinmektedir. Karbonat, kötü ağız kokusuna neden olan asit seviyesini dengeler. Ayrıca ağızda oluşabilecek bakterilerle de savaşmaktadır. Bir bardak ılık suya karıştırın ve hemen tüketin.

10. Tarçın

Ağız Kokusundan Kurtulmanın 10 Doğal Yolu

Tarçın, ağızdaki bakteri sayısını azaltır ve kötü kokuları ağzınızdan uzaklaştırmayı başarır. Bir bardak suyun içine bir çay kaşığı tarçın karıştırıp içmeniz yeterlidir. İsterseniz kakule ve defne yaprağı da ekleyebilirsiniz. Çalkalayıp tükürmeniz de işe yarayacaktır.


Ağız Kokusunun Sebepleri

Ağız kokusu çoğu zaman bakımsızlıktan kaynaklansa da bazı durumlarda hastalıkların sonuçları olarak karşımıza çıkabilmektedir. Yediğimiz içtiğimiz besinlerden sigara ve alkol tüketimine kadar birçok etken ağız kokusuna sebep olur. İşte ağız kokusuna neden olan etmenler.

1. Tütün ve Alkol Ürünleri

Gün içerisinde kullanılan sigara ve alkol ağız içerisinde bakteri oluşumuna sebebiyet verir ve zamanla kötü bir koku oluşmasını sağlar. Ayrıca sigara ve alkol bazı diş eti rahatsızlıklarına da sebebiyet vermektedir. Bu durumda yine ağız kokusunu tetiklemektedir.

2. Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Grip ve soğuk algınlığı hastalıkları sırasında yeterli bir şekilde ağız hijyeni desteklenemez. Bu süreç içerisinde boğazda yer alan bakteriler ağız kokusuna sebep olur.

3. Ağızda Kuruluk

İçerdiği partiküller sayesinde ağız içini temizleyen ve ağız içini nemlendiren tükürük dolaylı yoldan ağız kokusunu engellemektedir. Gece yatarken oluşan ağız kuruluğu sabah uyandığımızda ağız kokusu oluşumuna sebebiyet verir. Ancak gün içerisinde sürekli su tüketimi ağız kokusu için doğal çözüm olacaktır.

4. Gıdalar

Yediğimiz ve içtiğimiz besinler ağız ve boğaz yolunda ufak tefek yerlere gizlenerek zamanla ağız kokusuna sebebiyet vermektedirler. Gıdalar dolayısıyla ağız kokusu oluşumdan kurtulmanın tek yolu ağız bakımını sürekli yapmaktır.

5. Diş Bakımı Yapılmaması

Dişlerin, ağız içinin ve dilin yeterli temizlenmemesi bazı diş ve diş eti rahatsızlıklarına sebep olmaktadır. Bu rahatsızlıkların sonucunda ise ağız kokusu ortaya çıkmaktadır.

6. Oral Ülser

Ağız içerisinde oluşan enfeksiyonlar ve yaralar yani oral ülser oluşumları ağız kokusuna sebep olabilmektedir. Bu durumda ağız bakımına özen gösterip mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

7. Diğer Hastalıklar

Başta mide rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalık vücudun başka yerinde bazı rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bu rahatsızlıklardan biri de ağız kokusudur. Vücudumuz hastalıklı olan yere daha çok vitamin ve mineral harcadığı için bazı noktalarda ufak tefek sıkıntılar çıkmaktadır.


Ağız Kokusunu Geçiren En İyi Ağız Bakım Suları

En İyi Ağız Bakım Suyu Listesi

SıraMarkalarEtkineoldu Puanı
1Sensodyne Cool MintFerahlatıcı10/9.9
2Listerine Stay WhiteBeyazlatıcı10/9.7
3Colgate PlaxBakteri Karşıtı10/9.8
Aradığın
Fiyatları Gör
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol 
Fiyatlarını Gör

En İyi 3 Ağız Bakım Suyu

Siz de gün boyu bu kokuyla yaşamak istemiyorsanız, aşağıdaki kısımda bahsedeceğimiz doğal ürünleri kullanarak kötü ağız kokusundan kurtulabilirsiniz.

1. Sensodyne Cool Mint 500 ml

Ağız Kokusunu Geçiren En İyi Ağız Bakım Suları

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Hassas dişler için kullanıma uygun olan bu alkol içermeyen ağız bakım suyu içerisindeki nane aroması ile ağız içerisinde ferah ve temiz bir hava oluşturur. Florürlü diş macunu kullanımı sonrası gargara ile tüketilen Sensodyne ağız bakım suyu ağız içerisinde oluşan bakterileri de ortadan kaldırır. Bu ürünü kullanırken tek dikkat edilmesi gereken ise kesinlikle içilmemesidir.

2. Listerine Stay White Ağız Bakım Suyu

Ağız Kokusunu Geçiren En İyi Ağız Bakım Suları

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Ağız bakım suyu denilince akla gelen başlıca markalardan biri olan Listerine güçlü formülü sayesinde ağız kokusundan kısa sürede kurtulmanızı sağlayacaktır. Listerine ağız bakım suyunu düzenli bir şekilde kullanarak olası tartar problemi ve ağız kokusu problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

3. Colgate Plax Nane Ferahlığı Plağa Karşı Alkolsüz Ağız Bakım Suyu

Ağız Kokusunu Geçiren En İyi Ağız Bakım Suları

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Ağız içerisinde taze nane ferahlığı sağlayan ve bakterileri ortadan kaldıran Colgate Plax plağa karşı etkili olarak geliştirilmiştir.


Ağız Kokusu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ağız kokusu neden oluşur?

Yetersiz ağız bakımı ve bazı hastalıklar sebebiyle ağız kokusu oluşabilmektedir. Bu hastalıklar diş eti üzerinde görülebileceği gibi mide rahatsızlıkları da ağız kokusuna neden olabilir. Aynı zamanda ağız kokusuna dişler arasında biriken yemek kalıntıları da sebep olabilmektedir.

Ağız kokusu için hangi bitki iyi gelir?

Ağız kokusunu gidermek için geçmişten gelen bazı doğal formüller vardır. Bu formüller ağız kokusunu gidermeye yarayan başlıca bitkisel otlardır. Bu otlar; maydanoz, zencefil, okaliptüs, kakule, kişniş, dereotu ve yeşilçay olarak sıralanabilir.

İnsan nefesi neden kokar?

Ağız içerisinde yemek kalıntılarının yer tutacağı birçok nokta vardır. Ayrıca yine dilin pürüzlü yüzeyi bakterilen yer tutması için oldukça uygun bir noktadır. Yetersiz ağız bakımı sonucu sürekli yükselen bakteri düzeyi ağız kokusuna sebep olmaktadır.

Ağız kokusu için hangi doktora gidilmelidir?

Bir türlü giderilemeyen ağız kokusu için Diş hastanelerinde bulunan ağız ve diş sağlığı bölümüne başvurulmalıdır. Eğer ağız kokusunun sebebi diş veya diş eti değilse bu durumda bir kulak burun boğaz uzmanına görünmenizde fayda vardır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
20
6
4
4
0
3
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.