Abdomen (Karın) Ağrısı, Nedenleri ve Tedavisi

Abdomen (Karın) Ağrısı, Nedenleri ve Tedavisi
25.01.201611:09

Karın (abdomen) ağrısı nedenleri nelerdir ve karın ağrısı nasıl tedavi edilir merak ediyorsanız, karın ağrısı hakkında gereken bilgiyi haberimizde bulabilirsiniz. İşte karın ağrısı hakkında her şey!

Haber güncelleme tarihi 21.10.2020 16:48

 


Abdomen (Karın) Nedir ve Yapısı Nasıldır?

abdomen-(karin)-agrisi,-nedenleri-ve-tedavisi.jpg

Göğüs ve pelvis arasındaki vücut bölgesi karındır. Abdomen boşluğu; üstte kaburgalar ve diyafram, altta ise pelvis ile sınırlandırılarak omurga ve abdomen kasları sırt, yan ve ön duvarları oluşturmaktadır. Abdomen (karın) boşluğu şunları içerir:

 • karaciğer
 • mide
 • bağırsaklar
 • dalak
 • pankreas
 • böbrekler

Ayrıca alt abdomende kadınlarda uterus (rahim) ve overler (yumurtalıklar) ile pelvis içinde mesane ve rektum vardır ve omurga, pelvis, kaburgalara tutunan, abdomen duvarlarını oluşturan kas tabakaları ile deri arasında bir yağ tabakası bulunur. Abdomen kaslarının iç yüzeyinde kaplı olan periton adlı zar, arka duvara yapışık olan pankreas ve böbrekler gibi organları da örtmektedir.


Akut Abdomen Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

abdomen-(karin)-agrisi,-nedenleri-ve-tedavisi-001.jpg

Genellikle karın kaslarının spazmı, kusma ve ateş ile beraber oluşan sürekli ve şiddetli karın ağrısı için kullanılan terim olan akut abdomenin en sık görülen nedeni peritonittir: Abdomeni örten zarın iltihabı. Altta yatan nedenler:

 • apandisit
 • abdomen hasarı veya divertikül hastalığı(bağırsak duvarında küçük, çıkıntı yapan torbacıkların bulunması)
 • peptik ülser gibi hastalıkların sonucunda bir iç organın yırtılması

Akut Abdomen Tanısı ve Tedavisi Nasıldır?

abdomen-(karin)-agrisi,-nedenleri-ve-tedavisi-002.jpg

Karnın ortasında bir ağrı olarak başlayan akut abdomen giderek vücudun belli bir bölgesine yerleşebilir. Buna örnek olarak şunu verebiliriz: Apandisitte ağrı vücudun sağ tarafında hissedilir.

Teşhisi için şunlar gerekir:

 • Ayrıntılı sorgulama
 • Fizik muayene
 • Laboratuar testleri
 • Ultrason taraması

Bu işlemlerden oluşan acil bir medikal araştırma ile tanı konur. Araştırma aynı zamanda laporoskopi (bir rijit ya da fleksibl gözlem tübü kullanılarak inceleme) ya da laporotomiyi (abdomenin cerrahi olarak incelenmesi) de içerebilir. Karın ağrısının lokalizasyonu doğru tanımlanmalıdır. Karın göbek deliğinden dört parçaya bölünür. Sağ memenin altındaki sağ üst parçada (sağ üst kadran) genellikle safra kesesi, karaciğer hastalıkları, mide-bağırsak sistemi hastalıkları ile ilgili ağrılar görülür. Sol memenin altındaki sol üst parçada bir ağrı varsa (sol üst kadran) mide, dalak, pankreas ağrılarıdır. Kimi zaman akciğer enfeksiyonunun seyri sırasında iki kısma da ağrı yansıyabilir. Hasta kalp krizi geçirdiğinde kimi zaman yansıyan ağrı olarak sol veya sağ üst kadranda karın ağrısı görülebilir. Ağrı göbek deliğinin altında sağ taraftaysa apandisit iltihapları, bağırsak sistemi hastalıkları, yumurtalıkla ilgili problemler, böbrek taşı problemleri görülür. Ağrı göbek deliğinin sol alt tarafındaysa bağırsak hastalıkları, kabızlık, hemoroid, idrar yoluyla ilgili problemler, sol yumurtalığa bağlı ağrılar olarak görülür. Ağrıların niteliğine göre visseral ve somatik olarak ikiye ayrılır. Bir de yansıyan ağrılar vardır. Visseral ağrı organların tutulumuna bağlıdır. Somatik ağrı, organları kapsayan periton denilen zar ile ilgili ağrılardır. Yansıyan ağrılar ise uzaktaki bir organın ağrısının kendini farklı bir yerde göstermesidir. Tedavi altta yatan nedene göre yapılmaktadır.


