Ağız Kokusu Sebepleri ve 10 Bitkisel Tedavi Yöntemi

Sakızla üstesinden gelebileceğimize inandığımız ağız kokusu ile her zaman başa çıkamayabiliriz. İşte kötü ağız kokusundan kurtulmanın 10 doğal yolu...
Ağız Kokusu Sebepleri ve 10 Bitkisel Tedavi Yöntemi

Kötü Nefes Kokusu Neden Oluşur? Nasıl Geçer?

Nefesteki kötü kokular dünyadaki insanların yaklaşık % 25 ila % 30'unu etkileyen utanç verici bir sağlık durumudur. Bu durum halitosis olarak da bilinmektedir. Bazen bu kötü kokulardan kurtulmak için sadece dişimizi fırçalamamız da yeterli olmaz.

Ağız Kokusunda Kurtulmanın Yolları Listesi

SıraSeçenekEtkisi
1HidratTaze Nefes Sağlar
2Yeşil ve Siyah ÇayBakteri Engeller
3SakızTükürük Emer
4Ayçiçeği TohumlarıFerahlık Sağlar
5Meyve ve Sebze SuyuÇürük Engeller
6KaranfilHoş Koku Sağlar
7Limon SuyuAntioksidan
8Elma SirkesiÇürük Oluşumunu Engeller
7KarbonatBakterileri Yok Eder
8Tarçın Bakterileri Öldürür

Ağız Kokusundan Kurtulmanın 10 Doğal Yolu

Gün içerisinde tükettiğimiz besinlere ve ağız bakımına dikkat ederek ağız kokusundan doğal yöntemlerle kurtulabiliriz. Bu içeriğimizde bahsedeceğimiz doğal besinler ağız içerisindeki bakterileri ortadan kaldırarak temiz bir nefesinizin olmasını sağlayacaktır.

1. Hidrat

Ağız Kokusunda Kurtulmanın Yolları

İçme suyu, kötü nefesten kurtulmanın en iyi yollarından biridir. Her gün yeterli miktarda su içmek, nefesinizin taze kalması için de gereklidir. Ağzınızı nemlendirmeniz sabah uyandığınızda da ağzınızın daha az kokmasını sağlayacaktır.

2. Yeşil ve Siyah Çay

Ağız Kokusunda Kurtulmanın Yolları

Yeşil çay ve siyah çay, kötü nefes için sorumlu bakterilerin büyümesini durdurabilen antioksidan içermektedir. Alternatif olarak, Sega çayı da tüketebilirsiniz. Bir bardak sıcak suya kurutulmuş sega suyu ekleyin ve 10 dakika demlenmeye bırakıp, günde 3 ila 4 kez tüketin.

3. Sakız

Ağız Kokusunda Kurtulmanın Yolları

Sakız, ağzınızın kurumasını engeller ve ağzımızın tükürüğünü emer, bu nedenle kötü nefesten kurtulmak için çok etkili ve kolay bir çözümdür.

4. Ayçiçeği Tohumları

Ağız Kokusunda Kurtulmanın Yolları

Ağız kokunuzu gidermek için gün içinde ayçiçeği çekirdeği çiğneyin ve üzerine bir bardak su için. Kötü kokuları ağzınızdan uzaklaştıracak ve ferahlık sağlayacaktır. Yemek yedikten hemen sonra da kullanmanızı öneririz.

5. Meyve ve Sebze Suyu

Ağız Kokusunda Kurtulmanın Yolları

Sebze ve meyve suyu içmek, ağız kokusundan muzdarip kişilere kesinlikle yardımcı olacaktır. Meyve suları, ağız kokusu problemini tedavi etmede oldukça faydalıdır.

6. Karanfil

Ağız Kokusunda Kurtulmanın Yolları

Karanfil, kötü nefesten kurtulmak için yararlı olan antibakteriyel özelliğe sahiptir. Alternatif olarak karanfil çayı içip kokudan gün boyu kurtulabilirsiniz. Bir bardak suya bir çay kaşığı karanfil ekleyin, 10-15 dakika demlenmesini bekleyip için.

7. Limon Suyu

Ağız Kokusunda Kurtulmanın Yolları

Limon suyu, asidik içeriği sayesinde ağız kokusunu temizler ve ağızda bakteri üremesini engeller. Bir çorba kaşığı limon suyunu bir bardak sıcak suya ekleyin, ister gargara yapın isterseniz için ve ağız kokunuzdan kurtulacaksınız.

