Adı Bilinmeyen Bir Toplum Tuaregler

Adı Bilinmeyen Bir Toplum Tuaregler
15.05.201510:29

Her zaman zenginlikleriyle, fakirlikleriyle, yaşamlarıyla, ilginç adetleriyle meşhur toplumları bilir, söyler, yazarız. Peki ya hiç bilinmeyenler?

Haber güncelleme tarihi 06.02.2020 10:02

Bilinmeyenlerden olan Tuaregleri sizler için inceledik;

Nijer, Mali, Burkina Faso ve Libya gibi ülkelerin arasında kalan alanda yaşamaktadırlar. Tuareg kelimesi Arapçadan gelmektedir ve anlamı Tanrı’nın terk ettiğidir. Bunun nedeni de Toplumun katı inanışlara mesafeli durmaları ve İslamiyet’e geç geçmeleridir. Kullandıkları dil ise, berberi dillerinden gelmekte olan bir dildir.

Geleneksel Tuareg toplumunda sınıflaşmalar mevcuttur. Soylular, din adamları, vasallar, zaanatçılar ve de eskiden köle emekçisi olanlardan katmanlar Tuareg halkını şekillendirmektedir. Afrika’nın bir bölümünde yaşayan ve adı pek bilinmeyen bu toplum, çadırlarda yaşamlarını sürdürmektedir. Bu çadırlar deriden yapılmadır ve kırmızıya boyalı bir haldedir. Bu çadır kültürü geleneksel bir olgudur. Fakat günümüzde yer yer deri çadırların yerini naylon çadırlar da alabilmektedir.

tuareg kadını

Tuareg toplumunda kadın baskı altında değildir ve kısıtlanmamıştır. Tek eşlilik yaygındır. Kadınlardan çok erkeklerde örtünmeye önem verilir.

Tuaregler, aralarında eski Libyalıların kullanış olduğu yazıya benzer bir yazı kullanmaktadırlar. Bu yazının ismi ise, tifinag’dır. Bu toplumun aslen berberi kabilelerine mensup olduğu bilinmektedir. Zahiriye mezhebine mensupturlar. Bu yüzden yüzlerini örttükleri bilinir. Kişilik özelliklerine bakıldığında gururlu, kişilik sahibi oldukları bilinir.

Bir diğer ilginç özellikleri ise, Çocuklar soylarını anneden alırlar. Bu özellik, alışılmışın dışında bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda bu toplumda, tek eşlilik kültürü hakimdir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.