200 Yıllık Gelenek Sayesinde Hasta Olmuyorlar

200 Yıllık Gelenek Sayesinde Hasta Olmuyorlar
07.08.201713:41

Mardin'in Artuklu ilçesine bağlı Aran köyünde 200 yıllık geleneği devam ettiren köylüler, hasta olmadıklarını dile getirdi.

Haber güncelleme tarihi 09.09.2018 09:20

Mardin'in Artuklu ilçesine bağlı Aran köyünde, köylüler 200 yıllık bir geleneği devam ettiriyor. Yetiştirdikleri ürünlerde hayvan gübresi hariç gübre kullanmayan köylüler, ilaç içeren maddeleri de köye sokmuyor. Bu sayede hastalık yüzü görmediklerini söyleyen köylüler bu geleneği sürdürmek için çocuklarını eğittiklerini ifade etti.

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan köylüler, bugüne kadar hayvan gübresi dışında gübre kullanmadıklarını söyledi. Ürünlerinde ilaç içeren hiçbir kimyasal madde kullanmadıklarını vurgulayan köylüler otların da doğal olduğunu ve bunlardan beslenen hayvanlardan elde edilen ürünlerin de organik olduğunu kaydetti.

mardin-003.jpg

Soğuk algınlığı dışında bir hastalık görmediklerini söyleyen köylüler, sağlıklı bir nesil yetiştirmek istediklerini ve bu yüzden çocuklarını da organik ürün yetiştirmeleri konusunda eğittiklerini ifade etti.

Köyün genelinin organik ürün yetiştirdiğini dile getiren, Mesut Demircan, "Kendi imkanlarımızla, kendi alın terimizle çalışarak yapıyoruz. Suyumuz doğal. Domatesimiz, biberimiz, kabaklarımız hepsi doğal. İlaç kullanmıyoruz. Normal kullandığımız gübre hayvan gübresi. Böyle daha verimli ve daha güzel oluyor. İlaçlamak iyi bir şey değil. Tarım dengesiz oluyor. Doğanın dengesini korumak için yapıyoruz bunları. Hormonlu bir şeyler kullanmadığımız için hastalık fazla olmuyor. Ortalama köyün 2 bin dönümlük alanında organik tarım yapılıyor. Su kanallarımız bozuk olduğu için su fazla gelmiyor. Kanal konusunda yardım bekliyoruz" dedi.

mardin-006.jpg

KÖYE 200 YILDIR İLAÇ GİRMEMİŞ

Organik ürünlerle beslendikleri için hastalık yüzü görmediklerini belirten Özlem Demircan, "İlaç kullanmadığımız için çocuklarımız daha dengeli besleniyor. Daha sağlıklı oluyor. Sağlıklı bir nesil yetişiyor. Patlıcan, domates, salatalık, biber, soğan gibi ürünler yetiştiriyoruz. Bunun yanında peynir ve yoğurt gibi ürünler yapıyoruz. Daha sağlıklı olduğu için sütümüzü getirip burada yapıyoruz. Ayrıca sütümüz piyasaya göre daha ucuz. Hayvanlarımız da doğal besleniyor. Otlar hepsi doğal olduğu için sütler de doğal oluyor. Bu köy kurulalı 200 yıl kadar oldu. 200 yıldır bu köye ilaç girmedi. Çocuklarımızı da ilaç kullanmadan böyle ürün yetiştirmeleri konusunda eğitiyoruz. Her şeyin organik olmasını istiyoruz ki çocuklarımız ve büyüklerimiz hastalanmasın. Soğuk algınlığı dışında hastalanmıyorlar" şeklinde konuştu.

mardin-004.jpg

60 yaşındaki Fesih Yılmaz, bugüne kadar ne bir iğne ne de ilaç almadığını aktararak, "Dişim için belki kullanmışımdır. Sağlık durumum iyi. Günde 3 buçuk saat tarlada çalışıyorum. Organik ürünler yediğim için hastane yüzü görmedim" diye konuştu.

mardin-005.jpg

Hastalık yüzü görmediklerini ve bu durumun devam etmesi için köylülerin çocuklarını organik ürün yetiştirmesi konusunda eğittiğini aktaran Aran köyü muhtarı Ramazan Temel, şunları kaydetti:

"Bizim köyün her şeyi organiktir. Patlıcan, biber hepsi organik. Allah'a şükür şimdiye kadar bir hastalık görmedik. 200 yıldan beri bu devam ediyor. Devam etmesi için çocuklarımıza da bunu öğretiyoruz. Hayvan gübresi dışındaki başka gübre kullanmıyoruz. Köyümüz hane olarak 200 haneli, nüfus olarak da köyde bin 200 kişi yaşıyor. Cevizimiz de, peynirimiz de, üzüm bağlarımız da organiktir. Bu sene verimimiz iyi. Suyumuz çok ama kanallarımız bozuk olduğu için devletten ricamız bunları yapması."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.