8 Adımda Karın Kası Çalıştırma Teknikleri

8 Adımda Karın Kası Çalıştırma Teknikleri
19.04.201614:34

Karın kasları vücudu en güzel gösteren fakat şekillendirmesi en zor olan kaslardır. Karın kaslarınızı hızlı şekilde güçlendirecek ve şekillendirecek 8 önemli hareketi araştırdık. İşte en iyi karın kası hareketleri...

Haber güncelleme tarihi 12.04.2020 09:32

Karın Kası Nasıl Yapılır?

Havaların ısınmasıyla birlikte kışın alınan kiloları vermek için mücadele verenlerin sayısı arttı. Her yıl olduğu gibi yaza girerken bel bölgesindeki fazla yağlar ve göbek çoğu insanı rahatsız eder oldu. Kimisi düz bir karna sahip olabilmek için kıştan itibaren çalışmalara başlasa da kimisi henüz başlamış değil. Karın kaslarının asıl görevi vücudun dik durmasına yardımcı olmaktır. Yeterince çalıştırılmayan kaslar gevşer ve göbek oluşturur. Yanlış beslenme ile iyice yağlanan bu bölgeTürk kası ya da balkon olarak adlandırılır. Kasın ve bel çevresinin yağlanması yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam sonucudur. Vücut bu bölgeye yağ toplarken çok hızlı davranır. İş buradaki yağları eritmeye geldiğinde ise oldukça yavaştır.

bayan karın kası

Vücutta en zor eritilen ve en zor şekillendirilen kaslar karın bölgesindedir. Buradaki yağlardan kurtulmak için sıkı çalışmak gerekiyor olsa da tek başına yeterli olmayacaktır. Beslenme en az antrenman yapmak kadar önemlidir. Konu hakkında ünlü antrenörler; ʺKarın kası yapmanın yolu mutfaktan geçer.ʺ demişlerdir. Bu söz, beslenme konusunun baklava görüntüsü için ne kadar ciddi öneme sahip olduğunu anlatmaktadır.

karın kası


Baklava Çıkarma Yöntemleri

Karın kaslarını geliştirmek için farklı hareketler vardır. Bunlar doğrudan ve dolaylı olmak üzere iki farklı şekilde karın kaslarını çalıştırır. Hareketlere geçmeden önce yukarıda da bahsettiğimiz gibi sıkı bir diyet uygulamadan ve çaba sarf etmeden göbeği eritmek mümkün değildir. İşte 8 adımda karın kası çalıştırma teknikleri:


1. Mekik

Karın kasları için evde en kolay uygulanabilecek egzersizler arasında mekik yer alır. Düz bir karın, daha sıkı bir görüntü ve baklavalar için mekik hareketi gereklidir. Mekik hareketi yapılırken sadece karın kasları değil, onunla birlikte bel, yan karın ve kalça kasları da çalışır. Bel bölgesini inceltmek için kullanılabilecek egzersizlerin başında gelir. Yapılış şekline göre üst ve alt karın kasları çalıştırılabilir.

mekik-hareketi.Jpeg


2. Ters Mekik

Mekik hareketini yaparken ayaklarınızı havaya kaldırırsanız hareket zorlaşacak ve alt karın kaslarınız fazla çalışacaktır. Eğer ayaklarınızı divan ya da sabit bir cismin altına sıkıştırarak mekik yaparsanız daha çok tekrardan sonra kaslarınız yanmaya başlayacaktır. Hareketi kolaylaştırmak ya da zorlaştırmak sizin elinizdedir. Belinde, sırtında ve boynunda rahatsızlığı olanlar için mekik hareketi tavsiye edilmez. Bu kişiler mekik aletlerinden yardım alabilirler ya da squat hareketiyle karın ve bel kaslarını güçlendirebilirler.

leg-lift-mekik.jpg


3. Plank

Plank hareketi şınava benzer şekilde pozisyon alınarak yapılır. Aradaki fark ellerin değil, dirseklerin üzerinde durularak yapılmasıdır. Basitçe tarif etmek gerekirse dirseklerin üzerinde baş karşıya bakacak şekilde karın ve sırt gergin, dayanılabildiği kadar beklemektir. Bu hareket ile karın ve bel kasları direnç kazanır. Düz bir karın isteyenlerin mutlaka uygulaması gereken hareketler arasındadır. Ayrıca bu hareket ile güçlenen karın kasları mekik ve diğer hareketleri yapmanızı kolaylaştıracaktır.