Abdominal Ağrı (Karın Ağrısı) Nedenleri Nelerdir?

abdomen-(karin)-agrisi,-nedenleri-ve-tedavisi-003.jpg

Öncelikle bilinmelidir ki karın ağrısı bir hastalık değil, bir semptomdur. Fazla yemekten karın içi organların hasarlarına kadar birçok nedeni olabilir. Abdomen boşluğundaki rahatsızlık olup karın ağrısına eşlik semptomlar arasında gaz çıkarma, bulantı, kusma, guruldama sesi ve şişkinlik (gaz) da bulunabilir. Besin zehirlenmesi sırasında karın ağrısı en sık görülen karın ağrılarından biridir. Tavuklu, mayonezli, bir gün önceden kalmış yiyecekler yendiğinde besin zehirlenmesine bağlı karın ağrıları görülebilir. Safra kesesi iltihapları, mide-bağırsak sistemi hastalıkları da karın ağrılarına sebep olabilir. Kabızlık da karın ağrısının basit bir nedenidir.

Hafif karın ağrısı sık görülen bir durumdur ve genellikle aşırı alkol alımı, uygun olmayan beslenme, gaz, diyare atağı veya iritabl bağırsak sendromu nedenleri olarak gösterilebilir. Kimi zaman kadınlarda adet döneminde de karın ağrısı görülür. Üriner obstrüksiyona bağlı mesane distansiyonu da karın ağrısına sebep olabilir. Diğer nedenler arasında böbreklerin iltihabı, kadınlarda iç üreme organlarının iltihabı, bağırsağın kıvrılması kan damarlarını tıkadığında görülen kan akımının olmaması gösterilebilir. Abdominal organları etkileyen tümörler de ağrıya sebep olabilir. Anksiyete gibi psikolojik bir nedene bağlı olarak da karın ağrısı ortaya çıkabilir. Peptik ülser, midede asit miktarında artışla birlikte sık tekrarlayan bir ağrıya neden olur. Kızartma, gazlı içecek, hamurişi, salamura yiyecekler, tuz oranı yüksek yiyecekler, kuru baklagiller, kuru fasulye, mercimek gibi yiyecekler karın ağrısına neden olabilir. Kişiden kişiye göre değiştiğini de belirtmekte fayda vardır. Bu yiyeceklerin şişkinliğe bağlı karın ağrısı yaptığı düşünülür.

Abdominal Kolik: İç organlardan biri kas spazmı geçirdikçe birkaç dakikada bir ortaya çıkan ağrı. Kolik, vücudun taş ya da iltihap alanı gibi bir tıkanmanın üstesinden gelme çabası olup kolik atakları daha şiddetli hale gelip kusma ile birlikte görülebilir. 


