Adı Bilinmeyen Bir Toplum Tuaregler

Her zaman zenginlikleriyle, fakirlikleriyle, yaşamlarıyla, ilginç adetleriyle meşhur toplumları bilir, söyler, yazarız. Peki ya hiç bilinmeyenler?
Adı Bilinmeyen Bir Toplum Tuaregler

Bilinmeyenlerden olan Tuaregleri sizler için inceledik;

Nijer, Mali, Burkina Faso ve Libya gibi ülkelerin arasında kalan alanda yaşamaktadırlar. Tuareg kelimesi Arapçadan gelmektedir ve anlamı Tanrı’nın terk ettiğidir. Bunun nedeni de Toplumun katı inanışlara mesafeli durmaları ve İslamiyet’e geç geçmeleridir. Kullandıkları dil ise, berberi dillerinden gelmekte olan bir dildir.

Geleneksel Tuareg toplumunda sınıflaşmalar mevcuttur. Soylular, din adamları, vasallar, zaanatçılar ve de eskiden köle emekçisi olanlardan katmanlar Tuareg halkını şekillendirmektedir. Afrika’nın bir bölümünde yaşayan ve adı pek bilinmeyen bu toplum, çadırlarda yaşamlarını sürdürmektedir. Bu çadırlar deriden yapılmadır ve kırmızıya boyalı bir haldedir. Bu çadır kültürü geleneksel bir olgudur. Fakat günümüzde yer yer deri çadırların yerini naylon çadırlar da alabilmektedir.

tuareg kadını

Tuareg toplumunda kadın baskı altında değildir ve kısıtlanmamıştır. Tek eşlilik yaygındır. Kadınlardan çok erkeklerde örtünmeye önem verilir.

Tuaregler, aralarında eski Libyalıların kullanış olduğu yazıya benzer bir yazı kullanmaktadırlar. Bu yazının ismi ise, tifinag’dır. Bu toplumun aslen berberi kabilelerine mensup olduğu bilinmektedir. Zahiriye mezhebine mensupturlar. Bu yüzden yüzlerini örttükleri bilinir. Kişilik özelliklerine bakıldığında gururlu, kişilik sahibi oldukları bilinir.

Bir diğer ilginç özellikleri ise, Çocuklar soylarını anneden alırlar. Bu özellik, alışılmışın dışında bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda bu toplumda, tek eşlilik kültürü hakimdir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.