plank-hareketi.jpg


4. Terlemek

Karın kaslarını geliştirme konusunda ileri seviye kişilerin kullanımı için tasarlanan tekerlek, çok eski zamanlardan beri kullanılan ve dayanıklı karın kasları için en önemli olan aletlerden biridir. Kollardan tutup öne uzanarak yapılan hareket ile dizler ve tekerlek arasında açılan vücudu düz tutabilmek için tüm karın, bel ve kalça kasları çalışır. Bu hareket oldukça zor ve ileri seviye bir harekettir. Çelik gibi sağlam karın kaslarına sahip olmanıza ve belinizin kuvvetlenmesine imkan sağlar.

tekerlek.jpg


5. Bisiklet Mekik

Yattığınız yerden bisiklet pedalı çevirir gibi bacaklarınızı hareket ettirmek suretiyle yapılır. Ellerinizi ensenizin arkasında kenetlemeli, belinizin ve sırtınızın zemine iyi yaslandığından emin olmalısınız. Hareketi yaparken bacaklar ve kollar çapraz hareket etmelidir. Yani sol dizinizi gövdenize doğru çektiğiniz zaman sağ dirseğinizle değecek noktaya gelmelidir. Bu çapraz hareket ile alt, orta ve üst karın kasları yoğun şekilde çalıştırılır.

bisiklet-mekik.jpg


6. Tırmanma Hareketi

Tırmanıcıların karın kasları kuvvetlidir. Buradan yola çıkarak geliştirilen tırmanma hareketi karın kaslarını kuvvetlendiren en etkili hareketler arasında yer alır. Hareketin yapılışına bakınca eller omuz genişliğinde açılarak yere konur. Sırt düz pozisyonda bacaklar dizlerden kırık şekilde, bir bacak geride olarak, aynı 100 metre koşucularının koşuya başladığı pozisyonda durulur. Sonra arkadaki bacak öne çekilirken öndeki arkaya doğru atılarak hareket gerçekleştirilir. Bu hareketin ileri safhası iki ayağın birden geriye ve öne atılıp çekilmesidir.

tirmanici-hareketi.jpg


7. Rus Twisti

Twist hareketi farklı şekillerde yapılır. Hareketin temelinde üst ve alt bedenin birinin sabit tutulması diğerinin sağa ya da sola doğru salınım yapması mantığına dayanır. Enseye sopa alınarak yapılan çeşidi ve üst bedenin sabit olduğu twist diski ile yapılanı çok meşhurdur. Yapılan araştırmalar belinde rahatsızlık olanların bu hareketi yapmaması gerektiğini göstermiştir. Salınım hareketi yapıldığı için vücut haddinden fazla esneyebilmekte ve sağlıklı olan omurlarda dahi sorunlar yaratabilmektedir. Bu konuda öne çıkan Rusların yöntemi olan twist modelidir. Bacaklar hafif kaldırılarak ve ağırlık kullanılarak yapılan tiwist karın kaslarını iyi çalıştırır. Ayrıca karın kasları her daim gergin olduğu için sağa ve sola yapılan hareketler kontrollüdür. Omurlara zarar vermez.

rus-twisti.jpg


8. Squat

Hareket, bacakların omuz genişliğinden biraz fazla açılması ve çömelip kalkılması ile yapılır. Başlangıç için kişinin kendi vücut ağırlığı yeterli olacaktır. Vücut ağırlığınız hafif gelmeye başladığı zaman kucağınıza ağırlık oluşturacak nesneler alabilir ya da ağır eşyalar koyduğunuz bir sırt çantasından yardım alabilirsiniz. Çoğu sporcu hiç mekik çekmeden sadece squat hareketleriyle sağlam karın kaslarına sahip olduklarını itiraf etmişlerdir. Ayrıca bacakların bir tanesini öne atarak squat yapılabilir, böylece denge sağlamak için yan karın kaslarınızı daha aktif çalıştırabilirsiniz.

squat-kadin.jpg

Önerilen İçerik;

 Dambıl Çeşitleri ve Modelleri!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1423
539
240
300
159
141
158
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.