8. Elma Sirkesi

Ağız Kokusunda Kurtulmanın Yolları

Elma sirkesi, yüksek pH seviyesi sayesinde ağız kokusu için oldukça başarılı bir çare olarak tüketilmektedir. İster gargara olarak kullanın ister tek yudumda için işe yarayacaktır.

9. Karbonat

Ağız Kokusunda Kurtulmanın Yolları

Aynı zamanda soda bikarbonatı olarak da bilinmektedir. Karbonat, kötü ağız kokusuna neden olan asit seviyesini dengeler. Ayrıca ağızda oluşabilecek bakterilerle de savaşmaktadır. Bir bardak ılık suya karıştırın ve hemen tüketin.

10. Tarçın

Ağız Kokusunda Kurtulmanın Yolları

Tarçın, ağızdaki bakteri sayısını azaltır ve kötü kokuları ağzınızdan uzaklaştırmayı başarır. Bir bardak suyun içine bir çay kaşığı tarçın karıştırıp içmeniz yeterlidir. İsterseniz kakule ve defne yaprağı da ekleyebilirsiniz. Çalkalayıp tükürmeniz de işe yarayacaktır.


Ağız Kokusunun Sebepleri

Ağız kokusu çoğu zaman bakımsızlıktan kaynaklansa da bazı durumlarda hastalıkların sonuçları olarak karşımıza çıkabilmektedir. Yediğimiz içtiğimiz besinlerden sigara ve alkol tüketimine kadar birçok etken ağız kokusuna sebep olur. İşte ağız kokusuna neden olan etmenler.

1. Tütün ve Alkol Ürünleri

Ağız Kokusunda Kurtulmanın Yolları

Gün içerisinde kullanılan sigara ve alkol ağız içerisinde bakteri oluşumuna sebebiyet verir ve zamanla kötü bir koku oluşmasını sağlar. Ayrıca sigara ve alkol bazı diş eti rahatsızlıklarına da sebebiyet vermektedir. Bu durumda yine ağız kokusunu tetiklemektedir.

2. Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Ağız Kokusunda Kurtulmanın Yolları

Grip ve soğuk algınlığı hastalıkları sırasında yeterli bir şekilde ağız hijyeni desteklenemez. Bu süreç içerisinde boğazda yer alan bakteriler ağız kokusuna sebep olur.

3. Ağızda Kuruluk

Ağız Kokusunda Kurtulmanın Yolları

İçerdiği partiküller sayesinde ağız içini temizleyen ve ağız içini nemlendiren tükürük dolaylı yoldan ağız kokusunu engellemektedir. Gece yatarken oluşan ağız kuruluğu sabah uyandığımızda ağız kokusu oluşumuna sebebiyet verir. Ancak gün içerisinde sürekli su tüketimi ağız kokusu için doğal çözüm olacaktır.

4. Gıdalar

Ağız Kokusunda Kurtulmanın Yolları

Yediğimiz ve içtiğimiz besinler ağız ve boğaz yolunda ufak tefek yerlere gizlenerek zamanla ağız kokusuna sebebiyet vermektedirler. Gıdalar dolayısıyla ağız kokusu oluşumdan kurtulmanın tek yolu ağız bakımını sürekli yapmaktır.

5. Diş Bakımı Yapılmaması

Ağız Kokusunda Kurtulmanın Yolları

Dişlerin, ağız içinin ve dilin yeterli temizlenmemesi bazı diş ve diş eti rahatsızlıklarına sebep olmaktadır. Bu rahatsızlıkların sonucunda ise ağız kokusu ortaya çıkmaktadır.

6. Oral Ülser

Ağız Kokusunda Kurtulmanın Yolları

Ağız içerisinde oluşan enfeksiyonlar ve yaralar yani oral ülser oluşumları ağız kokusuna sebep olabilmektedir. Bu durumda ağız bakımına özen gösterip mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

7. Diğer Hastalıklar

Ağız Kokusunda Kurtulmanın Yolları

Başta mide rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalık vücudun başka yerinde bazı rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bu rahatsızlıklardan biri de ağız kokusudur. Vücudumuz hastalıklı olan yere daha çok vitamin ve mineral harcadığı için bazı noktalarda ufak tefek sıkıntılar çıkmaktadır.


Ağız Kokusunu Geçiren En İyi Ağız Bakım Suları

En İyi Ağız Bakım Suyu Listesi

SıraMarkalarEtkineoldu Puanı
1Sensodyne Cool MintFerahlatıcı10/9.9
2Listerine Stay WhiteBeyazlatıcı10/9.7
3Colgate PlaxBakteri Karşıtı10/9.8
Amazon
Fiyatlarını Gör
Ağır Bakım Suyu
Markaları
Aradığın
Fiyatları Gör

En İyi 3 Ağız Bakım Suyu

Siz de gün boyu bu kokuyla yaşamak istemiyorsanız, aşağıdaki kısımda bahsedeceğimiz doğal ürünleri kullanarak kötü ağız kokusundan kurtulabilirsiniz.

