Afetlerin Oluşum Nedenleri ve Özellikleri

Afetlerin Oluşum Nedenleri ve Özellikleri
16.11.201911:27

Afetlerin oluşum nedenleri ve özellikleri vardır. Yani yaşanan her afetin, özel bir sebebi olmakla birlikte beraberinde getirdiği bazı şeyler vardır yani, kendine has özellikleri vardır. Bu yazımızda, bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Haber güncelleme tarihi 16.11.2019 15:29

Oluşumlarına göre afet türleri şunlardır;

 1. Jeolojik Afetler
 2. Meteorolojik afetler
 3. Hidrolojik afetler
 4. Jeomorfolojik afetler

Jeolojik Afetler Nelerdir?

Jeolojik afetler, insanın etkisiyle gerçekleşmeyen, tamamen doğal süreçte gerçekleşen afet türleridir. Bunlar, kendi arasında 3 başlık altında incelenir.

 1. Deprem
 2. Volkan
 3. Tsunami

Meteorolojik Afetler Nelerdir?

Bir kısmı insan etkisi, bir kısmı da doğal süreç etkisiyle gerçekleşen meteorolojik afetler, engellenebilir afetler değildir. doğal afetler kapsamında yer alır. Ancak afet sonrasında veya öncesinde alınacak tedbirler, sonuçlarının daha az etkili olmasını sağlar. Meteorolojik afetler şunlardır;

 1. Fırtına
 2. Kuraklık
 3. Çığ

Hidrolojik Afetler Nelerdir?

Hidrolojik afetler de doğal afetler arasında değerlendirilir. Yine insan etkisinin olmadığı afet türleri olup alınacak bazı tedbirlerle oluşması durumunda can ve mal kaybının en aza indirgenebildiği afet türleridir. Hidrolojik afetler şunlardır;

 1. Sel
 2. Taşkın

Jeomorfolojik Afetler Nelerdir?

Doğal afetler kapsamında yer alan ve alınacak tedbirler sayesinde daha az can ve mal kaybına neden olan jeomorfolojik afetler şunlardır;

 1. Kütle hareketleri
 2. Erozyon

Doğal Afetlerin Özellikleri Nelerdir?

Oluşumları tamamen doğa olaylarına ilişkin olarak meydana gelen doğal afetler, can, mal ve doğal kaynak kabına neden olan afetlerdir. Doğal afetlerin bir diğer özelliği ise beraberinde başka bir doğal afetin daha gelmesine neden olmasıdır. Mesela deprem sonrasında veya esnasında tsunaminin oluşması, sel baskınlarından sonra kuraklığın meydana gelmesi gibi yeni afetler, doğal afetlerle beraber gelen diğer afet türleridir.

Doğa olaylarının genel olarak getirdiği en büyük sonuçlar can ve mal kayıplarının yaşanmasıdır. Büyük yapısal hasarlara, sosyal ve ekonomik zararlara yol açan afetler içinde en çok dikkate alınan durum, afetin sebep olduğu can kayıplarıdır.

Yapılan araştırmalara göre 2006-2015 yılları arasında dünyada en çok meydana gelen doğal afet türü doğal afetlerin yüzde 50’sine denk gelen sel ve taşkınlardır. En çok afetin sel ve taşkın olarak görülmesinin yanında en çok can ve mal kaybına neden olan doğal afet türü ise depremler olarak belirlenmiştir. Yine bu yıllar arasında en çok can kaybına neden olan depremler, can kayıpları oranı olarak afetlerin yüzde 58’ini kapsamaktadır.

Doğal Afetlerde Kayıplar Nasıl En Aza İndirilir?

Doğal afetler, yukarıda da belirttiğimiz gibi insan gücü olmaksızın meydana gelen olaylardır. Bu tip olayların engellenmesi mümkün değildir fakat buna karşın afetlerin neden olduğu kayıpları en aza indirgemek mümkündür. Doğal afetler öncesinde alınacak tedbirler, yaşanacak can ve mal kaybının önüne geçmek için önemli oranda yardımcı olabilirler.

Depreme dayanıklı binaların inşa edilmesi, yaşanacak bir depremde can ve mal kaybının en aza inmesine yardımcı olabilir. Sel felaketinden önce alınacak bazı tedbirler, taşkınların yaşanmasını önleyebilir.

Volkanik patlamalar öncesinde alınacak tedbirler sayesinde daha az can ve mal kaybı yaşanabilir. Mesela volkanik patlamaların sık yaşandığı bölgelerde yerleşim alanları inşa etmemek, yaşanacak bir patlamada can kaybının yaşanmasını engelleyebilir veya kayıpların daha az olmasını etkileyebilir. Bu tip önlemler, tüm doğal afetlerde yaşanacak hasarların daha az olmasını sağlayabilir. Etkili çözüm yöntemleri üzerinde geliştirilecek yeni önlemler sayesinde daha az hasarın meydana gelmesi sağlanabilir bu da toplumun yaşamının daha iyi olmasını sağlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
602
2053
2022
549
628
201
2055
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 3
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.