Abdominal Ağrı (Karın Ağrısı) Tanısı ve Tedavisi Nasıl Olur?

abdomen-(karin)-agrisi,-nedenleri-ve-tedavisi-004.jpg

Doktor hastanın semptomlarını ayrıntılı şekilde tanımlar ve fizik muayene ile karın ağrısı tanısı koyar. Şiddetli karın ağrısının araştırılması şunları içerir:

 • kan testleri
 • ultrason tarama gibi görüntüleme testleri
 • idrar testleri
 • laporoskopi
 • gastroskopi
 • kolonoskopi
 • endoskopi

Gerekirse;

 • tomografi
 • MR

Hafif karın ağrısı olduğunda havluyla sarılmış sıcak su şişesi veya sütlü bir içecek içmek gibi yöntemlerle tedavi genellikle etkili olmaktadır. Aynı zamanda peptik ülsere bağlı ağrı, yemek yemek veya antasid ilaçlar almakla geçici olarak hafifleyebilir. Kusma ile hafiflemeyen ve altı saatten uzun süren, terleme ya da bayılma ile birlikte görülen karın ağrısı ise acil yardım gerektirir. Karın ağrısına sürekli kusma, kanlı kusma, kanlı ya da siyah renkte dışkılama eşlik ederse de acil yardım gerekmektedir. Açıklanamayan kilo kaybı veya bağırsak alışkanlıklarında değişikliklerle birlikte görülen karın ağrısının yine doktor tarafından araştırılması gerekir. Öncelikle ağrının nedeni bilinmeli. Adet dönemi ile ilgili bir ağrıysa ağrı kesicilerle tedavi edilebilir. Eğer ani bir ağrıysa ve daha önce yaşanmış ağrılara benzemiyorsa ve acile gidildiğinde safra taşına bağlı olduğu, pankreas iltihabına bağlı olduğu veya apandisit iltihabına bağlı olduğu söylenirse öncelikle cerrahi yöntemler göz önünde tutulur. Karın ağrısı eğer böbrek taşına bağlı ortaya çıkarsa ve eğer iltihap varsa öncelikle o kontrol altına alınır. Böbrek taşı için cerrahi müdahale gerekebilir.

Karın ağrısı sürekli tekrarlıyorsa, hafif ateş oluyorsa, birkaç gün devam edip geçiyorsa halsizlik ve eklem ağrıları ön plandaysa FMF (Ailevi Akdeniz Ateşi) denilen hastalığın habercisi olabilir. Bu ömür boyu devam eden bir ağrı çeşidi oalcağı için incelemeye alınması gerekir.
Abdominal Şişme: Obezitenin ve hamilelik sırasında uterusun büyümesinin doğal bir sonucu olan abdominal şişmenin bazı nedenleri zararsızdır ve midede, bağırsakta rahatsız edici bir gaz şişmeye neden olabilir. Abdomen boşluğunda sıvı birikmesi, kanserin veya kalp, böbrek ya da karaciğer hastalığının bir belirtisi olabilir. Bağırsak tıkanmasına ya da over kistine bağlı olarak da şişkinlik oluşabilir.


Karın Ağrısına Evde Çözüm

abdomen-(karin)-agrisi,-nedenleri-ve-tedavisi-005.jpg

Öncelikle gazlı içeceklerden uzak durulması gerekir. Ağrı kesici kullanmayın çünkü ağrıyı gizler ve akut denilen karın içi organların iltihaplanmasına bağlı bir ağrıysa hayati tehlikeye neden olabilir. Sıcak su torbası karna koyulabilir.

Ayaklar sıcak tutulmalıdır. Gaz çıkarmaya çalışabilirsiniz. Bunun için elinizle sağdan ve soldan karnınıza masaj yapabilirsiniz. Eğer gaz nedeniyle oluşan bir ağrıysa bunu yaptığınızda geçecektir. Ağrı yeni başlangıçlı ve şiddetliyse, beraberinde kusma ve ateş varsa kendi kendinize önlem almak yerine doktora başvurmanız önerilir. Ağrı 3-4 saat içinde geçmiyorsa doktora başvurmanız gerekir.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
64
2
0
15
2
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.