1. Sensodyne Cool Mint 500 ml

Ağız Kokusunu Geçiren En İyi Ağız Bakım Suları

Amazon
Fiyatını Gör
Sensodyne
Ağız Bakım Suyu
Aradığın
Fiyatı Gör

Hassas dişler için kullanıma uygun olan bu alkol içermeyen ağız bakım suyu içerisindeki nane aroması ile ağız içerisinde ferah ve temiz bir hava oluşturur. Florürlü diş macunu kullanımı sonrası gargara ile tüketilen Sensodyne ağız bakım suyu ağız içerisinde oluşan bakterileri de ortadan kaldırır. Bu ürünü kullanırken tek dikkat edilmesi gereken ise kesinlikle içilmemesidir.

2. Listerine Stay White Ağız Bakım Suyu

Ağız Kokusunu Geçiren En İyi Ağız Bakım Suları

Amazon
Fiyatını Gör
Listerine
Ağız Bakım Suyu
N11
Fiyatını Gör
Aradığın
Fiyatı Gör

Ağız bakım suyu denilince akla gelen başlıca markalardan biri olan Listerine güçlü formülü sayesinde ağız kokusundan kısa sürede kurtulmanızı sağlayacaktır. Listerine ağız bakım suyunu düzenli bir şekilde kullanarak olası tartar problemi ve ağız kokusu problemini ortadan kaldırabilirsiniz.

3. Colgate Plax Nane Ferahlığı Plağa Karşı Alkolsüz Ağız Bakım Suyu

Ağız Kokusunu Geçiren En İyi Ağız Bakım Suları

Amazon
Fiyatını Gör
Colgate
Ağız Bakım Suyu
Aradığın
Fiyatı Gör

Ağız içerisinde taze nane ferahlığı sağlayan ve bakterileri ortadan kaldıran Colgate Plax plağa karşı etkili olarak geliştirilmiştir.

Ağız kokusu neden oluşur?

Yetersiz ağız bakımı ve bazı hastalıklar sebebiyle ağız kokusu oluşabilmektedir. Bu hastalıklar diş eti üzerinde görülebileceği gibi mide rahatsızlıkları da ağız kokusuna neden olabilir. Aynı zamanda ağız kokusuna dişler arasında biriken yemek kalıntıları da sebep olabilmektedir.

Ağız kokusu için hangi bitki iyi gelir?

Ağız kokusunu gidermek için geçmişten gelen bazı doğal formüller vardır. Bu formüller ağız kokusunu gidermeye yarayan başlıca bitkisel otlardır. Bu otlar; maydanoz, zencefil, okaliptüs, kakule, kişniş, dereotu ve yeşil çay olarak sıralanabilir.

İnsan nefesi neden kokar?

Ağız içerisinde yemek kalıntılarının yer tutacağı birçok nokta vardır. Ayrıca yine dilin pürüzlü yüzeyi bakterilen yer tutması için oldukça uygun bir noktadır. Yetersiz ağız bakımı sonucu sürekli yükselen bakteri düzeyi ağız kokusuna sebep olmaktadır.

Ağız kokusu için hangi doktora gidilmelidir?

Bir türlü giderilemeyen ağız kokusu için Diş hastanelerinde bulunan ağız ve diş sağlığı bölümüne başvurulmalıdır. Eğer ağız kokusunun sebebi diş veya diş eti değilse bu durumda bir kulak burun boğaz uzmanına görünmenizde fayda vardır.

Geçmeyen ağız kokusu neden olur?

Geçmeyen ağız kokusu sigara, alkol tüketimi yüzünden olabilir. Diş hijyenine dikkat etmemek, dişleri temizlememek ya da gargara yapmamak geçmeyen ağız kokusunun başlıca nedenleri arasında yer alır. Bazı böbrek ve karaciğer hastalıkları da ağız kokusuna neden olur.

Çok fazla ağız kokusu neden olur?

Çok fazla ağız kokusunun nedeni dişleri fırçalamamaktır. Gargara yapmamakta ağır ağız kokusuna neden olur. Dişlerde kalan yemek artıkları, diş etlerinin çevresinde bakteri üremesi, diş üstündeki tartarlar nefesin kötü kokmasına yol açar.

<

YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum