ABD Büyükelçisi: "En Aza İndirmemiz Gerek"

ABD Büyükelçisi: "En Aza İndirmemiz Gerek"
10.10.201701:11

Türkiye ile ABD arasındaki 'vize' krizi büyüyor. Son olarak ABD Ankara Büyükelçisi Bass vize yasağı ile ilgili önemli bir açıklama yaptı.

Haber güncelleme tarihi 10.10.2017 09:18

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, vize krizinin sürecini ve yasağın detaylarını anlattı. 

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, ABD ile Türkiye'nin karşılıklı olarak vize başvurularını askıya almasının ardından açıklamalarda bulundu. Göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya alma kararının nedenlerini açıklayan Bass, "Türkiye'deki dostlarımız ve ortaklarımıza, ABD Hükümeti'nin, Büyükelçiliğimiz ve Türkiye'deki konsolosluklarımızdaki göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya alma kararının nedenlerini ve askıya almanın ne anlama geldiğini anlatmak istiyorum. Büyükelçiliğimizin dünkü açıklamasında, göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya aldığımızı dile getirdik. Söz konusu askıya alma, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin ABD misyonu tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini değerlendirirken, büyükelçilik ve konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmemize olanak sağlamaktadır" ifadelerini kullandı.

"TÜM ÇABALARIMIZA RAĞMEN TESPİT EDEMEDİK"

ABD diplomatik misyonunun bir çalışanının Türk yetkilileri tarafından tutuklanmasının kendilerinin bu kararı almasına neden olduğunu kaydeden Bass, "Bu yıl ikinci defa olarak geçen hafta, diplomatik misyonumuzun bir Türk çalışanı Türk yetkili mercileri tarafından tutuklanmıştır. Ancak, bu tutuklamanın neden meydana geldiğini veya ne olduğunu ve şayet varsa çalışanımıza karşı olan delilleri, sarf ettiğimiz tüm çabalarımıza rağmen tespit edemedik. Bu personel, kanun uygulama konularında Türk yetkili kurumlarıyla işbirliğini güçlendirme ve Amerikan ve Türk vatandaşlarının güvenliğini temin etme alanında faaliyet gösteren bir bölümde görev yapmaktadır. Üstelik çalışma arkadaşımızın avukatına erişimine yeterli izin verilmemiştir" dedi.

"ABD'YE HALA SEYEHAT EDEBİLİRSİNİZ"

Bass, açıklamasına şöyle devam etti:

"Özellikle rahatsızlık veren nokta ise görünüşe göre bazı Türk yetkililer, yine sanığı ya da avukatını bilgilendirmeden bazı gazetelere iddialarla ilgili bilgi sağlamışlardır. Söz konusu gazeteler, çalışanın misyonumuzun resmi çalışanı sıfatıyla Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti üyeleri, polisi ya da savcılarıyla kanuni uygulama konularıyla ilgili görüştüğü iddialarını yinelemişlerdir. Açık olmak gerekirse ABD ile Türkiye arasında kanuni uygulamalar alanındaki işbirliğini güçlendirmek personelimizin göreviydi. Türkiye Cumhuriyeti polisi ile görüşmek ve seyahat etmek işinin rutin bir parçasıydı. Türkiye Cumhuriyeti, çalışanın yasal olmayan herhangi bir faaliyetin içinde olduğunu gösteren herhangi bir bilgi paylaşmamıştır. Bu tutuklama, bazı yetkililerin Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki uzun zamandır süre gelen işbirliğini bozmak amacında olup olmadığına ilişkin soruları akıllara getirmiştir. Eğer doğruysa, bu durum diplomatik tesislerimizde çalışan ve buraları ziyaret eden kişileri risk altına sokacaktır. Bu tutuklamaların münferit bir olay mı olduğunu, yoksa başka Türk çalışanlarımızın da sadece görevlerini yerine getirirken Türk Hükümeti yetkilileri ve daha geniş kapsamda Türk toplumuyla görüşmeleri nedeniyle tutuklanmalarını mı beklemeliyiz, bilmiyoruz. Bizim yerel çalışanlarımız da birer Türk vatandaşıdır ve biz Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm diğer vatandaşları gibi onların da Türk kanunlarına uymalarını bekliyoruz. Aksi ispat edilene kadar masumiyet karinesi de dahil olmak üzere Türk Anayasası ve tüm çağdaş demokrasilerin izledikleri hukukun üstünlüğü prensipleri uyarınca Türk yetkili makamlarından uygun hukuki savunma ve yargı süreci beklemek onların da hakkıdır. Bu, Türk vatandaşlarına yönelik bir vize yasağı değildir. Yeni vize başvurularının değerlendirilmesinin askıya alınmasıdır. Geçerli vizenizin mevcut olması durumunda ABD'ye hala seyahat edebilirsiniz. Türkiye dışında herhangi bir ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğunda vize başvurusu yapmak isterseniz yapabilirsiniz."

Kararı kolay bir şekilde almadıklarını kaydeden Bass, "Büyük üzüntüyle aldığımız bir karardır. Vize hizmetlerinin askıya alınmasının insanlara rahatsızlık vereceğinin farkındayız. Uzun sürmeyeceğini umuyoruz, ancak bu konunun çözülmesinin ne kadar süreceğini kestiremiyoruz. Bu süreyi, yerel çalışanlarımızın gözaltına alınma nedenleriyle ilgili her iki hükümet arasında devam eden görüşmeler ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin Türkiye'deki tesislerimiz ve personelimizin güvenliğine ilişkin taahhütleri belirleyecektir. Teşekkür ederim" açıklamasında bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Etiketler: , ,
İLGİLİ HABERLER