Abdülhamid Han Sözleri, Tarihe Geçen Abdülhamid Sözleri

En etkileyici ve anlamlı 2. Abdülhamid Han sözlerini sizler için bu içeriğimizde derledik. İşte Osmanlı Devleti’nin padişahı II. Abdülhamit Han’ın sözleri.
Abdülhamid Han Sözleri, Tarihe Geçen Abdülhamid Sözleri

Bize cellad gönderenlerin celladı oluruz!

Hiçbir fâni ihtirasım yoktur. Şu son günlerimde tek gayem, vatanı selâmet ve huzur içinde görmektir. Tecrübe, devlet hayatında büyük mazhariyettir. Ben hizmet arz etmezsem Allah ve tarih huzurunda mesul ve menfur (nefret edilen) olurum. Vebal, mani olanın olsun…

Beni evhamlı sanıyorlardı... Hayır! Ben sadece gafil değildim, o kadar.

Abdülhamid Han Sözleri

Osmanlı Devleti’ni parçalamak için birleşen devletler yalnız İngiltere, Fransa ve Rusya’dan ibaret olmayıp, bunların yanında gizli olarak Amerika, Brezilya, bir iki küçük kraliyetin yanında bilhassa İslâm kardeşliği iddiasında bulunan İran Devleti dahi aleyhimize ittifak etmişlerdi.

Bu millet kaç kez ölümden döndü de yine yüzünü güneşe döndü..

Batı hiçbir vakit adil olmamıştır. Yükselişlerinde masumların kanı vardır. Düşüşlerine de masumların göz yaşları neden olacaktır.

Abdülhamid Han Sözleri

İnsan iyi nişan almalı! Maşayı değil maşayı tutan eli vurmalı!

Milletin kaderi milletin alnına yazılıdır!

Hem millet olarak hem devlet olarak ayağa kalkıyoruz!

Kırk yıl şu devletlerin birbirine düşmesini bekledim. Onlar birbirlerine düştü, şimdi ben tahtta değilim.

Mesele benim şahsıma hücum etmeleri değil mesele devletimize, hilafet makamımıza hücum etmeleri.

Abdülhamid Han Sözleri

“Gafiller, boynumuzu eğmek isterler ama bilmezler ki, biz bir tek, Allah’ü Teala’nın,huzurunda eğiliriz.!

Büyük devletler arasındaki rekabetin eninde sonunda onları çatışmaya götüreceği gözler önündeydi. Öyleyse Osmanlı Devleti de böyle bir çatışmaya kadar parçalanma tehlikelerinden uzak yaşamalı ve çatışma günü ağırlığını ortaya koymalıydı. İşte benim 33 yıl süren siyasetimin sırrı…

Kanla alınan toprak kanla verilir.

33 sene devletim ve milletim için çalıştım. Elimden geldiği kadar hizmet ettim. Hâkimim Allah, bunu muhakeme edecek ise Resulullah’tır. Bu memleketi nasıl bulduysam öyle teslim ediyorum. Hiç kimseye bir karış toprak vermedim. Hizmetimi ancak Allah’ın takdirine bırakıyorum. Ne çare ki düşmanlarım bütün hizmetime kara çarşaf örmek istediler ve muvaffak da oldular.

Abdülhamid Han Sözleri

Tarihe Geçmiş Sultan Abdülhamid Han Sözleri

Bizler merhametliyiz lakin asla kazanmaktan vazgeçmeyiz!

Savaş yalnız sınırlarda olmaz. Savaş bir milletin topyekün ateşe girmesidir. Eğer bu bütünlük sağlanmamışsa zafer tesadüfi, yenilgi kaderdir..

Milletin kaderi milletin alnına yazılıdır!

Çanakkale Savaşı sırasında her ihtimale karşı saltanatı Eskişehir’e taşımaya hazırlanan ve Abdülhamit’i İstanbul’da bırakmayıp yanında götürmek isteyen Sultan V. Mehmet Reşat’a, Başmabeyinci Tevfik Paşa aracılığıyla gönderdiği cevap.

Osmanlı’nın yemekleri bile sarıp sevmekten geçiyor!

Abdülhamid Han Sözleri

Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil milletime aittir. Milletim de bu toprakları ancak aldığı fiyata verir. Çünkü bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir!

Bir yerde zulüm varsa eğer orada Osmanlı varsa o zulmü bitirmek için elinden geleni yapar!

3. Ben Bizans İmparatoru Konstantin’den daha az haysiyetli değilim. Biraderim hazretlerine (V. Mehmet Reşat) bağlılığımı arzediniz. İstanbul’dan çıkmam! Kendisinin de çıkmamasını atalarımızın şerefi adına istirham ederim!

Ben de bir silah alır, askerle beraber müdafaada bulunurum; ölürsem şehid olurum, ben zaten ölmüş bir adamım…

Abdülhamid Han Sözleri

I. Dünya Savaşı ilе ilgili şu sözlеri söylеmiştir: “Kırk yıl şu dеvlеtlеrin birbirinе düşmеsini bеklеdim. Onlar birbirlеrinе düştü, şimdi bеn tahtta dеğilim.”

Saray ve dairelerdeki masrafları iyice tetkik ediniz. Katiyen israfa varan harcamalara müsaade etmeyiniz. Vazifesinde ihmal gösteren memurlara da müsamaha göstermeyiniz.

Ok atmayı öğrettiğim bir kimse dahi yok ki sonunda beni nişan almış olmasın!

Abdülhamid Han Sözleri

Padişah, İttihatçılar için şöyle diyordu: “Devleti on sene idare edebilirlerse ‘bir asır idare edebildik’ diye sevinsinler.

Çanakkale Savaşı sırasında her ihtimale karşı saltanatı Eskişehir’e taşımaya hazırlanan ve II. Abdülhamid’i de yanında götürmek isteyen Sultan V. Mehmed Reşad’a: “Ceddim Fatih Hazretleri İstanbul’u alırken, son Bizans İmparatoru şehirden kaçmayı düşünmemiş, ordusu başında ölmüştür. Biz, Bizans imparatorları kadar da mı olamıyoruz ki, şehri bırakmayı düşünüyoruz? Osmanlı Hanedanı İstanbul’u terk ederse bir daha oraya dönemez. Muhterem biraderime söyleyin; İstanbul’dan bir adım bile dışarı atmam” demiştir.

Keşke ilmi insanlığın felahı için kullansaydınız savaş için değil!

Abdülhamid Han Sözleri

Payitaht Abdülhamid Dizisinde Geçmiş Abdülhamid Sözleri

Tarih değil, hatalar tekerrür ediyor!

Millet birbirini kırıp geçireceğine bırakın beni öldürsün.

Bizi yükselten dinimize karşı duyduğumuz büyük aşktır.

Filistin’i satın almak isteyen Yahudileri kapımdan kovduğum için Allah’a şükrediyorum.

Abdülhamid Han Sözleri

Biz bu sahalardan çekilelim, emin olun ki buralar daimi karışık ve iğtişaş (özü kaybettirilmek istenen) sahalar haline gelecektir.

Cevizin kabuğunu kırıp özüne inmeyen, cevizin hepsini kabuk zanneder.

Düşmanın kurtuluş reçetesi öldürmek içindir. Esaretin bir çeşidi de borçlandırmadır.

Abdülhamid Han Sözleri

İcabı halinde donanmayı kaybetmemek için canımı vermeye hazırım.

Ha kendi evlatlarım,ha millet farkı yoktur.

YORUMLAR (13)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
13 Yorum